שתף קטע נבחר

זיהום ומחנק באזור חיפה בגלל שריפת פסולת

בעקבות שריפה שפרצה ביום חמישי באזור שבין מכון טיהור השפכים של מפרץ חיפה לנחל הקישון, הודיע המשרד להגנת הסביבה על זיהום אוויר חריג באזור חיפה והמליץ להימנע מכל פעילות מחוץ לבית. הכבאים אינם אופטימיים: "הכיבוי יימשך עוד זמן רב והרע עוד לפנינו"

זיהום אוויר קשה, מחנק וצריבות היו בימים האחרונים מנת חלקם של תושבים רבים בחיפה, הקריות ועמק זבולון, בשל שריפת פסולת גדולה שמשתוללת באזור שבין מכון טיהור השפכים של המפרץ לנחל הקישון. בפי הכבאים אין בשורה טובה, אלא להיפך: הכיבוי יימשך עוד זמן ארוך והרע עוד לפנינו, שכן אופי פעולות הכיבוי הנדרש ייגרום לחשיפה ובעירה מוגברת של החומרים המזהמים.

 

זיהום אוויר בתוך הבית: כך תגנו על משפחתכם

אפליקציה: כמה מזוהם האוויר ברחוב שלכם

חיפה: מי תהום מזוהמים מוזרמים למאגר מים

 

במקביל, המשרד להגנת הסביבה יצא בהודעה לפיה בעקבות שריפת הפסולת שורר היום (ב') זיהום אוויר חריג באזור נשר, קיבוץ יגור, רכסים, כפר חסידים ובאזור התעשייה בצ'ק פוסט מצומת יגור ועד מט"ש חיפה. במהלך שריפה זו נפלטים לאוויר מזהמים שונים ובהם חלקיקים העוברים בדרכי הנשימה ועלולים לגרום למחלות לב וריאה.

 

המשרד המליץ לילדים, קשישים, חולי לב וריאות ונשים בהריון להימנע מפעילות גופנית בחוץ. בנוסף, המליץ למשרד החינוך לבטל את שיעורי הספורט בבתי הספר באזור.

 

באיגוד הערים להגנת הסביבה המליצו לתושבים להימנע ככל האפשר מפעילות בחוץ, והמלצה דומה נמסרה גם לבתי הספר בעיר נשר וביישובים רכסים ויגור.

 

לא לצאת מהבית. השריפה במפרץ חיפה (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף) (צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף)
לא לצאת מהבית. השריפה במפרץ חיפה(צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף)

 

השריפה כבר מיום ה': "גם הסופרטאנקר לא יעזור"

במהלך השנים נגנזה תוכנית להקמת מתקן מיחזור וייצור קומפוסט באזור בו מתחוללת השריפה. עם זאת, עד להחלטה שלא להקים את המתקן, נצברו באזור כ-60 אלף מ"ק של פסולת מגוונת, המורכבת בעיקר מחומר אורגני (גזם) ופלסטיק שנצבר בערימות. בעקבות הריאקציה הכימית שגורמת לחום, פרצה במקום ביום חמישי בערב שריפה גדולה, שנראתה היטב בכל האזור.

 

למקום זרמו כוחות גדולים של שירותי הכיבוי שפועלים במקום, בסיוע טרקטורים, למעשה עד היום. "הכיבוי של ערימות מהסוג הזה הוא פעולה מורכבת שאורכת זמן רב. גם כמות גדולה של מים לא מספיקה לכך משום שהבעירה מתבצעת בחלק פנימי מאוד של החומר", אמר קצין כיבוי ממחוז חוף. "גם הסופר טאנקר לא יכול לעזור פה".

 

הבשורה הטובה על פי שירותי הכיבוי, היא כי הצליחו באמצעות טרקטורים לבודד כמחצית מהחומר, כ-30 אלף קוב, וכעת פועל בעל השטח לפנותם. הבשורה הטובה פחות, היא כי פעולות הכיבוי יביאו לשחרור חומרים מזהמים נוספים ולריחות רעים. "הנזקים עשויים להיות קשים יותר בגלל ההרכב של החומרים שבוערים. מדובר כעת בעבודה סיזיפית של חשיפת החלק הפנימי של הערימות, שיטוח שלהן וכיבוי. הבעיה היא שברגע שחושפים את תוך הערימה, הבעירה מתגברת", הסביר קצין הכיבוי.

 

המשרד לאיכות הסביבה ואיגוד ערים לאיכות סביבה במפרץ, קראו בימים האחרונים לתושבים – בעיקר הרגישים – באזור עמק זבולון, להימנע ככל האפשר מפעילות בחוץ. היום נמסרה הודעה נוספת, על התקדמות פעולות הכיבוי. בהודעה נמסר כי "איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה בודק ברציפות את רמות המזהמים בישובי האיגוד.נכון לשעה זאת אין חריגות, יחד עם זאת לאור עליית רמות הזיהום במספר ישובים,ממליץ האיגוד כי בישובים נשר, רכסים ויגור ימנעו ילדים בבתי הספר לצאת לחצר.

 

"מומלץ להשאיר את הכיתות סגורות ולהפעיל את המזגנים. המעקב ימשך עד לסילוק הערמות שבערו", נמסר בהודעת האיגוד.

 

התושבים באזור מתלוננים בימים האחרונים על ריחות חריפים וקשיי נשימה, ובעיקר על כך שההזנחה באזור מגיעה בכל פעם לשיאים חדשים. "פשוט לא שמים עלינו ולאף אחד לא אכפת", אומרת טל ברג המתגוררת ברמות יצחק שבנשר. "החיים שלנו הפכו לסיוט, הריח קשה מנשוא והבוקר אפף את העיר גם עשן לבן שיצא מהבעירה הזו. אני גרה באזורים הגבוהים של העיר, כמעט ליד האוניברסיטה וקשה לנו לנשום, והגן של הבת שלי באזור נמוך יותר, אני לא רוצה לדמיין מה היא נאלצת לנשום שם כל היום.

 

"הבעיה היא שאין גם שום תשובות, חוץ מההתרעות של הגנת הסביבה. איך ייתכן ששמו לנו כזה מפגע ליד האזור המיושב ולאף אחד לא אכפת? במדינה אירופאית, מי שהיה עושה דבר כזה כבר היה מקבל קנס כל כך גבוה שהיה משתלם לו להעיף משם את כל החומר, אבל אצלנו זו פשוט אדישות וזלזול".

 

בעיריית חיפה אמרו כי השטח בו מתרחשת הבעירה אינו שייך מוניציפלית לעיר. "תלונה הוגשה למשרד להגנת הסביבה", נמסר מהעירייה.

 

בעיריית נשר, הסובלת ממטרדים קשים בעיקר בשעות לפני הצהריים, אומרים כי הם נמצאים בקשר מתמיד עם כיבוי האש ועם המשרד להגנת הסביבה, ומעבירים מידע לתושבים בזמן אמת. "כבר ביום שישי התחלנו לעקוב אחרי המתרחש ולהעביר את המידע לתושבים באמצעות המוקד העירוני", נמסר מהעירייה.

 

ראש העיר נשר, אבי בינמו, שהוא גם יו"ר סיעת הירוקים במועצת העיר, טען כי ההמלצות של המשרד להגנת הסביבה כיצד להנחות את התושבים לנהוג לנוכח העשן שהיתמר מאז יום חמישי ניתנו באיחור רב. "רק ביום ראשון אחרי השעה 11 בבוקר ניתנו הנחיות ראשוניות של המשרד כיצד לנהוג", ציין.

 

מהמועצה האזורית זבולון, שהשטח נמצא בבעלותה, נמסר כי בשלב זה נעשות מספר פעולות בערמות שנדלקו, בהנחיית כיבוי אש חיפה והמשרד להגנת הסביבה.

 

"נפתחו מעברים בתוך הערמות על מנת לבודד חלקים מהן, וכל הערימות שלא נדלקו הופרדו. החומר מפונה על ידי משאיות למטמנה", נמסר מהמועצה. "למקום הובאו ממטרות גדולות על ידי קיבוץ יגור, על מנת לצמצם את העשן ולכבות את הערמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף
השריפה במפרץ חיפה
צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז חוף
מומלצים