שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עצה מנזיר ופסיכולוג: 5 פעולות שיעשו אתכם מאושרים

  היפטרו מהחפצים שממלאים את ביתכם, בזבזו כסף על אחרים והכירו תודה על כל רגע שניתן לכם בחיים - המומחים הפופולריים של TED מגלים דרכים שונות למצוא את האושר שמסתתר בתוכנו. מהי הדרך שלכם? כתבה שלישית בסדרה

  כולנו רוצים להיות מאושרים, אך האם אפשר בכלל להגדיר אושר ? המרצים הפופולריים בכנסי TED, שהרצאותיהם זוכות למיליוני צפיות ברשת, מספקים עצות מעניינות שיעזרו לנו לחוש שלווה וסיפוק עמוקים יותר בחיינו.

   

  בין שתחליטו להקשיב לנזיר מההימלאיה, לפסיכולוג או לעיתונאי - הדרך לחיים שמחים יותר נראית קרובה מתמיד:

   

   

  הכתבות הקודמות בסדרה:

   

  1. אמנו את המוח להיות מאושר

  מי מדבר? מתיו ריקארד, נזיר, סופר וצלם

   

  בקצרה: השליטה שלנו על הנסיבות החיצוניות מוגבלת, כך שאין טעם לחכות שכל חלקי החיים יסתדרו כדי לחוש אושר. בצורת חשיבה כזאת, ברגע שדבר אחד יילקח מאיתנו - הכל יקרוס. ומנגד, אנחנו יודעים שיש אנשים שלכאורה יש להם הכל והם עדיין לא שמחים.

   

  התנאים החיצוניים מסייעים לנו, אבל המוח הוא שמתרגם את המצבים החיצוניים לאושר ולסבל. זה הגורם החזק יותר בתחושת הסיפוק והשלווה שאנו שואפים אליה. איך נשנה את הרגשות השליליים שתוקפים אותנו? יש דרך לבצע תרגול מודע ולגלות צורת הוויה חדשה.

   

   

  2. מצאו את הדרך לזרימה

  מי מדבר? מיהאלי קסיקסזנטימיהאלי, חוקר בתחום פסיכולוגיה חיובית

   

  בקצרה: היעדר של משאבים חומריים בסיסיים תורם לחוסר אושר, אך גידול בהם לא מעלה את רמת האושר. חוויית "זרימה" אוטומטית וספונטנית מאפשרת לנו ליהנות מיצירה, מחידוש ומתחושת תרומה לעולם ובו בזמן לשכוח מהבעיות שלנו בבית, ממכאובי הגוף וכן הלאה.

   

  אפשר להגיע בקלות לזרימה באמצעות פיתוח מיומנות לעניין ועוררות של האזורים בחיינו שמאתגרים אותנו.

   

   

  3. הוציאו כסף על אחרים

  מי מדבר? מייקל נורטון, חוקר מדעי החברה

   

  בקצרה: אפשר לקנות אושר בכסף - אם נבזבז אותו על הדבר הנכון, על אנשים אחרים ולא רק על עצמנו בנסיבות אנטי-חברתיות. אפשר לעשות בסכומים קטנים דברים פעוטים וטריוויאליים ועדיין לזכות בהטבות הרגשיות שבמעשים הללו. נתינת כסף עושה אתכם מאושרים יותר משמירת הכסף עבורכם.

   

   

  4. אגרו פחות חפצים

  מי מדבר? גרהאם היל, עיתונאי

   

  בקצרה: אנחנו קונים יותר חפצים ואוגרים רכוש, אבל זה לא הופך אותנו למאושרים יותר. כשיש לנו פחות חפצים, אנו זוכים בתחושת חופש וביותר זמן פנוי. פחות דברים ופחות מקום תפוס שווים לטביעת רגל אקולוגית קטנה יותר, לחיסכון בכסף ולנוחות רבה יותר.

   

  עלינו לפנות פריטים מביתנו ללא רחמים - בגדים שלא לבשנו שנים וחפצים אחרים שאנחנו לא משתמשים בהם, כדי להקטין את הצריכה ולהיפטר ממה שמעיק על חיינו. אפשר לקנות דברים, אבל כאלה שנאהב במשך שנים ולא סתם חפצים.

    

   

  5. הכירו תודה

  מי מדבר? דייוויד סטינדל-ראסט, נזיר

   

  בקצרה: כולנו מכירים אנשים שיש להם את כל הדרוש כדי להיות מאושרים, והם אינם חשים זאת. ולהפך - כולנו מכירים אנשים שעברו חוויות קשות שלא היינו רוצים לחוות בעצמנו, והם מאושרים עד עמקי נשמתם. לא האושר הוא שהופך אותנו אסירי תודה על החיים, אלא הכרת התודה היא שהופכת אותנו למאושרים. כשאנחנו מבינים שמשהו בעל ערך משמעותי ניתן לנו חינם, הכרת התודה והאושר גואים בנו ספונטנית.

   

  עלינו להגיע לחיים של הכרת תודה, בכך שניעשה מודעים לעובדה שכל רגע הוא מתנה. לא הרווחנו אותנו ולא גרמנו לו להיווצר, ואין שום דרך להבטיח שעוד יהיה רגע נוסף שיינתן לנו - זה הדבר הכי רב-ערך שיכול להינתן לנו, ועלינו להכיר תודה על הרגע הזה ועל כל ההזדמנויות הצפויות בו. אילו לא היה לנו הרגע הנוכחי, לא הייתה לנו שום הזדמנות לעשות משהו או לחוות משהו. הרגע הזה הוא מתנה.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  היפטרו מהחפצים הממלאים את ביתכם - ותהיו מאושרים יותר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים