שתף קטע נבחר

בתו של סדאם: מאמינה עכשיו שאחזור לעיראק

הארגון האיסלאמיסטי רשם הבוקר עוד הישג כשכבש עיר הקרובה לגבול עם איראן. בינתיים, רע'ד חוסיין סיפרה כי היא עוקבת אחרי ההתפתחויות בעיראק ושהיא מקווה להתפלל על קבר אביה. במקביל דווח כי בכיר במשמרות המהפכה האיראנים הגיע לבגדד כדי לסייע לצבא עיראק

בעקבות הישגי המורדים - מקווה להדחת אלו שהדיחו את אביה מהשלטון בבגדד: בתו של סדאם חוסיין, רע'ד חוסיין, אמרה הבוקר (יום ו') בראיון לעיתון אל-קודס אל-ערבי שהיא עוקבת מקרוב אחרי ההתפתחויות האחרונות בעיראק וההסתערות של האסלאמיסטים לכיוון בגדד. "אני שמחה מאוד לנוכח הניצחונות של המורדים מקרב השבטים בעיראק ושהם מגרשים מהערים את כוחותיו של ראש הממשלה, נורי אל-מאליכי". בינתיים המורדים בעיראק רשמו הישג נוסף כשהשתלטו על העיר ג'לאולה שבמזרח המדינה, הקרובה לגבול עם איראן, לאחר שכוחות הביטחון נטשו את עמדותיהם באזור. כך דיווחו גורמי ביטחון במדינה.

 

 

רע'ד חוסיין. מתגוררת כיום בירדן בחסות בית המלוכה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
רע'ד חוסיין. מתגוררת כיום בירדן בחסות בית המלוכה(צילום: gettyimages)

סדאם חוסיין היה שייך לעדה הסונית, בעוד שאל-מליכי הוא שיעי, שזוכה לתמיכה של איראן. המורדים שנלחמים כעת נגד הצבא העיראקי הם סונים השייכים לאל קעידה ולארגונים נוספים, שרוצים להקים מדינה סונית גדולה, גם בשטחי סוריה.

 

בתו של נשיא עיראק לשעבר ציינה בהקשר הזה את עיזת איבראהים, בכיר במשטר הבעת' של סדאם חוסיין שבשנים האחרונות המשיך לפעול נגד הממשלה יחד עם פלגים איסלאמיסטים ושבטיים וביניהם הארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק וא-שאם" נגד המשטר.

 

סדאם חוסיין. בתו סיפרה שהיא רוצה יום אחד להתפלל על קברו (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
סדאם חוסיין. בתו סיפרה שהיא רוצה יום אחד להתפלל על קברו(צילום: איי פי)
 

 

 

בתו של סדאם אף ציינה שהיא עוקבת אחר הפרטים רגע אחר רגע ומקבלת את הידיעות מעיראק מא' ועד ת' ושמחה ושבעת רצון ממה שהיא רואה. רע'ד, שחיה בירדן עם אחותה רנא באישור של משפחת המלוכה הירדנית, סיפרה כי היא מקווה לחזור יום אחד לעיראק: "ייתכן שהחזרה לא תהיה בקרוב מאוד, אבל יש לי אמונה שלמה שאני אחזור לעיראק יום אחד ואקרא את סורת אל-פאתיחה מהקוראן על נשמתו של אבי בקברו".

 

גם בתה של רע'ד ונכדתו של סדאם חוסיין, חריר חוסיין כאמל, אמרה כי היא שמחה מאוד מההתפתחויות האחרונות בעיראק ובייחוד "משחרור תיכרית (עיר הולדתו של סדאם) מידי הממשלה העיראקית". עם זאת היא ציינה כי למרות שהיא עוקבת באדיקות אחר המצב בעיראק, היא אינה נוטלת חלק בשום פעילות פוליטית.

 

כזכור, אל-מאליכי הוא זה שחתם לבסוף את ההחלטה להוציא להורג את סדאם בשנת 2006. אקט שזכה לתגובות רבות וגם לביקורות בעולם הערבי. אמה של רע'ד ואשתו של סדאם, סאג'ידה חיה עם אחת מבנותיה בקטאר.

 

במקביל, שר החוץ העיראקי, הושייאר זיבארי, אמר הבוקר בראיון לעיתון א-שרק אל-אווסט כי הקריסה של הצבא העיראקי בימים האחרונים דומה לקריסה שלו בשנת 2003 בימי הפלישה האמריקנית. הוא טען כי המצב לא יצא מכלל שליטה מבחינת הממשלה שנקטה צעדים מהירים כדי לבלום את המורדים האיסלאמיסטים. באשר לתמיכה האמריקנית אמר זיבארי כי "יש לנו תיאום צבאי וביטחוני ושיתוף פעולה עם ארצות הברית במישור המודיעיני והלוגיסטי ומבחינת האימונים והחימוש. התיאום ושיתוף הפעולה הנ"ל מיושמים הלכה למעשה בשטח".

 

"בכיר במשמרות המהפכה בבגדד"

העיתון הלבנוני אל-מוסתקבל, המזוהה עם המחנה המתנגד לחיזבאללה, דיווח מפי גורמים שהוגדרו כ"יודעי דבר" כי מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, הגיע אתמול לבגדד כדי לפקח אחר הפעולות הצבאיות שממשלת עיראק מתכוונת לבצע כדי להחזיר את הערים מוסול ותיכרית ועוד אזורים בכרוכ ודיאלי. הגורמים ציינו כי סולימאני הציע לראש ממשלת עיראק, נורי אל מליכי ליצור גשר אווירי צבאי בין בגדד לטהרן כדי להעניק סיוע צבאי לממשלת עיראק.

 

אותו סיוע גם כולל עזרה של מומחים איראנים במשמרות המפכה בגיבוש תוכניות צבאיות. אל מליכי, על פי הפרסום, העניק לסולימאני סמכויות

 נרחבות לפקח על המשך הפעילות הצבאית נגד המורדים. הגורמים ציינו כי ראש ממשלת עיראק ביקש סיוע צבאי דחוף מאיראן כדי לסייע לממשלתו להשיב את הערים והאזורים הסונים שיצאו מכלל שליטה.

 

איראן נחשבת לתומכת של ראש ממשלת עיראק נורי אל-מאליכי, והפלת השלטון השיעי בבגדד היא דבר שייחשב בסופו של דבר לאיום גם על טהרן עצמה. נשיא איראן חסן רוחאני רמז בעצמו על התערבות איראנית במדינה השכנה ואמר: "אנחנו תומכים בלחימה של עיראק בטרור". הוא הוסיף כי ארצו תשקול להתערב בעיראק כדי להגן על ערים ומקומות תפילה שיעיים.

 

במקביל, במערב חוששים מהאפשרות ש"דאעש" יקדם את תוכניתו להקים מדינה איסלאמית מעיראק, דרך סוריה שגם בה הוא לוחם, ועד ללבנון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
רע'ד חוסיין. רוצה לחזור לעיראק
צילום: gettyimages
מומלצים