שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  די למונופול הדתי על חיי הזוגיות

  משרד המשפטים הציע לאחרונה שורת "רפורמות" בדיני המשפחה והגירושים, המפספסות את הבעיה העיקרית: המונופול של בתי הדין הרבניים

  לאחרונה שבות ועולות ממשרד המשפטים הצעות לתיקוני חקיקה חלקיים בדיני המשפחה בישראל. תחילה הייתה זו הצעה בעניין הסכמי חיים משותפים - תחליף חלקי ובעייתי לזכות של כל אדם בישראל להינשא. לאחר מכן הגיעה הצעה להחיל הסכמי קדם נישואים למניעת סרבנות גט, שוב בנוסח פשרני מדי, ועכשיו הסדר התדיינות בין בני זוג, שמתיימר, אבל לא מקיים, לתקן עוולת יסוד בדיני המשפחה בישראל - מרוץ הסמכויות.

   

  מדובר במצב איום ונורא שבו הערכאה שבה יידונו עניינים שקשורים לסכסוך בין בני זוג נקבעת לפי מהירותו של בן הזוג הראשון שמגיש את התביעה - לבית דין רבני או לבית משפט לענייני משפחה. המשותף להצעה זו ולקודמותיה שהן למרבה הצער, בחזקת מאוחר מדי אבל לבטח מעט מדי.

   

  עוד בערוץ הדעות של ynet

  הגיע הזמן ליוזמה ישראלית / גלעד שר

  ברווזים במיל' במטווח / זיו ברגר

   

  שני העיוותים המרכזיים בתהליך הגירושים בישראל לא טופלו כאן באופן מלא. לא החובה שנותרה בעינה על כל אדם "לעבור" דרך בתי הדין הדתיים כדי להתגרש, גם אם התחתן בנישואים אזרחיים ולא המרוץ המטורף בין הערכאות אל הגירושים.

   

  סכסוכי גירושים קשים ומרים מספיק. העיוות הראשון לא זכה כלל להתייחסות של משרד המשפטים. בכל הנוגע למרוץ הסמכויות, התחרות של "מי יגיע ראשון ולאיזו ערכאה" רק מוסיפה שמן למדורה, בחסות המדינה. המצב הקיים היום מלבה סכסוכים, מונע מזוגות לבחון באופן רציני את המשך דרכם ובאופן פרדוכסלי פשוט מעודד גירושים. הצעת החוק שפרסם משרד המשפטים מתיימרת כאמור לתקן את המצב ואפילו להתחיל כל הליך סכסוך במשפחה בניסיון ליישוב הסכסוך, אבל קריאה מעמיקה יותר מגלה שהיא אינה נותנת מענה אמיתי לבעיה המרכזית - מרוץ הסמכויות.

   

  אם שרת המשפטים רוצה באמת לעשות שינוי בדיני משפחה בישראל, ובהחלט הגיעה השעה לכך, עליה לעשות מהלך אמיץ - רפורמה אמיתית ומלאה בדיני המשפחה בישראל, לא טלאי פה וטלאי שם. ראשית ולפני הכול, היא חייבת לחוקק חוק שיאפשר נישואים אזרחיים בישראל ויאפשר לכל אדם בישראל את הזכות להינשא ולהתגרש על פי בחירתו. עד אז חייבת השרה להפסיק את המצב שבו גם מי שבחר להינשא בנישואים אזרחיים מחויב במקרה של גירושים לעבור בבתי הדין הרבניים. הגיע הזמן להפסיק את המונופול הדתי על נישואים וגירושים בישראל.

   

  במקביל, על שרת המשפטים לפעול לביטול אמיתי ומלא של מרוץ הסמכויות בין הערכאות, כפי שהוצע בהצעת חוק שהונחה ביוזמת נעמת בשיתוף עם הארגונים ויצו ו"מבוי סתום" על ידי חברי כנסת שונים. לפי ההצעה, ברירת המחדל של זוג בגירושים תהיה בית המשפט לענייני משפחה והדין שיחול באופן אחיד על כל המתדיינים יהיה החוק הישראלי. יחד עם זאת, במסגרת חופש הבחירה חשוב שתישמר (כפי שנזכר בהצעה) האפשרות לפנות לבתי הדין הדתיים, אבל רק בהסכמת כל הצדדים. תיקון כזה אפשרי ונערך בעבר בהצלחה גם ביחס לענייני ירושה בישראל.

   

  המשקל הרב יותר ניתן כיום לבתי הדין הרבניים. הגיעה העת, במאה ה-21 שגם במדינת ישראל יחול דין אחיד אזרחי לכל המתדיינים בסכסוכי משפחה. הגיעה העת שייושם סוף סוף העיקרון שלשמו הוקם בית משפט לענייני משפחה: משפחה אחת - שופט אחד. כל העניינים הקשורים בסכסוך המשפחתי צריכים להיות מרוכזים תחת קורת גג אחת - בית המשפט לענייני משפחה. הגיעה העת למהלך אמיץ וראוי ששרת המשפטים ציפי לבני תוביל במקום להסתפק ב"רפורמות" שהן פשרות רעות בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי.

   

  הכותבת היא יו"ר ארגון נעמת

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים