שתף קטע נבחר

הנגישות חשובה לכולנו

קושי בנגישות אינה בעיה של נכים או קשישים בלבד. נורית הולצינגר ממכון התקנים הישראלי מסבירה למה זה חשוב לכולם

נגישות אינה בעיה של נכים או קשישים בלבד. כל אחד מאיתנו יכול לחוות ירידה זמנית בנגישות, וכשזה קורה אז אנחנו מבינים עד כמה פעולות יום יומיות פשוטות יכולות להיות כל כך מסובכות.

 

 

 

נורית הולצינגר, הממונה על פרויקטים בתקינה במכון התקנים הישראלי, מסבירה שנושא הנגישות הולך ותופס תאוצה בעולם. אנשים עם מוגבלויות, בגילאים שונים, דורשים ובצדק גישה שווה בחיים החברתיים, הפוליטיים והכלכליים. מבחינתם נגישות צריכה להיות בסיסית דוגמת שימוש במעלית, כניסה לבניין או לכל שטח ציבורי ושימוש במתקנים ובשירותים הניתנים במקום, או שימוש בבטחה במכשיר כלשהו.

 

מה שיפה זה שבעצם אמצעים ותקנים שאמורים לסייע לאנשים עם מוגבלויות, יכולים לעזור לכולם, וזו עוד מטרה ואחריות של מכון התקנים, מציינת נורית הולצינגר - לייצר מוצר נגיש שיוכל להיות שמיש ולעזור לכל האוכלוסיה. לדוגמה: רמפה המיועדת לכיסא גלגלים יכולה לסייע לאמא עם עגלת תינוק, התקן שמע לרמזור המיועד לעיוורים מוסיף אזהרה קולית התורמת לבטיחות כלל הציבור, מתג גדול יכול להקל על אדם עם יד פצועה או חיישן העוצר דלתות מסגירה יכול למנוע תאונה של דלת נטרקת.

 

חשוב לדעת שהיום החוק מחייב גם עיריות, וגם מוסדות פרטיים אשר אמורים לספק שירות לכלל האוכלוסיה בנגישות, וקובע דרישות מינימליות לתכנון חללים, חלקי בניין ורכיבים, כגון מקומות ישיבה באולמות, אזורי המתנה, עמדות שירות ומלתחות.

 

*התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם המומחים המוצגים במסגרתם


פורסם לראשונה 17/06/2014 20:24

 

צילום: חגי דקל
אילוסטרציה
צילום: חגי דקל
מומלצים