שתף קטע נבחר

 • חומרה - צילום דיגיטלי
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סמסונג NX Mini: מצלמה אלגנטית וקלה

  המצלמה החדשה של סמסונג – NX Mini מגיעה בשלל צבעים בגוף קטן ואלגנטי המאפשר החלפת עדשות, היא קלה לתפעול וכוללת קישוריות אלחוטית, למי היא מתאימה? בדקנו

  כאשר אנו קונים מצלמה קומפקטית, אנחנו רוצים לקבל יתרון בהשוואה לאיכות התמונה של הטלפון הסלולרי. אך רבים רוצים גם יכולת מהירה וקלה של העלאת תמונות לרשתות חברתיות. וכמובן, תפעול פשוט וקל מהווה גם דרישה לגיטימית ואם כבר שאלתם, אז רצוי שהמצלמה לא תהיה גדולה מידי ועם עיצוב נאה לעין. רשימת דרישות ארוכה הצבנו כאן, אבל נראה כי מי שהגדיר את מצלמת ה- NX MINI של סמסנוג ראה רשימה זו מול עיניו. כיצד היא עומדת במשימה?

   

   (צילום: אלי כרמי) (צילום: אלי כרמי)
  (צילום: אלי כרמי)

   

  גוף המצלמה

  גוף המצלמה בנוי מסגסוגת חסונה למדי, ה-"מיני" קצת כבדה אולי מול מצלמות פשוטות אך עדיין קלה ונוחה להחזיק ביד. המצלמה עטויה פלסטיק בחספוס עדין שאולי אמור להזכיר לאחדים מרקם של עור, עדיין זה נראה טוב ונוח. בנוסף, ניתן לבחור צבע מתוך מספר אפשרויות -המצלמה הגיעה לסקירה בלבן שתמיד נראה באופנה ומוצלח גם כאן. חלקה העליון של המצלמה צבוע בגוון כסוף ובדומה למצלמות רבות היום, מכיל לחצן צילום, לחצן כיבוי והדלקה קטן ומשמאלו לחצן להפעלת ממשק WIFI של המצלמה. כל הלחצנים שקועים ומשאירים קו עיצובי נקי וגם מונעים לחיצה מקרית, אך בו בעת מקשים על שימוש עיוור בהם. במרכז החלק העליון נמצא פתח חיבור עבור פלאש חיצוני, אשר מסופק באריזה.

   

  בגב המצלמה, רוב לחצני התפעול ממוקמים מימין למסך המפרקי של המצלמה (3 אינץ'), לחצנים אלו קטנים ולמרות שהם בעלי תחושה לחיצה טובה נדרשת תשומת לב בשימוש בהם בעיקר לבעלי ידיים גדולות. בצד ימין של המצלמה ממוקמת דלת פלסטיק עדינה יחסית לתחושה המוצקה שהמצלמה משדרת. מאחורי "דלת" זו נמצאים חיבורי ה- HDMI ו- USB וכן סוללה וכרטיס הזיכרון שבמצלמה זו הינו מסוג Micro SD.

   

  עוד ב-dtown

   

  עדשות להחלפה

  מצלמה זו משתייכת לקטגוריית ה- "ללא מראה" ומאפשרת החלפת עדשות שונות. היא מגיעה עם עדשת קיט 9-27 מ"מ: היות וגודל החיישן במצלמה הוא של 1 אינץ' כלומר עם יחס כפל של 2.7 מולל חיישן בגודל מלא, זה אומר שהעדשה שוות ערך בפועל לאורך מוקד של 24 עד 73 מ"מ.

   

  עדשה זו אינה ממש קטנה ובולטת בקדמת המצלמה- נקודה שעלולה להפריע אם תכננתם לשמור את המצלמה בכיס. אמנם, ניתן לרכוש גם עדשת פריים "פנקייק" עם אורך מוקד קבוע של 9 מ"מ (שכאמור שווה ערך ל- 24 מ"מ במונחי פילם 35 מ"מ), זהו אורך מוקד יעיל לצילומי נוף או פנים והעדשה קטנה מאוד, אבל קשה לי לראות את קהל היעד של המצלמה מוכן לחיות עם עדשה ללא טווח זום. סמסונג אמורה להוציא בקרוב עדשה נוספת וכמו כן, ניתן להשתמש בעזרת מתאם במגוון העדשות של סמסונג של קו מצלמות ה- NX.

   

   (צילום: אלי כרמי) (צילום: אלי כרמי)
  (צילום: אלי כרמי)

   

  מסך מגע ותפעול

  ה- NX Mini מצוידת במסך מגע מפרקי בגודל 3 אינצ' ברזולוציה הכוללת 460,800 נקודות. זוהי רזולוציה נמוכה יחסית לסטנדט המקובל כיום, אבל המסך עדיין חד וברור כל עוד אין שמש חזקה. המצלמה תוכננה מראש לעבוד עם מסך המגע כך שתפעולה קל ונוחה הרבה יותר מאשר דרך הלחצנים הפיזיים הקטנים. לאחר השלמת הגדרות ראשוניות דרך התפריט, נראה שהמשתמש לא יכנס אליו באופן תדיר לאחר מכן. המסך המפרקי מאפשר הטיה שלו כ- 180 מעלות כלפי מעלה – מתאים מאוד עבור צילום עצמי, "סלפי". בהמשך לטרנד הזה, המצלמה תומכת בצילום בזיהוי קריצה או חיוך של המצולמים. זיהוי חיוך עובד הרבה יותר טוב ויש להקפיד לא לחייך לפני הזמן.

   

  תפעול המצלמה מאפשר עבודה במצב אוטומטי וכן בלא פחות מ- 17 מצבים חכמים מוגדרים מראש, כמו מצב נוף, מאקרו, פנורמה ועוד. המצלמה תומכת במצב צילום ידני ובמצבים חצי אוטומטיים המקובלים כמו עדיפות צמצם או עדיפות תריס, אך תפעול מצבים אלו לא ממש מהיר ולא ממש נוח. כמו כן למצלמה אין אפילו חוגה אחת לשינוי פרמטרים, לא על גוף המצלמה ולא על העדשה. כך מצלמה זו לא תתאים לצלם המתקדם אשר יבקש לשנות במהירות פרמטרים שונים בזמן הצילום.

   

   (צילום: אלי כרמי) (צילום: אלי כרמי)
  (צילום: אלי כרמי)

   

  פלאש וסוללה

  למצלמה יש פלאש פנימי חביב ומי שרוצה יותר מכך הקיט כולל גם פלאש חיצוני קטן אותו אפשר להתקין על המצלמה, רק חבל שהוא לא כולל אפשרות כיוון זווית. יש לציין כי בזמן שהוא מחובר לא ניתן לסובב את המסך לצילום עצמי ובכלל בצילום עצמי גם הפלאש הפנימי לא עובד. חשוב להבין גם כי הפלאש החיצוני עושה שימוש בסוללת המצלמה ושימוש מרובה בו יקצר את זמן הסוללה.

   

  טעינת הסוללה מתבצעת כאשר היא נשארת במצלמה, יש שזה יפריע להם בעיקר אם מבקשים לטעון סוללה נוספת לגיבוי. סוללה מלאה הספיקה בשימוש כבד בזמן הבדיקה לכ- 200 תמונות בשימוש שכלל פלאש חיצוני, צילום מספר סרטוני וידאו, משחקים רבים בהגדרות ושימוש בקישוריות WiFi להעברת תמונות. אומנם זהו לא נתון מרשים במיוחד, אך בשימוש יותר יעיל ניתן להגדיל את מספר התמונות בין טעינה לטעינה.

    

  קישוריות אלחוטית

  אחד היתרונות במצלמה זו טמון בקישוריות המוצלחת שלה. המצלמה תומכת בממשק WiFi הכולל NFC. בעזרת לחצן יעודי ואפליקציות במצלמה, בסמארטפון או במחשב הביתי מתאפשרת קישוריות מהירה נוחה וקלה להעברת תמונות. האפליקציות המגוונות ומאפשרות החל משיתוף קל של תמונות באינטרנט ועד יכולת שימוש כמוניטור של תינוק.

   

  איכות תמונה

  ה- NX Mini משתמשת במערכת פוקוס של זיהוי ניגודיות (קונטרסט) עם 21 אזורים שעושה עבודה טובה ובמהירות לא רעה בכלל וכן מאפשרת יכולת מיקוד בעזרת נגיעה במסך. יכולת הפוקוס נפגמת כאשר התאורה נחלשת וכאן באה לשימוש תאורת עזרה שלדעתנו קצת חזקה ובצילום במרחק קצר או בצילום עצמי גורמת לסנוור המצולם.

   

  המצלמה מסוגלת לצלם בקצב של שש תמונות בשנייה וכן לספק תמונות בפורמט RAW ו- JPEG עם יכולת טובה לאיזון לובן (WB). במצלמה מצוי חיישן לא קטן (יחסית למצלמות קומפקטיות) בגודל 1 אינצ' - גודל זהה לקיים במצלמות סדרה 1 של ניקון או סדרת ה RX100 של סוני. בפועל, יכולות החיישן הזה מאפשרות לקבל תמונה טובה מזו של רוב מצלמות הקומפקטיות הרגילות. לא השווינו חיישן זה ישירות מול החיישנים של סוני או ניקון, אבל מניסיון קודם איתם, נראה לנו שחיישן חדש זה עומד בתחרות מולם ללא בעיה מיוחדת. התמונה המתקבלות מפורטות, עם גוונים טובים וטווח דינמי לא רע, אך עדיין לא ברמה של מצלמות ללא מראה עם חיישן גדול יותר. מעבר לכך איכות התמונה יורדת ונוטה לרכות כאשר התאורה נחלשת וה-ISO עולה.

   

  בצילום קבצי JEPG, המצלמה נוטה לתת תחושה של תמונה נקייה מרעשים דיגיטליים גם כאשר ערכי ה- ISO עולים, אך זה נובע מעיבוד תמונה המדגיש ניקוי התמונה על חשבון הפרטים והחדות. בקבצי ה- RAW, הרעש מורגש כבר בערכים של 800 ISO ומעל לזה גובר איבוד הפרטים.

   

  המצלמה מסופקת באריזה עם גרסה האחרונה של תוכנת עריכת התמונות המוצלחת Lightroom האפשרות עריכה של קבצי JPEG ו- RAW של המצלמה. יש לציין שהתכנה עצמה עולה ברכישה נפרדת קרוב ל 600 ש"ח בארץ.

   

  וידאו

  המצלמה מצלמת וידאו בפורמט H.264 ו- MPEG 4 בהפרדה גבוהה של עד 1920X1080 עם קצב של 30 תמונות בשנייה. הוידאו מאוד דומה במראה לזה של תמונות הסטילס עם איכות תמונה טובה ואיזון לבן מוצלח, כאשר התאורה טובה ועם תמונות רכות יותר בעת שהתאורה נחלשת, כך גם הפוקוס האוטומטי בוידאו שהינו סביר כל עוד התאורה טובה.

   

  סיכום

  ה- סמסונג NX Mini היא מצלמה מוצלחת עבור קהל יעד מאוד גדול: זה המחפש מצלמה עם קישוריות אלחוטית לשיתוף תמונות ויכולת לצלם תמונות מוצלחות בגוף קטן, כל זה באופן פשוט וקל ומחיר נוח יחסית לדגמים מתחרים של ניקון או סוני. עבור צלמים מתקדמים המחפשים במצלמה יכולות תפעול ידניות ושליטה מתקדמת נמליץ לבדוק דגמי NX אחרים או מצלמות נוספות. אבל, לדעתנו סמסונג פונה כאן לקהל יעד גדול אשר רגיל לצלם עם הסמארטפון שלו אך מחפש איכות תמונה טובה יותר בתוספת תפעול פשוט ושיתוף של החברים והמשפחה בצילומים. יש להוסיף לצד החיוב את העיצוב שימשוך רבים ולצד השלילה את עדשת הקיט הגדולה שלא תתאים לגודל הכיס.

   

  מחיר: 1,499 ₪ עם עדשת 9-27 מ"מ

  אחריות: שנה

   

  בעד: חיישן 1 אינץ' בגוף קטן, מסך מגע ניתן להטיה עבור צילום עצמי, קלה לשימוש עבור הצלם המתחיל, תמונה וגם וידאו מוצלחים עם גוונים טובים בתנאי תאורה טובה, קישוריות אלחוטית.

  נגד: פחות מתאימה לשימוש מתקדם, מגוון עדשות קטן בשלב זה, מיקוד בתאורה חלשה, תמונות רכות בערכי ISO גבוהים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים