שתף קטע נבחר

ממשלת אחדות עם חמאס: "מחויבים להסכם"

עידן חדש ברשות הפלסטינית: הממשלה הושבעה אחרי פתרון המחלוקת סביב משרד האסירים. המו"מ עם ישראל והתיאום הביטחוני יישארו בידי אבו מאזן, שאמר: "מחויבים לשתי מדינות בגבולות 67'". שרי חמאס נשארו בעזה

הרשות הפלסטינית יוצאת לדרך חדשה? ממשלת האחדות מושבעת היום (ב') ברמאללה לאחר שהושגה פשרה בסוגיית המחלוקת בין פתח לחמאס על השליטה במשרד האסירים הפלסטיני. לפי הפשרה, המשרד לא יבוטל, אך לא ימונה שר אחראי והמשרד יהיה כפוף ישירות לראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה. במהלך ההשבעה אמר נשיא הרשות אבו מאזן: "זהו הסוף לפילוג בעם הפלסטיני, שגרם נזק קטסטרופלי למטרה שלנו".

 

בישיבה הדגיש אבו מאזן שהממשלה מחויבת לעקרון שתי המדינות בקווי 67', להכרה במדינת ישראל, לנטישת האלימות ולכיבוד ההסכמים החתומים, ובהם החלטות הקוורטט: "אנחנו מחויבים למה שאמרנו. התיאום הביטחוני עם ישראל ימשיך להתקיים כדי לשמור על האינטרסים של העם הפלסטיני".  

השבעת השרים ברמאללה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
השבעת השרים ברמאללה(צילום: רויטרס)

עוד בחדשות:

 

אבו מאזן התקשר לראש ממשלת חמאס ברצועה, איסמעיל הניה, והודה לו על המאמצים לסיום הפילוג. מתנועת חמאס בעזה נמסר כי היא מברכת על "הקואליציה של כל הפלסטינים". הממשלה החדשה לא תעסוק בנושא התיאום הביטחוני או במשא ומתן המדיני - תחומי אחריות שיישארו בידיו של אבו מאזן. מהטקס נעדרו השרים המיועדים מחמאס, שיציאתם מעזה נאסרה על ידי ישראל.

 

מדובר כביכול ב"ממשלת טכנוקרטים", שעל פי הצהרתו של אבו מאזן מורכבת משרים לא משויכים פוליטית לפתח או לחמאס. עם זאת, סגני ראש הממשלה - מוחמד מוסטפא וזיאד אבו עאמר - מקורבים מאוד לאבו מאזן, וכמוהם גם שר החוץ הפלסטיני שנשאר מהממשלה הקודמת, ריאד אל-מאליכי.  

אבו מאזן, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן, היום(צילום: רויטרס)

 


שרי הממשלה הפלסטינית החדשה

שרי הממשלה הפלסטינית החדשה
שם תפקיד
ראמי חמדאללה ראש הממשלה
ריאד אל מליכי שר החוץ
זיאד אבו עמר סגן ראש הממשלה ושר התרבות
מוחמד מוסטפה סגן ראש הממשלה לעניינים כלכליים
שורקי בישארה שר האוצר
עדנאן חוסייני השר לענייני ירושלים
מאמון אבו שעלה שר העבודה
מופיד חסיינה שר השיכון והעבודות הציבוריות
יוסף אידיס השר לענייני דת
נאייף חלאף שר הממשל המקומי
סלים אל סאקה שר המשפטים
חולה אל-שחשיר שרת החינוך
וואל דוויקאת שר התחבורה
ג'וואד עוואד שר הבריאות
רולא מעאיעה שרת התיירות
עלאם מוסה שר התקשורת
שווקו אל אל-אייסיה שר החקלאות
הייפא אל-ארא שרה לענייני נשים

 

הממשלה החדשה תורכב מ-20 משרדי ממשלה, שאותם ימלאו 18 שרים בנוסף לראש הממשלה חמדאללה, שבמסגרת הפשרה יקבל את הסמכויות במשרד הפנים והאסירים. במשרד ההקדשים תשלוט תנועת חמאס, שהטילה וטו על המשך כהונתו של השר הקודם מחמוד אל-הבאש, שאיתו הסתכסכה.

 

לאחר ההשבעה הוסיף אבו מאזן: "אנחנו מדגישים כי הרשות והממשלה יפעלו באינטנסיביות להפסיק את הסבל של התושבים ברצועת עזה".

 

ההסכם למימוש הפיוס ולהקמת הממשלה המאוחדת נחתם על ידי פתח וחמאס במהלך אפריל האחרון.

על פי ההסכם יצורפו חמאס והג'יהאד האיסלאמי לאש"ף, וממשלת אחדות תורכב בהסכמה. על פי ההסכם, בחירות לנשיאות יתקיימו לכל היותר חצי שנה לאחר מכן.

 

בתוך כך, היום עלה ל-320 מניין העצורים המנהליים והאסירים הביטחוניים ששובתים רעב בבתי הסוהר בישראל. עשרה מתוך 70 העצורים המנהליים שאושפזו בבית חולים עקב שביתת רעב הוחזרו לכלא. העצורים המנהליים החלו בשביתת הרעב לפני כחמישה שבועות במחאה על עצם מעצרם ועל כך שלא מתנהל נגדם משפט. האסירים הביטחוניים שובתים רעב כאות הזדהות עם העצורים.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים