שתף קטע נבחר

הנתונים נחשפים: זינוק בתפיסת חשיש ומריחואנה

תקופת היובש: 2.5 טון חשיש ו-1.1 טון מריחואנה נתפסו בישראל ב-2013, במקביל לירידה דרמטית בתפיסת אקסטזי. מה לגבי קוקאין והרואין? וכמה עולה לשרוף הכול? הנתונים שקיבלה התנועה לחופש המידע הגיעו לידי ynet. המשטרה: חושפים יותר מעבדות היידרו, אין קשר לאכיפת שימוש עצמי

מעשני סמים בארץ מדברים בשנים האחרונות על "יובש " - קושי להשיג מריחואנה וחשיש - ועכשיו מתפרסמים הנתונים שמסבירים את הסיבה. בתשובה לפניית התנועה לחופש המידע חשפה המשטרה בנתונים שהגיעו היום (ד') לידי ynet שבין 2011 ל-2013 נרשמה עלייה של 150 אחוז בתפיסת חשיש: מ-1,060 ל-2,552 קילוגרם. במקביל, בין 2012 ל-2013 נרשמה עלייה של כ-50 אחוז בתפיסת מריחואנה: מ-785 ל-1,171 קילוגרם.  

 

עוד בחדשות:

מעבדה לגידול מריחואנה שנחשפה בבאר שבע (צילום: חטיבת דוברות המשטרה) (צילום: חטיבת דוברות המשטרה)
מעבדה לגידול מריחואנה שנחשפה בבאר שבע(צילום: חטיבת דוברות המשטרה)

הנתונים שהתפרסמו נוגעים בנפרד לשנים 2011, 2012 ו-2013. על פיהם, בשנים האלה נרשמה ירידה דרמטית בתפיסת

כדורי אקסטזי (MDMA): מכ-20 אלף ב-2011, דרך 7,000 ב-2012 ועד 4,178 בשנה החולפת.

 

ב-2011 תפסה משטרת ישראל 264 קילוגרם קוקאין, בשנה לאחר מכן ירדה הכמות ל-171, והגיעה ל-147.5 בשנה החולפת. תפיסת ההירואין לא הייתה אחידה, ובשלוש השנים נתפסו 18 קילוגרם, 130 ו-52 - בהתאמה.

 

על פי תשובת המשטרה לתנועה לחופש המידע - לבקשה שהגישה הסטודנטית מאיה גלינרט - הסמים שנתפסים נשמרים בתחנות המשטרה ורק לאחר קבלת ההחלטה להשמדתם הם מועברים מהיחידות השונות אל המז"פ והמטה הארצי ומשם להשמדה. חברה אחת שהמשטרה עובדת איתה מבצעת בפיקוח את השמדת הסם באמצעות שריפה במתקן מיוחד. עלויות ההשמדה הסתכמו בשנים אלה ב-91 אלף שקל.

ארכיון. תפיסת כדורי אקסטזי (צילום: דודו בכר) (צילום: דודו בכר)
ארכיון. תפיסת כדורי אקסטזי(צילום: דודו בכר)

במשטרה מסרוו היום בתגובה ל-ynet כי "העלייה בהיקף התפיסות של סמים מסוג מריחואנה היא תוצר ישיר של אכיפה נחושה נגד מעבדות לגידול ולסחר סמים מסוג היידרו. כמעט מדי שבוע נחשפו מעבדות המכילות עשרות ומאות שתילים ויבול המשמש לסחר בסמים. הניסיון לקשור בין הנתונים המצביעים על אכיפה נחושה וממוקדת בסחר, לרבות מבצעי סוכן חובקי עולם, לבין אכיפת שימוש עצמי בסמים - הוא מאולץ וחסר בסיס".

 

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד: "הבקשה היא יוזמה של סטודנטית בקליניקה לחופש המידע שמפעילה התנועה.

דרך הקליניקה אנו מבקשים לחשוף בפני משפטנים לעתיד את החשיבות שיש לחוק חופש המידע בקשר שבין האזרח לרשות. יוזמת הסטודנטית בקליניקה ושיתוף המשטרה במידע שהתבקש תורמת לחיזוק זכות הציבור למידע, יהיה המידע אשר יהיה".

 

בדו"ח מבקר המדינה שפורסם באוקטובר שעבר טען השופט בדימוס יוסף שפירא שליקויים בנתב"ג מאפשרים הברחה של סמים לתוך ישראל. לדבריו, במאי 2002 החליט מנהל המכס כי היחידות למניעת הברחות סמים יאוחדו עם יחידות המכס המיוחדות ונקבע כי כל יחידה חדשה כזו תשמש זרוע האכיפה במקום שבו היא פועלת. למעשה, בהחלטה זו הפכה מניעת הברחות הסמים למשימה נוספת ולא העיקרית. עקב כך פחתו תפיסות הסמים של רשות המסים ביותר מחצי.

 

לפני כחודשיים נרשמה תפיסת הסמים הגדולה ביותר במדינה של "נייס גאי". משטרת המחוז הדרומי חשפה מחסן ובו יותר מ-3.5 טון של חומרים שמהם היו אמורים להכין יותר מ- 1.3 מיליון שקיות נייס גאי להפצה, בשווי מוערך של יותר מ-70 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מעבדה לגידול מריחואנה שנחשפה בבני ברק
צילום: מוטי קמחי
מומלצים