שתף קטע נבחר

הסוכן שהפליל זרים: "חשבתי שאני במדינה אחרת"

ג'ימי, הסוכן הסמוי שפעל יותר משנה בדרום ת"א והביא למעצרם של עשרות, טוען כי זו הייתה השנה המעניינת והארוכה בחייו. במהלך הפעילות הוא גם נעצר על ידי חבריו. "רציתי להגיד להם, אבל המשחק היה חייב להימשך"

כמפקד פלוגה בצבא וותק של 12 שנים במשטרת ישראל, ג'ימי מעולם לא חשב שזו תהיה השנה הארוכה והקשה בחייו. פעילותו הסמויה הביאה הלילה (יום א') למעצרם של 65 מבקשי מקלט בחשד לעבירות סמים ורכוש.

 

סיפורים נוספים – בפייסבוק שלנו

 

"זאת הייתה תקופה מעניינת מאוד בחיים שלי", אמר ג'ימי בראיון ל-ynet. "אני די ותיק במשטרה וזאת הייתה בהחלט השנה הכי ארוכה בחיים שלי".

 

"שמחתי לעזור לאוכלוסייה". ג'ימי עם מפקד מרחב יפתח נצ"מ דוד גז (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"שמחתי לעזור לאוכלוסייה". ג'ימי עם מפקד מרחב יפתח נצ"מ דוד גז(צילום: ירון ברנר)

הסוכן הסמוי, תושב הדרום, תיעד במשך יותר משנה עשרות עסקאות סמים שנערכו בדרום תל אביב והצליח להגיע לסוחרי הרכוש הגנוב וקנה מוצרים שנגנבו. פעילותו התחילה לאחר שפתח דוכן למכירת טלפונים ורכש אט אט את אמון העבריינים. הוא גם שכר חנות שבה הקים בית קפה בשם "חמרה", שם נערכו מסיבות שאליהן היו מגיעים חלק מהחשודים.

 

"כל הזמן אמרתי לעצמי שאני לא במדינת ישראל. הכול היה שונה ממה שגדלתי עליו", סיפר ג'ימי. במסגרת הפעילות הוא גם נעצר כמה פעמים על ידי שוטרים, אך היה חייב להימנע מלספר להם על זהותו האמיתית. "אני שוטר ותיק. זו הייתה תחושה שונה. היו פעמים שהייתי מת להגיד להם: 'חבר'ה, אני אחד מכם', אבל הייתי חייב להמשיך את המשחק הזה".

 

הסוכן המשטרתי פעל גם במהלך תקופת ההפגנות הסוערות נגד הנתינים הזרים בדרום תל אביב. "המפעילים שלי החליטו להעביר אותי מקום כי פחדו שהתושבים באזור יפגעו בי. בתור אחד שחי את העולם הזה מצד הפליטים, התחושה הייתה אחרת מזו של שוטר", סיפר ג'ימי.

 (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

 (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

למרות חששות מצד זעם התושבים, ג'ימי טוען כי הרגיש שסייע להם. "היו כמה אירועים במהלך ההפעלה כשוטר ותיק שהרגשתי שאני ממש עוזר לאוכלוסייה שם", אמר.

 

ג'ימי לא היה צריך להתמודד רק מול עבריינים ועם החשש שזהותו תיחשף. לסוכן יש אישה ושלושה ילדים וגם עמם הוא לא התראה. עם זאת, לדבריו הבעיה לא הייתה בבית. "הבעיה הייתה ברחוב או בגן של הילדים או אם הייתי צריך להיפגש עם המורה של הילד או עם אשתי. הייתי צריך להשתמש בכמה סיפורי כיסוי".

 

מפקד מרחב יפתח, ניצב-משנה דוד גז, אמר: "באמצעות הסוכן הבנו טוב יותר את מה שקורה בתוך אוכלוסיית הזרים בדרום תל אביב. הוא נתן לנו תמונה רחבה של מחוללי הפשיעה".

 

מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, שיבח את פעילותו של ג'ימי. "נחשפנו כאן לשוטר מיוחד שעשה עבודה מצוינת. התכלית של המשימה שלנו היא לשפר את ביטחון התושבים בדרום תל אביב והמטרה השנייה היא ליצור חוק וסדר וכיבוד החוק באזור".

 

לדברי סאו, "ההפעלה הזאת היא חשובה אבל לא עומדת בפני עצמה. מה שנעשה בדרום תל אביב היא פועל יוצא של מדיניות המשרד לביטחון פנים ומעורבות של השר לביטחון פנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
המעצרים בדרום תל אביב לפנות בוקר
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים