שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  השרה לבני חיתנה זוג חד מיני

  שרת המשפטים חיתנה את גיא וצח, אבל יודעת שהדרך לחקיקה אשר תבטיח את זכויותיהם עדיין ארוכה. "לצערי, אין לי את הסמכות המשפטית הרשמית להביא אותם בברית הנישואין שתהיה מוכרת על ידי מדינת ישראל"

  בזמן שהחוק בישראל עדיין אינו מכיר בנישואים חד מיניים, שרת המשפטים ציפי לבני אותתה אולי על שינוי אפשרי: אמש (ב') הגיעה לבני באופן חריג ולראשונה מאז החלה לכהן כשרת משפטים לחתונה שהתקיימה ביפו, ובמהלכה חיתנה זוג חד מיני. שני הגברים שהחליטו להינשא ביקשו מלבני להשתתף ולברך בחופתם, השרה נעתרה לבקשה, הגיעה לאירוע ואף נשאה דברים.

   

   

  השרה לבני עם צח וגיא. "באתי מכוח עמדה מוסרית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  השרה לבני עם צח וגיא. "באתי מכוח עמדה מוסרית"(צילום: מוטי קמחי)

  במהלך הטקס נתנה השרה לבני לאמהות החתנים לשאת דברים. היא העבירה לבני הזוג את הטבעות שסימנו את הברית שנכרתה ביניהם והייתה אמונה על טקס שבירת הכוס מתחת לחופה.

   

  לבני אמרה במהלך האירוע: "אני פה לא כשרת המשפטים. לצערי, אין לי את הסמכות המשפטית הרשמית להביא את גיא וצח בברית הנישואין שתהיה מוכרת על ידי מדינת ישראל - המדינה שבה נולדו, שאותה שירתו ובה הם רוצים לחיות את חייהם המשותפים. עם כל רצוני, אין לי את היכולת להבטיח לכם שאחרי הטקס הזה היום תקבלו את מלוא הזכויות שמגיעות לזוג נשוי במדינתו. אך באתי הנה מכוח עמדה מוסרית שיש לי, כדי לומר שהגיע הזמן שכל זוג שרוצה לקשור את גורלו זה עם זה יקבל את החותם הרשמי וההכרה של מדינת ישראל בהם כזוג, כדי שאולי בקרוב כן נוכל להבטיח זאת".

   

  שרת המשפטים התייחסה לחקיקה שיכולה לשנות את מצבם של הזוגות החד מיניים. "בפוליטיקה יש מי שמטיל וטו על החוקים שהגשתי, שנועדו לאפשר ברית זוגיות גם לאלה שהממסד הרבני עומד בדרכם ולא נותן להם את 'תעודת ההכשר', שתאפשר להם לקבל את המעמד הרשמי כזוג במדינת ישראל. בעיניי, המדינה היא לא זו שמחלקת רישיונות לאהבה. לא מדובר במשאב מוגבל שבפיקוח, ואין כוח בעולם שיכול להטיל וטו על אהבה או לעמוד בפני הרצון של זוג אוהב להתחייב לחיים משותפים. לכן אנחנו כאן היום, כי למרות הניסיונות למנוע זאת ולמרות המלחמות שהחשוכים מנהלים נגדה, הקלישאה לפיה 'האהבה תנצח' מוכיחה עצמה כנכונה פעם אחר פעם – ואנחנו כאן כדי לחגוג את האמת הזו".

   

  השרה לבני בטקס. "יש מי שמטיל וטו על החוקים שהגשתי" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  השרה לבני בטקס. "יש מי שמטיל וטו על החוקים שהגשתי"(צילום: מוטי קמחי)
   

   

  לבני סיפרה על מה שחשבה כאשר קיבלה את הפנייה. "כשצח וגיא פנו אלי וסיפרו לי את סיפורם, זיהיתי בו את אותן חוויות שחווה כל זוג צעיר בראשית דרכו. הסיפורים שחלקו עימי דומים להפליא לתחילת הנישואין שלי - שבינתיים שורדים כבר שלושה עשורים, כך שזה סימן חיובי. שימחה אותי גם העובדה שצח עובד במשרד החוץ, והעובדה שבמסגרת תפקידו ייצג את מדינת ישראל לצד גיא רק תראה לעולם את פניה היפות של מדינת ישראל".

   

  שרת המשפטים אמרה שעצם נוכחותה בטקס היא לא התרסה על ערכי היהדות. "חשוב לי לומר ואני מאמינה שאני עושה זאת גם בשם צח וגיא: אין בכוונתנו להתריס נגד היהדות בקיימנו את הטקס הזה. יש לנו כבוד עצום למסורת וליהדות שהיא, כפי שאנחנו רואים אותה ומאמינים בה, פתוחה, מקבלת ונותנת כבוד לאדם, לכל אדם שנברא בצלם. ליהדות האמיתית, לא לזו שהקיצונים הפכו למתכנסת, מתנכרת. זו הסיבה שבחרנו לשמר בטקס הזה גם חלק מסממני הטקס היהודי המסורתי, בדרכנו".

   

  הקרב על ברית הזוגיות

  הצעד של לבני צפוי לעורר תסיסה וביקורת, בכנסת ואף

  בקואליציה. סביר להניח שיהיו מי שיבקרו בחריפות את המהלך של השרה, מה גם שמאז כינונה של הממשלה הנוכחית מתקוטטות השותפות הקואליציוניות בענייני דת ומדינה. יוזמות חקיקה לקידום זכויותיהם של החד מיניים, כמו גם הכרה בנישואים חד מיניים, נותרו תקועות בשל עררים שהגישו בדרך כלל חברי הבית היהודי.

   

  במושב הכנסת הנוכחי אמורה סיעת יש עתיד לקדם את חוק ברית הזוגיות, הצעה שנועדה להכיר לראשונה באפשרות של חד מיניים להקים בית בישראל. היוזמה נתקלה בעבר בהתנגדות חריפה של אנשי הבית היהודי שטוענים כי מדובר בשינוי מבנה המשפחה בישראל, דבר שהם לא מוכנים להשלים איתו.  אנשי המפלגה אמרו בעבר בשיחות סגורות כי קידום חקיקה מסוג זה עלול להוות מבחינתם עילה לפרישה מהממשלה.

   

  לבני מצידה תמכה בעבר ותומכת גם בקדנציה זו בזכויות שניתנות לחד מיניים בחקיקה, ואף ניסתה בעצמה לקדם זכויות אלו. בסביבתה אומרים שהשתתפותה בחופה היום היא מסר ברור לכך שהגיע הזמן לשנות את המצב הקיים בישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים