שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, צביקה טישלר

200 עצורים, צה"ל מרכז מאמץ בשכם

ביום החמישי, מתרחב מבצע "שובו אחים". אלף לוחמים פשטו על שכם וסביבותיה, הוחרמו כלי נשק. גורם צבאי: "חמאס סופג מכה קשה"

מתחילת מבצע "שובו אחים" שהחל לפני חמישה ימים בעקבות חטיפתם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח נעצרו 200 פלסטינים, 41 מתוכם הלילה. גורם צבאי בכיר אמר הבוקר (יום ג') כי צה"ל מרכז מאמץ בשכם. כאלף חיילי הנח"ל פעלו במחנה הפליטים בלאטה ובעווארתה, ובסריקות נמצאה בין היתר מחרטה לייצור כלי נשק.

 

בשכם, המוגדרת כדברי הגורם הצבאי "בירת הטרור", מתנהל "מבצע לניקוי אורוות". נמצאו בה כלי נשק, חלקם מייצור מקומי, מטענים, רימוני רסס, אקדחים ותחמושת רבה. במהלך הפעילות לא נרשמו עימותים. בבית לחם נתפסו מחשבים של פעילי טרור. הגורם הצבאי הבכיר אמר כי בצה"ל "לא מרגישים ששעון החול אוזל", והדגיש כי צה"ל יוסיף "לתת מכה חזקה לחמאס ולפגוע בכל מה שצבוע חמאס". עוד אמר כי התיאום עם הגורמים הפלסטיניים ברמת השטח "ענייני מאוד".

 

צה"ל תפס כלי נשק במהלך הפעולה הלילה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
צה"ל תפס כלי נשק במהלך הפעולה הלילה(צילום: דובר צה"ל)

כוחות צה"ל תפסו בשכם (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
כוחות צה"ל תפסו בשכם(צילום: דובר צה"ל)

נתפסו אמצעי לחימה  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
נתפסו אמצעי לחימה (צילום: דובר צה"ל)

נתפסו רובים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
נתפסו רובים(צילום: דובר צה"ל)

במהלך המבצע הלילה פשטו כוחות של המנהל האזרחי בליווי הצבא על כמה מוסדות השייכים לחמאס או פועלים מטעמו בבית לחם. מטרת הפשיטה הייתה לאסוף מסמכים וחומרים נוספים המפלילים את המוסדות וקושרים אותם לפעילות טרור ביהודה ושומרון. מוסדות אלה, לפי גורמי ביטחון, פועלים בין היתר לגיוס והלבנת כספי טרור המשמשים את הארגון לצורך מימון פעולות טרור נגד יעדים ישראליים במסווה של פעילות אזרחית. גורמי ביטחון ציינו כי חמאס מנצל מוסדות אלה לביסוס מעמדו תוך כדי ניצול אוכלוסיות חלשות.

 

נעצר מנהל הטלוויזיה של חמאס

צה"ל גם הרס מבני מוסדות חמאס שנבנו באופן לא-חוקי בכפר אידנא שמצפון לחברון. עוד דווח כי כוחות צה"ל עצרו הלילה ברמאללה את עזיז כאיד, מנהל תחנת הטלוויזיה "אל-אקצה" של חמאס בגדה המערבית.

פעילות צה"ל בשכם, הלילה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פעילות צה"ל בשכם, הלילה(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 
ג'יפ צבאי בג'נין (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'יפ צבאי בג'נין(צילום: AP)

חיפושים במחנה בלטה  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חיפושים במחנה בלטה (צילום: EPA)

כוחות צה"ל בג'נין (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות צה"ל בג'נין(צילום: AP)

פועלים בחברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פועלים בחברון(צילום: AFP)

לפני שכם, הייתה חברון במוקד פעילות צה"ל. חטיפתם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח ביום חמישי האחרון מהווה פיגוע נוסף שהוציאו ככל הנראה ארגוני הטרור בחברון, והראתה שוב את הקושי של מערכת הביטחון להתמודד עם הטרור בעיר. "בניגוד לערים אחרות בגדה, כמו רמאללה המזוהה עם פתח או בית לחם הנוצרית שבה הרשות משקיעה בפיתוח התיירות, חברון היא עיר רחבת ידיים שנחשבת לבירת החמאס בגדה", אמר ל-ynet קצין ששירת בגזרה בשנה האחרונה.

 

לדבריו, בחברון ובסביבתה נרשמו עשרות סיכולים בשנה האחרונה. שב"כ סיכל פיגועים מורכבים שהיו בשלבי תכנון מתקדמים, ולוחמים בגזרות המרחביות שביצעו מארבים בפעילות מבצעית סיכלו פיגועי השלכות מטענים בחסות החשכה. "אלה דברים שפחות נראה בשכם או בג'נין, שם האלימות הקשה יותר היא בעיקר במחנות הפליטים של הערים", הסביר הקצין.

 

אתמול אחר הצהריים מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה בפיקוד מרכז. "אנו נמצאים בעיצומו של מבצע מורכב וצריכים להיות ערוכים לאפשרות שזה ייקח זמן. מדובר באירוע חמור ויהיו לו השלכות חמורות". לדבריו, ישראל מבצעת פעולות נוספות, אך הוא ציין כי לא יוכל להרחיב עליהן. נתניהו התייחס גם לירי מכיוון עזה ואמר: "הגבנו לירי הזה בעוצמה רבה ובמקרה הצורך אנחנו נגיב בעוצמה רבה יותר. מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל - ייפגע".

 

לסיום פנה נתניהו לקהילה הבינלאומית וסיפר כי שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. נתניהו אמר כי הביע בפניו את ההערכה על האמירה התקיפה שלו בגנות החטיפה ועל זכות ישראל להגן על עצמה. עיקר הביקורת של נתניהו הופנתה לשאר מדינות העולם. "חלק ממהרים לגנות אותנו על כל בנייה וסגירת מרפסת בגילה. אני מצפה מהם להגיב באופן תקיף ונחרץ נגד המעשה המתועב הזה של חטיפת נערים".

 

אחרי נתניהו דיבר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ואמר כי ישנו מאמץ משולב של צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל כדי להשיב את הבנים הביתה כמה שיותר מהר. "המאמץ יביא לכך שנניח ידנו על החוטפים ונגיע לחטופים. אין לי ספק בכך. זה מחייב אורך רוח וסבלנות. אנו משקיעים גם בתחום המודיעיני וגם בתחום המבצעי", ציין יעלון.

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סריקות בחברון
צילום: AP
צילום: דובר צה"ל
לפני פעילות בשכם
צילום: דובר צה"ל
מומלצים