שתף קטע נבחר

"ברגדל ערק כמה פעמים, התאסלם בשבי"

דו"ח שפורסם ב"ניו יורק טיימס" קובע כי החייל החטוף ששוחרר מהשבי באפגניסטן עזב את בסיסו כמה פעמים. מסמכים שנחשפו ב"פוקס ניוז": הוא התיידד עם שוביו והכריז על עצמו כלוחם למען האיסלאם. דובר טליבאן: שיחק איתנו כדורגל

דו"ח חשאי שמפרט את חקירת צבא ארצות הברית בנוגע להיעלמותו של בו ברגדל ביוני 2009 קובע כי לפני העזיבה שהובילה לחמש שנים בשבי טליבאן הוא עזב את הבסיסים שבהם הוצב כמה פעמים, ולאחר מכן חזר. במקביל, מסמכים סודיים שמתפרסמים ב"פוקס ניוז" כותבים כי ברגדל התאסלם במהלך השבי והתיידד עם שוביו.

 

המסמך בן 35 העמודים, שחלקים ממנו פורסמו אתמול (יום ה') ב"ניו יורק טיימס", הושלם חודשיים לאחר שברגדל עזב את יחידתו באפגניסטן. לפי הדו"ח, הוא עזב בסיס אימונים בקליפורניה, ואחר כך גם את הבסיס המבודד שבו הוצב באפגניסטן. הדו"ח קבע כי בפעם האחרונה והקריטית הוא ככל הנראה עזב מרצונו את הבסיס, במהלך אחד הלילות. הדו"ח מתח ביקורת על האבטחה והמשמעת ביחידה, אבל לא קבע חד-משמעית שברגדל התכוון לערוק לצמיתות.

 

ב"פוקס ניוז" נכתב כי מסמכים חשאיים שהוכנו על פי דיווחים של עדי ראייה קובעים כי ברגדל התאסלם במהלך השבי, התיידד עם לוחמי הטליבאן ששבו אותו והכריז על עצמו כ"מוג'אהיד" - לוחם למען האיסלאם. לפי הדיווחים, הם אף התירו לו לשאת נשק.

 

הדיווח הצביע על כך שיחסי ברגדל והשובים שלו השתנו עם הזמן. לפי גורם ששוחח עם רשת התקשורת האמריקנית בחלק מהזמן הם התייחסו אליו בעוינות וכבן ערובה, אבל בתקופות אחרות היחס היה ממש כאל "עמית". על פי אותם מסמכים, ברגדל הצליח לברוח משוביו למשך חמישה ימים. לאחר שחזר, הוא הוחזק בכלוב מתכת, כמו חיה.

בו ברגדל, עם שחרורו ()
בו ברגדל, עם שחרורו

בינתיים, בטליבאן אמרו היום כי העניקו לברגדל יחס טוב, ואף אפשרו לו לשחק כדורגל עם האיש ששבה אותו - אחד מ-200, על פי "פוקס ניוז". דובר ארגון הטרור, זייבוללה מוג'אהיד, אמר לסוכנות הידיעות AP כי ניתנו לברגדל פירות טריים ומזון אחר שביקש. "אתם יכולים לשאול אותו באמריקה על חייו כאן. הוא לא יתלונן", טען הדובר.

 

לדבריו, ברגדל הוחזק בחמישה מקומות שונים באפגניסטן. הוא אמר כי החייל החטוף, ששוהה בבית חולים בגרמניה ועדיין לא שוחח עם הוריו, נהנה לשחק כדורגל ומקריאת ספרים באנגלית על האיסלאם. ברגדל בן ה-28 שוחרר מהשבי בשבת האחרונה, תמורת חמישה בכירי טליבאן.

 

בתחילה הציבור האמריקני היה מוכן לבלוע את המחיר הכבד - שחרור בכירי ארגון הטרור מכלא גוונטאנמו - אבל כשחבריו של ברגדל האשימו אתו בנטישת המוצב ובאחריות למותם של חיילים שניסו לאתרו, השתנתה האווירה הציבורית. "אדון אובמה, השחרור הוא בושה", תקף אב שכול אמריקני את ההחלטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים