שתף קטע נבחר

חרדי בשוק העבודה החילוני: כך פתחתי עסק

זמן קצר לאחר נישואיו הבין ארז כלב כי כתלמיד ישיבה, לא יצליח לפרנס את משפחתו. כיצד הגיבה הסביבה כשהחליט לצאת לעבוד, עם אלו קשיים התמודד כשכיר חרדי שומר מצוות בעולם התעסוקה החילוני, ומדוע החליט להקים עסק עצמאי? עשיתי שינוי - אנשים שעברו הסבה מקצועית

עד גיל 27, השנה בה התחתנתי, הייתי תלמיד ישיבה, התעסקתי בעיקר בלימוד תורה והייתי די מנותק מהעולם שבחוץ. באותה השנה התחתנתי ושיניתי סטאטוס לאברך בכולל שבו למדתי בעכו. אהבתי את עולם התורה ונהניתי ללמוד, אך במהרה הבנתי, ש-1,500 השקלים שאני מקבל מדי חודש, לא יספיקו לי כדי לפרנס את המשפחה. לאחר כמה ניסיונות להגדיל את הכנסה החודשית, הגעתי להחלטה לצאת לעולם העבודה.

 

 

הדבר הראשון שגיליתי הוא, שהרקע הדתי שלי מציב מגבלות על השתלבותי במקומות עבודה, שכן לא כל מעסיק מוכן לקבל לעבודה בחור ישיבה ללא ניסיון או מקצוע פרקטי. כך, בהתחלה נאלצתי לעבוד במה שהצלחתי להתקבל אליו ולאחר שקיבלתי את תמיכת הרב שלי לנושא, החל מלעבור מבית לבית כדי להרכיב "חסכמים" ועד לעבודה כנציג טלפוני במוקד בשירות לקוחות.

 

הייתי מוכן לעשות הכל עבור הפרנסה של משפחתי, אך במהרה גיליתי שאני עובד 12 שעות מדי יום כדי להרוויח משכורת מינימום של 4,500 שקל בחודש בלבד. זה היה מאוד מאכזב שכן בתמימותי האמנתי, שאדם שיוצא לעבוד אמור להרוויח מספיק כדי לפרנס את ביתו.

 

ארז כלב בהרצאה ( ) ( )
ארז כלב בהרצאה( )

 

אם לא די בכך, גם עובדת היותי דתי הציבה התמודדויות לא פשוטות כשכיר בסביבת העבודה. כך למשל היו מעסיקים שהפריע להם שביקשתי הפרדה בין בשר לחלב כדי שאוכל לאכול שם, או כאלה שכעסו כשהייתי צריך לצאת להתפלל שכן זה גזל מזמני העבודה. בנוסף, מעסיקים רבים דורשים לעבוד בימי צום - מועדים בעייתיים עבור הקהל הדתי המכבד צום ואבל, או בחול המועד - בהם חל איסור של ממש לעשות כל מלאכה.

 

אך הבעיות לא הסתכמו רק באוכל, בכשרות או בזמני העבודה, היתה גם את הצניעות - בעוד שחילוני יכול לעבוד עם ציבור מעורב ואפילו במקום בו יש רק נשים, עבור אדם דתי זה כמעט בלתי אפשרי לעבוד במקום עם נשים רבות שמתלבשות גם בצורה חשופה, שכן יש צורך "לשמור על העיניים".

 

השלב שבו החלטתי להקים עסק

בשלב הזה התחלתי לחשוב על הקמת עסק עצמאי, כדי להיות אחראי על גורלי ולא להיות תלוי במעסיק שמשלם לי פרוטות. בשונה מהתגובות החיוביות שקיבלתי כשהחלטתי לצאת לעבוד – הפעם החלו תגובות קשות מצד הסביבה הקרובה. "עזוב אותך משטויות", "תישאר איפה שאתה ואולי תקבל קידום", "תהיה כמו כולם" ו"מי אתה חושב שאתה" – הם רק חלק מהתגובות שקיבלתי.

 

על אף שכולם מסביבי אמרו שזה מסוכן ושאסור לי לעזוב את מקום העבודה הבטוח, רציתי לשלוט בגורלי במקום לקבל פירורים ממעביד כזה או אחר, ולהעניק למשפחה שלי חופש כלכלי שיאפשר לנו לחיות בנחת ולי - זמן פנוי ללמוד תורה. כך שהאזהרות לא הרתיעו אותי והתחלתי לחפש דרך ליצור הכנסה חדשה כעצמאי.

 

בשלב זה נחשפתי לעולם המדיה החברתית, הוקסמתי והתחלתי לחקור אותו - לא לפני שהתקנתי מערכת לסינון תכנים לא הולמים כיאה לאדם חרדי. התאהבתי בתחום, החלטתי להתמחות בו והלכתי ללמוד שיווק ברשת. פריצת הדרך הגיעה עם פרסום סדרת מדריכים אינטרנטיים להצלחה בעסק, שמיתגה אותי כמומחה בתחום. קיבלתי מאות פניות מעסקים שרצו שאייעץ להם איך להצליח יותר, מה שגרם לי להבין את הכוח הטמון במדיה החברתית.

 

הצלחת הקמפיין הראשון שעשיתי הביאה אותי להחלטה להקים את העסק שלי, "מאסטר בינזס", במסגרתו אני מספק שירותי שיווק באינטרנט וניהול מדיה חברתית ואפליקציות לעסקים קטנים ובינוניים. ההתחלה היתה מביתי שבעכו, אך כיום זו חברה בע"מ עם משרד מסודר, שמסייעת בתמיכה טכנית ובניהול המערך השיווקי ברשתות החברתיות ובאפליקציות לעסקים, בעיקר בצפון הארץ.

 

העצה שלי לתלמידי ישיבה או אברכים ששוקלים לצאת לעבוד, היא קודם כל לבדוק איזה תחום מעניין אתכם ולחקור את הנושא – צאו, תבדקו, שבו בספריות, תקראו על המקצוע, תתנסו בכל מיני דברים ותתייעצו עם רבנים לגבי גדרי ההלכה - לפני שתחליטו ותצאו להגשים את החלום שלכם. רק זכרו – כשאלו חלומות שאפתניים לעומת הממוצע, אתם עלולים להיתקל בהתנגדויות של הסביבה, אז דבקו בהחלטתכם  והתפללו לאלוהים שיעזור ויפתח לכם את הדלת למקום הנכון עבורכם. 

 

ארז כלב הוא מנטור למדיה חברתית והבעלים של מאסטר ביזנס לשיווק באינטרנט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים