שתף קטע נבחר

שבועות: הבוס יכול לדרוש שאגיע לעבודה?

איך מחשבים את תוספת השכר המגיעה בעבור עבודה בחג, האם מגיעים לכם דמי חגים, האם המעסיק יכול לקזז יום חופש בעבור היעדרות בערב החג? שאלות ותשובות לקראת חג השבועות

האם עובד שנדרש לעבוד בחג זכאי לתגמול גבוה יותר?

 

עבודה בחג היא כמו עבודה ביום המנוחה השבועי ועל כן עובד שעבד בחג זכאי לתשלום זהה לתשלום שהיה מקבל אם היה עובד ביום המנוחה השבועי שלו. עובדים המועסקים בחג זכאים לתוספת שכר של 50% לפחות משכרם הרגיל עבור כל שעת עבודה.

 

כיצד מחשבים את תוספת השכר המגיעה לעובדים?

 

עבור שעות נוספות ביום המנוחה זכאי העובד לגמול נוסף שיחושב באופן הבא:

 

  • בשעתיים הנוספות הראשונות - תוספת של 25% מהשכר הרגיל על עבודה ביום המנוחה עבור שעת עבודה, כלומר שכרו של העובד בכל אחת מהשעתיים הנוספות הראשונות יהיה 175% משכר עבודתו הרגיל (תוספת של 50% מהשכר הרגיל עבור עבודתו ביום המנוחה ובנוסף 25% מהשכר הרגיל עבור עבודתו בשעות הנוספות).

 

  • בכל שעה נוספת מעבר לשעתיים הנוספות הראשונות - תוספת של 50% מהשכר הרגיל, כלומר שכרו של העובד בכל אחת מהשעות הנוספות הללו יהיה 200% משכר עבודתו הרגיל (תוספת של 50% מהשכר הרגיל עבור עבודתו ביום המנוחה ובנוסף 50% מהשכר הרגיל עבור עבודתו בשעות הנוספות).

 

  • האם עובד בשכר לפי שעות שעבד בחג זכאי גם לדמי חג?

 

צו ההרחבה במשק לתשלום דמי חגים קובע כי עובד בשכר יומי או בשכר שעתי שהשלים 3 חודשי עבודה זכאי לתשלום עבור עד 9 ימי החג בשנה שלא חלו בשבת בתנאי שעבד יום לפני החג ויום אחרי החג.

 

בהתאם לפסיקה, כל עוד לא הוכח אחרת, הנחת המוצא היא כי עובד אינו מעוניין לעבוד בחג ולאור מטרת הצו, על מעסיק שדרש מעובד שזכאי לדמי חג לעבוד ביום החג לשלם לעובד גם דמי חג בנוסף לשכר לו הוא זכאי בגין עבודתו ביום החג. יתכנו מצבים בהם עובד שלא עבד יום לפני החג ויום אחרי החג, עדיין יהיה זכאי לדמי החג.

 

האם עובד ששכרו, כולו או חלקו, מחושב לפי תוצרת, זכאי לקבל תשלום גבוה יותר בגין כל יחידה שעשה בחג?

 

יש לחשב את שכרו של עובד כאמור על פי אותם הכללים שהיו חלים אם היה עובד במנוחה השבועית.  ך למשל, אם בגין כל יחידה שמייצר העובד ביום רגיל מקבל שקל אחד הרי שבגין ייצור אותה יחידה ביום חג או שבת הוא זכאי, על פי חוק שעות עבודה ומנוחה, לשקל וחצי.

 

האם המעביד רשאי לקזז לעובד יום חופש אם הוא מעוניין לצאת לחופשה בערב החג?

 

כל עוד לא חל העובד הסכם קיבוצי או צו הרחבה או הסכם אישי הקובע שערב החג אינו יום עבודה או שהיום יום עבודה שהעובד זכאי להיעדר ולקבל שכר הרי שהמעסיק רשאי לחייב עובד שנעדר מהעבודה בערב החג בחופשה.

 

מה גובה השכר אותו המעביד צריך לשלם לעובד במידה שהוא החליט לעבוד במהלך חג השבועות?

 

עובד לא רשאי להחליט על דעת עצמו שהוא עובד ביום המנוחה השבועי והדבר נכון גם לגבי עבודה בחג. עובד שעבד בחג שלא בהיתר או שלא נדרש לכך על ידי המעסיק לא זכאי לתשלום.

 

האם המעביד רשאי לדרוש מהעובד לעבוד בערב במהלך החג?

 

העסקת עובד יהודי במנוחה השבועית ובימי החג היהודיים אסורה אלא אם כן ניתן לכך היתר משר הכלכלה. כל עוד לא ניתן היתר כללי או מיוחד המתיר העסקת עובדים במנוחה השבועית המעסיק לא יכול ולא רשאי לדרוש מהעובד לעבוד במהלך החג.

 

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע שעובד יהודי שנדרש על ידי המעסיק לעבוד בימי המנוחה השבועית יכול להודיע למעסיק כי אינו מסכים לעבוד בימי המנוחה השבועית מאחר והוא שומר כשרות בביתו ומחוצה לו ואינו נוסע בשבת והמעסיק רשאי לדרוש מהעובד תצהיר בכתב על כך.

 

הדבר לא חל במקום עבודה שמופקד על בטחון המדינה, בעבודת שקשורות בביטחון המדינה, בשמירה על שלומם ובריאותם של אנשים, בעבודות הקשורות לאירוח בבתי מלון, ביצור חשמל והזרמתו ובעבודות הקשורות בקיום אספקת שירותים חיוניים. 

 

הכותב הוא מומחה לדיני עבודה ממשרד לפידור ושות'

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים