שתף קטע נבחר

"תמיד לבד". קורבנות טקסי המילה השבטיים

כמדי שנה ישתתפו החודש רבבות צעירים בשבטים בדרום אפריקה בטקס המעבר לגבריות, שבו יעברו מילה. אסנדה, שאחרי הטקס איבד את איבר מינו, מחה בפני הקהילה על כך שמאות צעירים מתים כל שנה. הוא הותקף ונודה

הצעיר הדרום אפריקני חשב שהוא הולך לגבעות כדי להפוך לגבר, וחזר עם פציעה מחרידה שהפכה אותו למנודה.

 

עוד חדשות בעולם :

ספרד: השרים אישרו אזרחות לצאצאי מגורשים

בגלל מיקרופון: קרב חרבות במקדש הזהב

הודו: מחסור בשירותים בצל זוועות האונס

 

ב-2012 השתתף אסנדה בטקס מילה בדרום אפריקה, שבו השתמשו באותה חנית למילת יותר מתריסר צעירים. המילה השתבשה, ואחרי שסבל מנמק ואושפז איבד את איבר מינו בבית החולים. מבין אלפי הגברים שאושפזו בעקבות טקסים דומים בשנים האחרונות, אסנדה יוצא דופן. הוא מהבודדים ששברו את קוד החשאיות של המסורת ויצא בגלוי נגדה. על כך הוא חווה השפלה פומבית והותקף קשות לפני כמה חודשים.

אסנדה (מכסה את פניו) ובקי, שנפגע גם כן בטקס החניכה (צילום: AP) (צילום: AP)
אסנדה (מכסה את פניו) ובקי, שנפגע גם כן בטקס החניכה(צילום: AP)
 

"אנשים בהו בי כאילו שאני לא גבר", אמר אסנדה בן ה-25. הוא לא רצה ששם משפחתו יפורסם מחשש לפגיעה נוספת מקהילתו. אסנדה זעזע את הקהילה שלו בכך שהתלונן בפגישה מקומית שהמילות לא בטוחות. למחרת הוא הוכה על ידי כמה כפריים שקראו לו "בוגד".

 

"אני תמיד ארגיש לבד, כאילו שאני לא חי", הוא אומר. אסנדה עזב את ביתו בכפר אבל עכשיו הוא רוצה לחזור. הוא לא בטוח מתי ישוב לכפר, או מה תהיה קבלת הפנים שצפויה לו שם.

נערים משבט הקוסה לקראת טקס המעבר לגבריות (צילום: AP) (צילום: AP)
נערים משבט הקוסה לקראת טקס המעבר לגבריות(צילום: AP)
 

שדה בכפר קונו שבדרום אפריקה (צילום: AP) (צילום: AP)
שדה בכפר קונו שבדרום אפריקה(צילום: AP)

החודש, כמדי שנה בחורף הדרום אפריקני, יגיעו נערים וצעירים מאזורים כפריים בדרום אפריקה לבקתות המבודדות כדי לעבור מילה, כחלק מטקס המעבר לגבריות. הרשויות מקוות למנוע גל נוסף של פציעות ומוות שנגרם בין השאר מזיהום ופגיעות קשות באיבר המין.

 

הנתונים הקשים ביותר מגיעים ממחוז איסטרן קייפ, שם מתו משנת 2006 קרוב ל-500 צעירים כתוצאה מסיבוכים של פולחני מילה, 83 מהם בשנה שעברה. במחוז מפומלגנה מדווחים על 31 מתים ב-2013. 23 רופאים ו"מנתחים מסורתיים" נאשמים בגרימה למוות ברשלנות במפומלגנה.

 

טקסי החניכה נפוצים במיוחד בשבט הקוסה שבמזרח דרום אפריקה. האיגוד הרפואי בדרום אפריקה מסר כי רבבות צעירים עוברים מדי שנה את פולחן המילה. האיגוד מפציר במבצעי המילה שיעזרו ברופא, עם עדיפות לאחד שעבר בעצמו את הטקס הפולחני.

 

"בדרך כלל מאשימים את הרופא"

קונגרס המנהיגים המסורתיים בדרום אפריקה התייחס למותם של הצעירים והאשים את ה"אופורטוניסטים הלא מאומנים" שמחפשים להרוויח כסף על חשבון משפחות הצעירים. הקונגרס הודיע על שותפות עם המדינה ועם הרופאים לחנך את הכפריים על מילה בטוחה.

 

אסנדה השתתף בטקס המילה ליד העיירה לוסיקיסיקי שבאיסטרן קייפ ב-18 ביוני 2012. הוא נמלט מהמוסד החינוכי שאליו

הגיעו הצעירים, אך אולץ לחזור לשם והוכה. הרופא שטיפל בו סיפר כי "כריתת איבר מין היא לא דבר שאתה עושה בקלות, בגלל ההשפעה הנפשית".

 

"אנחנו יודעים שהצעירים האלה הולכים לאבד את איבר מינם, אבל הם בדרך כלל מאשימים את הרופא שכרת אותו. רובם מגיעים עם תקווה שהכול יהיה בסדר, או שהאיבר יגדל שוב - שזה מה שאמרו להם האחיות המסורתיות. כשהם מגיעים הם עייפים, חסרי שעות שינה, סובלים מתת תזונה ומהתייבשות. לוקח להם כמה ימים עד שהם מסוגלים לדבר על הדברים האלה", אמר הרופא.

 

בקי, סטודנט בן 21, מספר שאיבד חלק מאיבר מינו במהלך מילה מסורתית. אחרי שהתגבר על מצוקה קיצונית הוא אומר שהוא בזוגיות ויכול לקיים יחסי מין. "אני יודע שלאלוהים יש תוכניות טובות בשבילי ויש לי חלומות גדולים", סיפר בקי, שלא מעוניין לספר על הפציעה לאביו או להזדהות בשמו המלא מחשש להשפלה בקהילתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מאות מתים בעקבות טקסי המילה השבטיים
צילום: AP
מומלצים