שתף קטע נבחר

סוף למשבר: מיליארד ש' - וצה"ל חוזר להתאמן

אחרי חודשים של מאבק בין משרדי האוצר והביטחון על תוספת תקציב הגיעו הצדדים לסיכום: חלקו הצבאי של שדה דב בת"א יפונה עד 2017, ותקציב 2014 יגדל

סוף למאבק שהתנהל בחודשים האחרונים בין משרד הביטחון לבין משרד האוצר: שני המשרדים הסכימו היום (ב') על העברת תוספת של מיליארד שקל לתקציב הביטחון. מגורמים באוצר נמסר כי על פי הסיכום, משרד הביטחון יפנה בתמורה עד 2017 את חלקו הצבאי של שדה דב בתל אביב - שטח של כ-20 דונם. כך תתאפשר בניית כ-16 אלף דירות על שני המתחמים של שדה התעופה - האזרחי והצבאי.

 

בנוסף נמסר שמשרד הביטחון התחייב לא לבקש תוספת תקציב נוספת במהלך שנת 2014, אלא שעל רקע המציאות הביטחונית שהתחדדה בימים האחרונים - ובמיוחד על רקע הצהרת הרמטכ"ל שלפיה ישראל עומדת בפני מערכה ארוכה - לא מן הנמנע שגם התחייבות זאת תופר.

 

בינתיים, משמעות העברת מיליארד השקלים היא שצה"ל יחזור להתאמן במתכונת כמעט רגילה, כולל טיסות אימונים וטיסות מבצעיות שבוטלו בשל המשבר התקציבי במערכת הביטחון. גורם במערכת הביטחון הדגיש שאין קשר בין המבצע הנרחב להשבת שלושת הנערים החטופים לבין הסיכום שהושג: "ההסכם הושג כחלק מהרצון של המשרדים להימנע מהמשך ההתגוששות התקשורתית. הסכום יאפשר להשלים את תוכנית העבודה של צה"ל ומשימותיו ל-2014 באופן סביר".

תוכנית הבנייה על שטח שדה דב בתל אביב (הדמיה: אדריכל ארי כהן) (הדמיה: אדריכל ארי כהן)
תוכנית הבנייה על שטח שדה דב בתל אביב(הדמיה: אדריכל ארי כהן)

לאורך חודשים ארוכים, וביתר שאת בשבועות האחרונים, התנהלה מלחמת בוץ בין משרד האוצר למשרד הביטחון, שדרש הגדלת תקציב 2014 ב-2.75 מיליארד שקל (2 מיליארד להצטיידות רכש ותוכניות ארוכות טווח של "התעצמות", וכ-750 מיליון לאימונים השוטפים ותרגילים). גורמים בצה"ל שבו והצהירו על ביטול אימונים, קיצוץ בתקנים של אנשי קבע,

קרקוע טייסים ופגיעה משמעותית במוכנות הצבאית לקראת עימותים עתידיים.

 

במהלך מאי שבר הרמטכ"ל בני גנץ שתיקה ואמר: "נכון לעכשיו התוכניות של מערך המילואים לשנה הקרובה לא יתממשו. המילואים יפסיקו להתאמן בהמשך השנה כדי לתת עדיפות באימונים לסדיר".

 

מנגד התעקשו באוצר שלא רק שאין מקום להגדיל את תקציב הביטחון, אלא שיהיה צורך ליישר קו עם שאר המשרדים ולקצץ בו. בהמשך הורדו גם הכפפות באוצר, והשר יאיר לפיד אמר בכנס לשכת עורכי הדין באילת: "לעולם לא יהיה ניהול נכון בתוך הצבא אם כל פעם שהם יצעקו 'אבוי, אבוי' הם יקבלו עוד כסף.

 

"אני מוכן לתת יותר לאימונים ולוחמים, אנשי הקבע. הם מגינים על חיינו וזה דיון אחד. הלב נחמץ כשהדיון מגיע לאנשי הקבע, אבל אף אחד לא יכול לטעון שהבעיה היא באמת שם. יש בעיות באגף השיקום, צריך ליישם את החלטות ועדת גורן, בפנסיות, וכל מי שנכנס לקריה יודע על מה אני מדבר. הנדל"ן שם השני הכי יקר בעולם אחרי הונג קונג".

 

הילה ציאון השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
F-15. חוזרים להתאמן
צילום: EPA
צילום: בני מור וחיים דקל
חלקו הצבאי של שדה דב
צילום: בני מור וחיים דקל
מומלצים