שתף קטע נבחר

קוקאין לכל דורש: המונדיאל של סוחרי הסמים

טורניר גביע העולם בכדורגל שייפתח מחר בברזיל יספק חוויה אדירה לאוהדי הספורט בעולם, אך גם הזדמנות עסקית עצומה לקרטלי הסמים בפרו ובבוליביה. "קילו קוקאין עולה אלף דולר בפרו ו-7,000 דולר בסאו פאולו"

חוויית ספורט - ופסטיבל של צרכנות סמים: קרטלי הסמים בפרו ובבוליביה, שתיים מיצרניות הקוקאין הגדולות בעולם, מזילים ריר לנוכח השוק שנפתח בפניהם בברזיל השכנה לרגל טורניר גביע העולם בכדורגל. אולם, הם לא מסתפקים רק בהזלת ריר ושולחים כמויות עצומות של סמים לברזיל. "הבחנו בפעילות מאוד אינטנסיבית של סחר בסמים עם בוא משחקי המונדיאל", אמר ויסנטה רומרו, מנהל הסוכנות ללוחמה בסמים בפרו "דיראנדרו".

 

עוד חדשות בעולם :

אל-קאעידה בעיראק: "נמות או שנשלוט בכם"

34 ק"ג אחרי 700 ימי מצור: "אכלתי צמחים"

נהגת המונית ה-1 באפגניסטן הפסיקה לפחד

מפלה ליהודי-רפובליקני היחיד בבית הנבחרים

 

מאז תחילת השנה נרשמה עלייה גדולה במספר "טיסות סמים" במטוסים קטנים. הטיסות יצאו מפרו ונשאו עליהן קוקאין והן נחתו בבוליביה. משם, הועברו הסמים לברזיל דרך היבשה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
מסלולי נחיתה סודיים לטיסות מסוג זה צצו בפרו כמו פטריות אחרי הגשם במקומות שבהם מגדלים עלי קוקה. על פי הרשויות בפרו, ממסלולים אלה יצאו טיסות בתדירות גבוהה של מטוסים שנשאו עד 300 קילוגרמים של קוקאין.

 

טיסות סמים ומנחתים סודיים

בחמשת החודשים הראשונים של השנה יצאו הרשויות הפרואניות למבצע קומנדו שבמהלכו נהרסו 72 מקומות נחיתה ל"טיסות הסמים".

 

"סוחרי הסמים בברזיל יודעים שבמהלך גביע העולם הפיקוח יהיה רופף, והם מתכוננים לפסטיבל של צריכת קוקאין", אמר חיימה אנטזאנה, מומחה מהאוניברסיטה הקתולית של פרו.

 

"ברזיל היא כעת הצרכנית השנייה בגודלה בעולם של קוקאין, אולם במהלך משחקי גביע העולם שייפתחו כבר מחר, היא צפויה לעקוף את ארצות הברית ולהיות מספר אחת", אמר אנטזאנה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

לברזיל גבולות עם פרו, קולומביה ובוליביה שקשה מאוד עד בלתי אפשרי לשלוט עליהם. מדובר בשלוש היצרניות המובילות בעולם של עלי קוקה, חומר הגלם של הסם, ושל הקוקאין עצמו.

 

ארגונים למלחמה בסמים ניסו להנחית מכה על כנופיות הסמים בטרם ייפתחו משחקי גביע העולם בכדורגל, ואף החרימו 570 קילוגרמים של קוקאין שהיו מיועדים לערים ברזילאיות שמארחות את המשחקים.

 

400 ק"ג קוקאין בשבוע

באזור אוקיאלי הגובל עם ברזיל נהרסו באחרונה 18 מעבדות שבהן ייצרו מדי שבוע 400 קילוגרמים של קוקאין.

 

כחלק מאמצעי הביטחון הקפדניים שאותם נוקטת ברזיל, הוביל משרד ההגנה מבצע שמטרתו למנוע את כניסת הקוקאין לתוך שטח המדינה. כוחות צבא התפרשו בגבולות לאורך 17 אלף קילומטרים והחרימו 40 טונות של סמים שהיו בדרכם לריו דה ז'ניירו ולסאו פאולו. למרות ההחרמות, הברחות הסמים נמשכות, בעיקר בגלל התמריץ הכספי. "בפרו, קילוגרם של קוקאין יכול לעלות אלף דולר, אבל כמות דומה במנאוס (ברזיל) תעלה 5,000 דולר, ו-7,000 בסאו פאולו", אמר רומרו. לפי ארגונו, כמות של 300 קילוגרמים של קוקאין ששווה בפרו 300 אלף דולר, תימכר בריו דה ז'ניירו תמורת 3 מיליון דולר.

 

"המחירים מוגזמים בגלל העלייה הגבוהה בביקוש", אמר אנטנאזה. בשנים האחרונות, זרימת הקוקאין הפרואני שינתה כיוון. עד שנת 2010 הסם המבוקש הועבר בעיקר במשלוחים ימיים לאסיה ולארצות הברית. כיום, 60 אחוזים מהקוקאין שמיוצר בפרו מגיע לברזיל דרך בוליביה ויערות הגשם באמזונס ודרך האזורים לורטו ואוקיאלי בפרו.

 

מעצרו באחרונה של חואקין "אל צ'אפו" גוסמן - מנהיג קרטל הסמים הידוע לשמצה במכסיקו "סינלואה" - חשף את שינוי המגמה. המומחה הפרואני אנטנאזה אמר כי אחד הגורמים שאחראים לניתוב הסמים לעבר ברזיל הוא הכנופיה הברזילאית Capital's First Commando. הוא הוסיף שסוחרי הסמים מנצלים את הקרבה היחסית של בוליביה לברזיל כדי להבריח יותר סמים - וגם כדי לייצר יותר.

 

מאז שהמנהל האמריקני לאכיפת חוקי הסמים גורש מבוליביה ב-2008, המדינה הדרום אמריקנית "איבדה אחיזה בקרקע מבחינת מודיעין ולוגיסטיקה", אמר פרנקלין אלקאראז, ראש הארגון הלא-ממשלתי CELIN שמושבו בבירה לה פז ושעוסק בסוגיות שקשורות לסמים. "למרות מאמצי הממשלה, יש מספיק משאבים, והסחר בסמים נמצא בעלייה בבוליביה", הוא אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חבילות של קוקאין שהוחרמו בקולומביה
צילום: AFP
מומלצים