שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, צביקה טישלר

היום ה-5: חיפושים בבורות, בארות ומערות

כוחות צה"ל בשטח מבצעים סריקות נרחבות בין הכפרים שליד חברון ובשכונות העיר בודקים גם בורות מים, בארות, מערות ומרתפים. על הפעילות בתוך היישובים אמר גורם צבאי בכיר: "אם נממש את האיום, הציבור יזכור למשך שנים את השלכות החטיפה"

גורם צבאי בכיר ששוחח עם ynet הדגיש את השלכות התבססות ארגון חמאס על האוכלוסייה הפלסטינית, הצביע על התמרמרות אזרחית מתונה ביחס לפעולה, והזהיר כי צה"ל עלול להחזיר את החיים בגדה שנים אחורה, כהגדרתו. בשב"כ ובצה"ל פועלים נגד חמאס בחברון, שלפי ההערכות בישראל ביצעה את חטיפת הנערים. במערכת הביטחון מעריכים בסבירות גבוהה כי פיגוע החטיפה נועד לטובת מיקוח. כוחות צה"ל בשטח, מעבר לחקירת השב"כ, מבצעים סריקות נרחבות בין הכפרים שליד חברון ובשכונות העיר בודקים גם בורות מים, בארות, מערות ומרתפים. מבצע החטיפה על ידי חוליית חמאס תוכנן בקפידה. בישראל שללו אפשרות של יציאה למבצע בסגנון "חומת מגן" וההתמקדות כעת היא בפעילות היקפית מודיעינית מוכוונת משימה.  

 

חטיפת הנערים - כתבות נוספות ב-ynet:

יוזמה בכנסת: להחזיר לכלא את משוחררי עסקת שליט

"תושבי יצהר צריכים לחלק פרחים לחיילים"

 

החטיפה אירעה בתקופה רגישה מאוד מבחינת האוכלוסייה הפלסטינית: מעט לפני חודש הרמדאן ובצל יום ההפיכה של חמאס בעזה (15.6.2006). על פי הגורם הצבאי, המבצע לאיתור החוטפים כבר משבש את סדר היום האזרחי באזור וגורם לביקורת פלסטינית על העיתוי שבו בחרה החוליה לפעול. "פיגוע חטיפה הוא מקרה קיצון שבו צה"ל הולך עד הסוף, ויש לו השפעה מכרעת על אורח החיים הסדיר של האוכלוסייה, קל וחומר כאשר הוא מגיע בסמיכות לחודש החשוב ביותר למוסלמים", הסביר.

 

לדבריו, השלכות האירוע ישפיעו עמוקות על חיי האזרחים באזור, שעלולים להיתקל שוב בקרוב במחסומים רבים ובקשיי תנועה. "אם בחמש השנים האחרונות לקח ארבעים דקות להעביר אגזוז משכם לג'נין, יש סיכוי שבשבוע הבא זה ייקח כבר שבע שעות", הוסיף. מטרת צה"ל אם האיום יתממש, הדגיש, היא להבהיר לאוכלוסייה את משמעות התבססות חמאס בגדה ולגרום לו לזכור למשך שנים את השלכות החטיפה.

 

צה"ל בוחן במקביל את המתרחש ברצועת עזה ומנסה להדגיש את מורא התושבים מפני אנשי חמאס, ואת אופי דיכויים לאחר עלייתו לשלטון. חימום המצב המתוח ממילא, הוסיף הגורם הצבאי, ייתקל בתגובה "ברף גבוה" של חיל האוויר.

פעילות צה"ל בחברון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פעילות צה"ל בחברון(צילום: EPA)

אזור גוש עציון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אזור גוש עציון(צילום: גיל יוחנן)

פעילות צבא באזור חברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פעילות צבא באזור חברון(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

היום החמישי של המצוד אחר החוטפים עדיין לא הביא עמו אות חיים מהנערים - גיל-עד שער (16) מטלמון, נפתלי פרנקל (16) מנוף איילון ואייל יפרח (19) מאלעד - או נטילת אחריות של יוזמי הפעולה. יותר מ-200 פלסטינים, בהם בכירי חמאס בגדה, נעצרו מאז האירוע, ובכירי מערכת הביטחון והממשלה הדגישו כי מבצע "שובו אחים" עשוי להימשך עוד זמן רב.

 

כוחות הביטחון עצרו במהלך הלילה 41 פלסטינים ופעלו בעיקר באזור שכם. סריקות במחנה הפליטים בלאטה ובעווארתה איתרו, בין היתר, מחרטה לייצור כלי נשק, ובעיר שכם עצמה נמצאו כלי נשק, חלקם מייצור מקומי, מטענים, רימוני רסס ותחמושת רבה. במהלך הפעילות לא נרשמו עימותים. באחד המקומות ביהודה ושומרון נתפסו מחשבים של פעילי טרור. "התיאום עם הגורמים הפלסטיניים ברמת השטח ענייני מאוד", אמר גורם צבאי בכיר.

 

אלפי לוחמי צה"ל שפועלים מאז החטיפה באזור חברון ממתינים לעת עתה להחלטה פוטנציאלית על מהלך משמעותי בעיר, דוגמת כתר. כוחות

הנדסה מוסיפים להציב סלעי ענק ועמדות בטון בנקודות הכניסה לעיר, ומחסומי ביקורת שנפרסו בודקים את כלי הרכב שיוצאים ונכנסים אליה. עם היווצרות עומס תנועה בשל הבדיקות משוחררות המכוניות לדרכן, בדפוס פעולה שימנע, על פי תקוות צה"ל, פגיעה באוכלוסייה האזרחית והפרות סדר גם מחוץ לאזור.

 

הריסת שלושה מבנים לא-חוקיים של פעילי חמאס בכפר אידנא, צפונית לחברון, צפויה להיות מלווה בהריסה דומה של עשרים מבנים מסוג זה שנרשמו במאגר הצבאי. כך גם "ביעור החמץ", לשון צה"ל - החרמת מסמכים, דיסקים ומחשבים של חמאס. שב"כ מקיים אף הוא מדיניות "מוכוונת משימה" ופועל באופן נקודתי. דפוס זה נועד "להכות באופן אנוש בנוכחות הארגון בגדה", אך להימנע מלהעניש את האזרחים. בכפוף לכך, המליץ פיקוד מרכז ומתאם הפעולות בשטחים לדרג המדיני להמשיך בקו המתון הנוכחי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים