שתף קטע נבחר

ניצחון חלקי: הירוקים חזרו לוועדות התכנון

המועצה הארצית לתכנון ובנייה ערכה דיון חוזר על ההחלטה לבטל את חברות נציגי הסביבה בוועדת התכנון, והחזירה שניים מתוך ארבעת הנציגים שהודחו. במשרד הפנים הבהירו כי מדובר ב"איזון ראוי", אך בחברה להגנת הטבע טענו כי ההחלטה החלקית "מתעלמת מהמחאה הציבורית". מוקדם יותר שיגרו שרת הבריאות ושר הכלכלה מכתב לשר הפנים וביקשו להשיב את הירוקים לדיונים

הצלחה חלקית לירוקים בוועדות התכנון והבנייה: המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לפני זמן קצר (ג'), ברוב של 22 מול 5, להחזיר לוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) - מוועדות המשנה המרכזיות לקידום תוכניות בנייה - שני נציגי ציבור מתוך 4 הנציגים שחברותם בוטלה. מדובר בנציג ארגוני הסביבה ונציג המוסדות המיישבים.

 

רפורמה בתכנון ובנייה - עוד כותרות בערוץ הנדל"ן :

 

נזכיר כי בישיבת המועצה הארצית לפני כחודש הוחלט להקטין את מספר החברים בוועדה במטרה לייעל את עבודת הוועדה. בישיבה היום הציע יו"ר המועצה, ד"ר שוקי אמרני, להוסיף להרכב שנקבע בדיון הקודם את נציג ארגון הגג של הגופים הציבוריים שעניינם איכות הסביבה ואת הנציג מטעם המוסדות המיישבים.

 

יו"ר המועצה הארצית, ד"ר שוקי אמרני, הדגיש בדיון כי "הרכב ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים, כפי שאושר על ידי המועצה הארצית, יוצר את האיזון הראוי בין ההיבטים השונים בהליכי התכנון, שמטרתם הבטחת האינטרס הציבורי".

 

מהחברה להגנת הטבע, שהובילה את הפעילות למען החזרת הנציגים לוועדה, נמסר כי "לצערנו, שר הפנים, גדעון סער, ועמו רוב חברי המועצה הארצית, התעלמו מהמחאה הציבורית הנרחבת בנוגע לסילוק 4 נציגי הציבור מהוועדה. נציג ארגוני הסביבה הוא אמנם אחד מהשניים שהוחזרו לוועדה, אבל המאבק היה על כל נציגי הציבור שסולקו, ולכן נמשיך בפעילות למען החזרת יתר נציגי הציבור לוועדה והשבת המצב לקדמותו".

 

מוקדם יותר היום שיגרו שר הכלכלה, נפתלי בנט, ושרת הבריאות, יעל גרמן, מכתב לשר הפנים, גדעון סער, נגד ההחלטה. במכתב ששלח בנט נכתב: "משרדנו רואה באור חיובי שינויים שיש בהם כדי לייעל את עבודת המועצה הארצית. עם זאת, לקראת הדיון החוזר ברצוני להבהיר כי הנני מתנגד להחלטה שהתקבלה ולשינוי שהוצע בה".

 

במכתב ששלחה גרמן נכתב: "ההחלטה שהתקבלה מהווה פגיעה קשה בתיאום התכנוני וכן באיזון בין האינטרסים התכנוניים השונים, כפי שנקבעו על ידי המחוקק... היא התקבלה ללא תיאום וללא היערכות כנדרש... החלטה כה משמעותית לתכנון במדינת ישראל מן הראוי והמצופה כי תתקבל לאחר דיון מעמיק ועבודת מטה".

 

בשעות הבוקר התכנסה משמרת מחאה של החברה להגנת הטבע בכניסה למטה המועצה הארצית בירושלים וקראה למנכ"ל משרד הפנים, שוקי אמרני, להשיב את כל נציגי הסביבה שנוכחותם בוטלה מהוועדה - ולא רק שני נציגים כפי שמציע כעת אמרני. חברי משמרת המחאה הניפו שלטים עם הכותרת: "אל תתנו ידיכם לעוד הולילנדים, אל תגרשו את נציגי הציבור מוועדות התכנון".

 

משמרת המחאה מחוץ למטה המועצה הארצית, הבוקר (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע) (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
משמרת המחאה מחוץ למטה המועצה הארצית, הבוקר(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

 

גם האדריכלים לא מרוצים

אתמול פנה הפורום להגנה על זכויות הציבור בתכנון, אותו מובילים החברה להגנת הטבע וארגון חיים וסביבה, לחברי המועצה הארצית בדרישה להשיב את כל נציגי הסביבה לוועדה. חברי הפורום הזכירו כי קיבלו בשבוע שעבר גיבוי גם מיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ מירי רגב, שאמרה להם כי תפנה לשר הפנים בנושא.

 

גם בעמותת אדריכלים מאוחדים בישראל התייחסו להחלטת המועצה הארצית ואמרו ל-ynet כי בעמותה רואים "בחומרה רבה את הדרת האדריכלים והמתכננים מהמועצה הארצית ומוועדותיה השונות. במשך 3 שנים רצופות נמנע משרד הפנים - בתירוצים שונים ומשונים - מלאשר את הנציג שהומלץ על ידי עמותת אדריכלים מאוחדים ואיגוד המתכננים הישראלי כנציג במועצה הארצית. האינטרס הציבורי נפגע קשות ויחד עמו מופר האיזון בין נציגי הממשלה לנציגי החברה האזרחית, כפי שקובע החוק".

 

אתמול פרסם משרד הפנים הודעה, לפיה בהתאם להנחיית שר הפנים תקיים המועצה הארצית דיון נוסף בהרכב הולנת"ע. בהודעה נכתב כי "לאחר שבחן את הנושא, החליט יו"ר המועצה הארצית, ד"ר שוקי אמרני, להמליץ לחברי המועצה לכלול בולנת"ע את נציג ארגון הגג של הגופים הציבוריים בענייני שמירה על הסביבה וכן את נציג המוסדות המיישבים". היום אחר הצהריים, כאמור, תתכנס המועצה לדיון בנושא.

 

ממשרד הפנים נמסר היום בתגובה להחלטה: "כדי למנוע אי הבנות ונוכח פרסומים מטעים בנושא, מודגש כי בישיבה הנוכחית וגם בקודמת לא נעשה כל שינוי בהרכב המועצה הארצית ולא בהרכב הוועדות המחוזיות הקבועים בחוק. הדיון כולו נסב סביב וועדת משנה של המועצה הארצית. ועדת המשנה של המועצה הארצית במהותה נועדה לסייע לזרז ולקדם את תהליכי התכנון והבנייה. מטבע הדברים, מספר החברים בוועדת המשנה צריך להיות מצומצם ומאוזן, ולא ניתן לכלול בוועדה את נציגי כל הגופים החברים במועצה הארצית עצמה.

 

"כמו כן, ראוי לציין שהגופים החוץ ממשלתיים, לרבות ארגון הגג של הגופים הציבוריים, חברים בוועדות המחוזיות ובמועצה הארצית ונוטלים חלק בעריכת התוכניות של המועצה בוועדות העורכים ומשתתפים בהן באופן פעיל, כך שניתנת להם הבמה להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות החל מהשלבים הראשוניים בטיפול בתכנית ועד להחלטה על ידי מוסדות התכנון".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה להחלטה: "צר לנו שנדרש מאבק של חודש כדי שמשרד הפנים ינקוט בצעד המתבקש והטבעי. נמנענו בהצבעה שכן אמנם דרישותנו התקבלו, אך היינו מצפים כי החזרת הנציגים תהיה גורפת יותר ותכלול לא רק את נציגי ארגוני הסביבה".

 

מעמותת אדם טבע ודין נמסר בתגובה להחלטה: "המועצה הארצית שהיו"ר שלה הוא גדעון סער, קיבלה היום עוד החלטה אומללה ואנטי דמוקרטית. אמנם הוחזרו נציגי ארגוני הסביבה, אבל סולקו נציגי החברה האזרחית ונציגי משרד הבריאות והכלכלה. לא נסכים להיות עלה התאנה של הממשלה ונמשיך להיאבק למען ייצוג הולם ומלא לנציגי החברה האזרחית שמהווים גורם אזרחי נטול אינטרסים. כפי שהבטחנו, נפנה לבג"ץ יחד עם כל הארגונים שסולקו מהוועדה, על מנת להבטיח כי מערכת השיקולים של מוסדות התכנון מעתה והלאה לא תהיה מבוססת אך ורק על אינטרסים פוליטיים-כלכליים".


פורסם לראשונה 10/06/2014 13:46

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים ואורי דוידוביץ'
שרת הבריאות יעל גרמן
צילום: בראל אפרים ואורי דוידוביץ'
צילום: יונתן זינדל / פלאש90
שר הכלכלה נפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל / פלאש90
מומלצים