שתף קטע נבחר

לראשונה: סוכן סמוי בין הזרים בדרום ת"א

בצעד חסר תקדים הופעל במשך שנה שוטר שפתח בית קפה ששימש מקום בילוי למבקשי מקלט. הוא תיעד עסקאות סמים וקנה רכוש גנוב. עשרות נעצרו

הוא היה ממש אחד מהם. הפך לתושב קבע במקומות הקשים והמוזנחים ביותר. החצר האחורית של תל אביב, המקום שהמדינה הפקירה. יחד עם עשרות אלפי מבקשי המקלט שמתגוררים בשכונות הדרום הצפופות, חי במשך יותר משנה שוטר סמוי. לראשונה הופעל סוכן בקרב האפריקנים, ולפנות בוקר (יום א') נעצרו בשורת פשיטות עשרות חשודים בעבירות סמים ורכוש שהאיש הפליל.

 

סיפורים נוספים – בפייסבוק שלנו

 

לרוב מבקשי המקלט שחיים באזור התחנה המרכזית הישנה אין אישורי עבודה, לא מעטים מהם מתקיימים מחסדי עמותות. התנאים הקשים מובילים גם לפשיעה. בעיקר גניבות מכשירי סלולר, אופניים ומוצרים שנמצאים בהישג יד. בדרום תל אביב אף התפתח שוק שחור שבו נמכרת הסחורה.

 

הסוכן הסמוי עם מפקד מרחב יפתח, נצ"מ דוד גז (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הסוכן הסמוי עם מפקד מרחב יפתח, נצ"מ דוד גז(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

ברקע תלונות גוברות מצד התושבים הישראלים הוותיקים, במחוז תל אביב יצאו למאבק בפשיעה בדרך שנחשבת מקובלת, אך טרם יצאה לפועל בקרב קהילה זרה. בצעד יוצא דופן, אותר שוטר שהצליח להיטמע בתוך האוכלוסייה החשדנית. הוא ממש גר איתם, בילה לצדם וחי את חייהם. כך הצליח לרכוש אמון, והגיע לפושעים.

 

מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, אמר כי "ההפעלה הזאת היא חשובה אבל לא עומדת בפני עצמה. מה שנעשה בדרום תל אביב הוא פועל יוצא של מדיניות המשרד לביטחון פנים ומעורבות של השר לביטחון פנים. נחשפנו כאן לשוטר מיוחד שעשה עבודה מצוינת. התכלית של המשימה שלנו היא לשפר את ביטחון התושבים בדרום תל אביב, והמטרה השנייה היא ליצור חוק וסדר וכיבוד החוק באזור".

 

הסוכן, קצין צה"ל במיל' מדרום הארץ שמשרת במשטרה כבר 12 שנים, תיעד עשרות עסקאות סמים שנערכו במעין כוכים, בסמטאות חשוכות ובגנים ציבוריים. הוא גם הצליח להגיע אל סוחרי

הרכוש הגנוב בדרום העיר וקנה מוצרים שנגנבו.

 

כמו בכל הפעלה של סוכן סמוי, המבצע הממושך היה מורכב, אך במקרה זה הסיכון עקב חשיפה אפשרית של הסוכן היה גבוה במיוחד. משך כל חודשי הפעילות הוא אובטח על ידי כוחות משטרה ממרחב יפתח, שדאגו לפקוח עליו עין שמא ייחשף וחייו יעמדו בסכנה.

 

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'(צילום: גיל יוחנן)

במהלך ההפעלה שכר הסוכן המשטרתי חנות, הקים בה בית קפה בשם "חמרה", ואליו היו מגיעים הזרים. באחת ההפעלות יזמה המשטרה "מסיבה" שאליה הגיעו חלק גדול מהחשודים. מפקד מרחב יפתח, ניצב-משנה דוד גז, אמר: "באמצעות הסוכן הבנו טוב יותר את מה שקורה בתוך אוכלוסיית הזרים בדרום תל אביב. הוא נתן לנו תמונה רחבה של מחוללי הפשיעה".

  

בלילה החולף המבצע הושלם. גם המעצרים של כ-65 זרים היוו אתגר לשוטרים, שהיו צריכים לחפש חשודים שלמרביתם אין כתובת קבועה ואין תעודת זהות ישראלית. הם נעזרו בתצפיתנים ועוקבים, שסימנו את אזורי המחיה של אותם אפריקנים בתקווה למצוא את כולם.

 

אחרי שלב המעצרים, עמדה בפני השוטרים עוד אופרציה יוצאת דופן ולא פשוטה – איתור והזמנה של מתרגמים רבים בבת אחת, לצורך חקירת החשודים, שרבים מהם לא מדברים עברית טובה דיה. כעת מאמינים במשטרה שיגבשו כתבי אישום בעזרת הראיות שאסף הסוכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
מעצר הזרים, לפנות בוקר
צילום: דוברות המשטרה
צילום: עופר עמרם
ניצב בנצי סאו מפקד מחוז מרכז
צילום: עופר עמרם
מומלצים