שתף קטע נבחר

האקדמיה נגד הדחת הירוקים מוועדות התכנון

לדברי החברה להגנת הטבע, היא החתימה יותר מ-1,000 אנשי אקדמיה ומחקר על עצומה הקוראת לשר הפנים להחזיר את הנציגים של ארגוני הסביבה לוועדות התכנון: "לא יעלה על הדעת שהחלטות יתקבלו הרחק מעיני הציבור"

שבועות ספורים לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה את חברותם של נציגי ארגוני הסביבה באחת מוועדות התכנון המרכזיות - וארגוני הסביבה ממשיכים בהתנגדותם למהלך. החברה להגנת הטבע הודיעה היום (ב') כי החתימה מעל 1,000 אנשי אקדמיה על עצומה הקוראת לשר הפנים, גדעון סער, להחזיר את נציגי הסביבה לוועדה. עוד נמסר כי נציגי החברה נפגשו עם יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מירי רגב (ליכוד), שלדבריהם הביעה תמיכה בדרישתם והתגייסה לתווך בין ארגוני הסביבה לשר הפנים.

 

רפורמה בתכנון ובנייה - עוד כותרות בערוץ הנדל"ן :

 

מדובר בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הולנת"ע) - מוועדות המשנה המרכזיות בנושא קידום תוכניות בנייה במועצה הארצית. בחברה להגנת הטבע טוענים כי ההחלטה לבטל את חברות נציגי הסביבה תפגע בבריאות הציבור, אך במשרד הפנים הבהירו עם ההודעה על ההחלטה כי "האינטרס הסביבתי מיוצג היטב".

 

בהודעה שפרסמה החברה להגנת הטבע נכתב כי על העצומה חתמו אנשי אקדמיה ומחקר מ-5 האוניברסיטאות הגדולות (העברית, בר אילן, תל-אביב, חיפה ובן גוריון), וכן ממכללות ומוסדות חינוך אחרים כגון הטכניון ומכון ויצמן. העצומה נחתמה לקראת דיון חוזר בהחלטה, שצפוי להתקיים ביום ג' הבא במועצה הארצית.

 

משרד הפנים: נקיים דיון נוסף

בעצומה שהופנתה לשר הפנים נכתב כי "אנו, אנשי אקדמיה ומחקר במוסדות מובילים בישראל, נדהמנו מהחלטתך להוציא את נציגי הציבור המקצועיים מהוועדה לענייני תכנון עקרוניים, של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. בעידן זה של התמודדויות תכנוניות משמעותיות ובעלות השלכות חברתיות וסביבתיות מרחיקות לכת, לא יעלה על הדעת שהחלטות יתקבלו במחשכים והרחק מעיני הציבור. אנו קוראים לך להחזיר מיידית את כל נציגי הציבור שהורחקו מהוועדה, למען שמירה על דמוקרטיה, שקיפות וייצוג הולם של הציבור בישראל בקבלת החלטות".

 

עם החותמים על העצומה ניתן למנות את פרופ' אבי פרבולוצקי ממכון וולקני, פרופ' אבינעם דנין מהאוניברסיטה העברית, פרופ' אמיר חצרוני מאוניברסיטת אריאל, פרופ' זאב ארד מהטכניון, פרופ' יוסי דהאן מהאוניברסיטה הפתוחה, פרופ' עמוס בוסקילה מאוניברסיטת בן גוריון, פרופ' ערן רזין מהאוניברסיטה העברית, פרופ' שריג גפני מהמרכז האקדמי רופין ופרופ' תמר דיין מאוניברסיטת תל-אביב.

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר כי "עצומת אנשי האקדמיה והמחקר היא חלק מהקמפיין של הפורום להגנת זכויות הציבור בתכנון, שהוקם בשבוע שעבר לצורך מאבק בהחלטה המורכב מ-43 ארגוני סביבה וחברה, ארציים ומקומיים, בהובלה של החברה להגנת הטבע וארגון חיים וסביבה. הפורום ממשיך בהיערכות לקראת הדיון החוזר ובפעילות להחזרת הנציגים בחזרה לוועדה".

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "בשבוע שעבר נפגש שר הפנים עם נציגי ארגוני הסביבה, ולאחר מכן הודיע כי אחרי שהתייעץ עם גורמי המקצוע במשרדו - הנחה את יו"ר המועצה הארצית, ד"ר שוקי אמרני, לקיים דיון נוסף במועצה הארצית לתכנון ובנייה בנושא הרכב הולנת"ע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
שר הפנים גדעון סער
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים