שתף קטע נבחר

טכנאי נפל מהמזגן. סך הפיצוי: 2.69 מיליון ש'

תאונת עבודה בגלידרייה בבת ים גרמה לטכנאי מזגנים 35% נכות, סבל והפסדים עתידיים. הוא פוצה ע"י הביטוח הלאומי, העירייה והבניין שבו עבד

תאונת עבודה שבמהלכה נפצע טכנאי שהגיע לתקן מזגן בגלידרייה בבת ים התגלגלה לבית משפט והסתיימה לאחרונה בהסכם פשרה שהטיל אחריות הן על העירייה והן על נציגות הבית המשותף שבקומת הקרקע שלו פעלה הגלידרייה. במסגרת ההליך התברר שהמזגן לא היה מחובר היטב לקיר, לכן נפל הטכנאי מגובה של כמה מטרים, ובשל כך ישלמו לו הנתבעים 690 אלף שקל. הסכום מצטרף לשני מיליון שקל שקיבל הטכנאי מהביטוח הלאומי בגין פציעתו.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התאונה התרחשה אחרי שהטכנאי הוזמן לתקן מזגן על הקיר החיצוני בבית העסק, שפעל באותם ימים בבניין סמוך לטיילת בבת ים. במהלך התיקון קרס המזגן והטכנאי נפל ארצה. כתוצאה מהנפילה הוא סבל משברים ונקבעה לו נכות של 35 אחוז לצמיתות על ידי המוסד לביטוח לאומי.

 

 

הוא פוצה כאמור על ידי הביטוח הלאומי אך ביקש לתבוע פיצוי סבל והפסדים גם מהאחראים לטענתו: העירייה ונציגות הבית המשותף, שבוטחה על ידי חברת "איילון". הטכנאי יוצג על ידי עו"ד ישראל וינברג, העוסק בדיני נזיקין, שגילה שהמזגן חובר לקיר בניגוד לתקן, באמצעות ברגים ממתכת שהחלידו במהלך השנים, ועמידותם לא נבדקה מאז התקנתו של המזגן.

 

לא ניתן היה לאתר את בעלי הגלידרייה, שבעת הגשת התביעה כבר מכר את העסק. עיריית בת ים התנערה מן האחריות וטענה שאין באפשרותה לבדוק את תקינותם של אלפי המזגנים בשטחה, ונציגות הבית טענה כי לא ניתן לצפות ממנה לבדוק את בטיחות המזגנים בבניין.

 

ואכן, מדובר בנושא פרוץ שמציג קושי רב למשפטנים. בערים בישראל ישנם עשרות אלפי מזגנים תלויים אשר הותקנו לפני שנים רבות ואשר בעליהם התחלפו מזמן. למרות החובה הרשמית לקבל היתר בניה להתקנת מזגנים החורגים מקו הבניין, בפועל העיריות לרוב לא עוסקות בכך.

 

גם נציגויות הבתים המשותפים (ועדי הבתים), לרוב כלל אינם מודעים לחובתם לפי התקן הישראלי - שהינו למעשה חוק לא רשמי של המדינה - לערוך בדיקות חיצוניות למזגנים, ובתי המשפט לא ששים להטיל עליהם אחריות.

 

עו"ד וינברג התעקש שמדובר במקרה עקרוני וטען שלא יתכן מצב שבו מזגן התלוי על קיר החיצוני, מעל ראשם של עוברים ושבים, יוכל להחליד עד כדי סכנת נפילה באין מפריע מבלי שאף גוף ייקח אחריות.

 

התביעה נקבעה לדיון בפני השופטת דליה גנות מבית המשפט המחוזי בתל אביב, אך בסופו של דבר הגיעו הצדדים להסכם הפשרה על סך 690 אלף שקל שישלמו נציגות הבית המשותף והעירייה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ארכיון
צילום: shutterstock
צילום: פוטו פרג'
עו"ד ישראל וינברג
צילום: פוטו פרג'
מומלצים