שתף קטע נבחר

סערת זועבי: צעקות בכנסת וקריאות לחקירה

דיון בוועדה למעמד האישה נקטע בצעקות בין חברות הכנסת עליזה לביא ושולי מועלם לבין ח"כ חנין זועבי בעקבות אמירתה שהחוטפים "הם לא טרוריסטים" הבוקר ברדיו תל אביב. יו"ר הקואליציה פנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקש לפתוח בחקירה

דבריה של ח"כ חנין זועבי, שאמרה הבוקר (יום ג') כי חוטפיהם של הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח "הם לא טרוריסטים" הובילו לסערה רבתי, לעימות קולני בכנסת ולהודעות גינוי חריפות של חברי הבית.

 

יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין פנה אל היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וביקש לחקור אותה: "דבריה הקשים הם בגדר הסתה פרועה ועידוד הטרור ופעולות מסוג זה. ההתבטאויות חמורות ביותר ומחייבות נקיטת צעדים מיידיים על מנת להפסיק את מסע ההסתה המתמשך של ח"כ זועבי. נוכח האמור לעיל, אבקש את פעולתך האישית על מנת להביא לפתיחת חקירה נגד ח"כ זועבי ונקיטת הפעולות הדרושות להפסקת מסע ההסתה והתמיכה בטרור המובל על ידה".

  

 

 

עוד בעקבות החטיפה:

 

סערה התפתחה בוועדה לזכויות האישה בכנסת. ח"כ עליזה לביא מ"יש עתיד" הטיחה בזועבי: "שהילדים שלנו יחזרו הביתה, איפה ההומניות שלך". זועבי הגיבה: "את גזענית אם את מדברת ככה ואת גם חצופה". לביא המשיכה: "כשאת רוצה עזרה, את יודעת יפה מאוד לבוא אליי, אז בואי תעזרי לנו להחזיר את הילדים הביתה ואז נביא שלום". זועבי השיבה בגיחוך: "לעזור לך?". ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי התערבה: "חברת הכנסת זועבי, אין מקום לדיבורים האלה. אין מקום". זועבי אמרה כי אין מקום לסתימת פיות ולצנזורה.

 

כאמור, ח"כ חנין זועבי אמרה בתוכנית הבוקר עם שרון גל שהחוטפים אינם טרוריסטים בעיניה. "אני לא מופתעת בכלל", אמרה, וציינה כי "אנשים חיים תחת כיבוש בחיים לא-נורמליים". שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס בעמוד הפייסבוק שלו לדבריה: "לא רק החוטפים הם טרוריסטים, גם חנין זועבי היא טרוריסטית. דינם של החוטפים ודינה של המסיתה, מעודדת החטיפות, זועבי צריך להיות זהה".

 

ח"כ יריב לוין. "עידוד הטרור" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ יריב לוין. "עידוד הטרור"(צילום: גיל יוחנן)

רגב בדיון אתמול              ()
רגב בדיון אתמול
 

השרה לימור לבנת הודיעה כי בכוונתה לפנות עוד היום ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שיבחן בדחיפות אם יש בדברים עבירה על סעיף 144 לחוק העונשין - הסתה לאלימות או לטרור. "חנין זועבי אינה ראויה לשמש כחברה בכנסת ישראל, ויש להעמידה לדין. כאשר זועבי השתתפה לצד מחבלים חמושים במשט המרמרה הסבירה שזאת פעולה הומניטרית. עכשיו היא אומרת שחטיפת הנערים היא פעולה לגיטימית ולא מעשה טרור. להעמיד אותה לדין כאן ועכשיו", הסבירה לבנת.

 

סגן השר אופיר אקוניס, שבעקבות פנייתו פסלה ועדת הבחירות את זועבי מלהתמודד בבחירות לכנסת, החלטה שבוטלה לאחר מכן בבית המשפט, הודיע כי יחדש את בקשתו לפסול אותה מלהתמודד בבחירות הבאות. 

השרה לבנת. "להעמיד לדין" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
השרה לבנת. "להעמיד לדין"(צילום: אביהו שפירא)

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי הוא "דוחה בשאט נפש את אמירותיה הפוגעניות של ח"כ זועבי ואת ניסיונותיה הנואלים להצדיק פשעי מלחמה וארגוני טרור. מדובר בדברי הסתה שאין להם מקום בשיח הפוליטי והישראלי, ואני מקווה כי בוחריה של זועבי וחבריה, נציגי המגזר הערבי בכנסת, יידעו להתנער ממנה ולגנות את תמיכתה הפרובוקטיבית בטרור אכזרי".

 

"מקומה בכלא, לא בכנסת"

ח"כ מירי רגב מהליכוד הגיבה אף היא: "יש לגרשה לעזה ולהסיר חסינותה. היא בוגדת. מי שהזדהתה עם הטרוריסטים על ספינת המרמרה, שבה ומזדהה עם טרוריסטים מחמאס שחטפו את שלושת הנערים שלנו. לא התפלאתי לשמוע את הצהרתה. איך בוגדת כמותה יכולה להאשים אותם? היא הרי באה מהמילייה שלהם. מקומה לא אתנו אלא בעזה. וכמו שאמרתי בעבר: בוגדת תמיד תישאר בוגדת". רגב שבה על דברים שאמרה מעל במת הכנסת לאחר שזועבי השתתפה במשט המרמרה: "רוחי לעזה, יא חיינא (לכי לעזה, בוגדת)". לדברי ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה, "האמירה של ח"כ זועבי מוקצית מחמת מיאוס. אני בטוח שהיא לא באמת מייצגת את עמדתם של ערביי ישראל".

 

מהבית היהודי נמסר: "חנין זועבי מתמידה בייצוג המחבלים בכנסת, והפרובוקציות שלה פוגעות בציבור שאותו היא מייצגת. נוכחותה של זועבי בכנסת מוכיחה כי מדינת ישראל היא המדינה הסובלנית בעולם כלפי מיעוטים וכלפי תומכי טרור, כנראה יותר מדי. כמו שלא היינו רואים בארצות הברית את נציג אל-קאעידה יושב כחבר פרלמנט ומסית לרצח אמריקנים, הגיע הזמן שרשויות החוק בישראל יפעלו גם בעניינה של זועבי". ח"כ שאול מופז כתב בפייסבוק: "חנין זועבי, הגעת לנו עד כאן. לא תכננתי להתייחס לדברי ההבל שלך אבל מתקשה להתאפק וחייב לתקן אותך - זה טרור ואת מעודדת טרור. מקומך בכלא". 

משטרת נצרת עצרה שלושה קרובי משפחה של נער ממשפחת זועבי, קרוב גם של הח"כית, לאחר שאיימו עליו בעקבות הסרטון שהפיץ בגנות החוטפים. "טרוריסטים חטפו את ילדינו. תחזירו אותם ועדיף לכם לעשות את זה עכשיו", אמר הנער בשלוש שפות - ערבית, אנגלית ועברית, בסרטון שעורר גל תגובות לאחר פרסומו אתמול ב-ynet. זועבי הצעיר פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו: "לביבי ולכל הממשלה שלו אני אומר: תתעוררו ותפסיקו לשתף פעולה עם מחבלים וטרוריסטים. הרשות הפלסטינית מהטרוריסטים הכי גדולים. שלשום הנערים האלו נחטפו ומחר זה יכול להיות אני, אתה או כל ישראלי אחר - ערבי או יהודי. אני ישראלי ואשאר ישראלי. ישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית. עם ישראל חי".

 

הסרטון זכה לאלפי שיתופים ולתגובות רבות בפייסבוק. בין היתר התקבלו אלפי תגובות מהמגזר הערבי כגון "חולה נפש", "הוא לא מבין על מה הוא מדבר", "בא לי לחנוק אותך", "הלוואי שבפעם הבאה זה יהיה התור שלך", "כלב", "זבל" ו"הוא מדבר אך ורק בשמו". אמו של הנער אמרה ל-ynet כי היא לא ידעה על המעצרים. "אני מאוד מופתעת מכל העניין שהתפשט בכל העולם. בני אדם נקי ומכובד. הוא תמיד אומר שהוא בעד שלום וחיים משותפים בין ערבים ליהודים. הוא אף פעם לא חשב לפגוע באחרים. צריכים לכבד את דעתו בעניין. הוא לא אמר דברים שפוגעים באחרים. אני תומכת בדבריו ומקווה שהחטופים יחזרו לחיק משפחתם שלמים ובריאים. גם פוליטיקאים מהמגזר טועים ולא שומעים התנגדויות נגדם".

 

Read this article in English

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ חנין זועבי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים