שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

אש בג'נין, צה"ל תקף בעזה: 200 אנשי חמאס נעצרו עד כה במבצע

המבצע מתמשך, החיכוכים גוברים: הלילה עצר צה"ל 30 פלסטינים, פשט על אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ביר זית וירה על זורקי מטענים בג'נין, אבל אות חיים מהחטופים עדיין אין. בדרום: תקיפה ברצועה בתגובה לירי רקטות. צפו: מזל"ט מסייע במעצר פעיל חמאס

צה"ל החל הלילה (יום ה') את היום השביעי של מבצע המעצרים בגדה, בעיקר של פעילי חמאס, במטרה להגיע לקצה חוט שיוביל למקום הימצאם של שלושת הנערים החטופים - אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל. החיכוכים גוברים, אבל פריצת דרך עדיין אין. הלילה נסרקו כ-100 מבנים, ולפחות 30 פלסטינים נעצרו. בסך הכול, מתחילת המבצע נעצרו 280 איש, מתוכם 200 אנשי חמאס, ונסרקו כ-900 מבנים.

 

מבצע "שובו אחים" - כתבות נוספות:

 

בנוסף, הצבא פשט הלילה על 14 יעדי דעווה, מוסדות הרווחה של חמאס שעל פי החשד משמשים לעתים לפעילות טרור. בין היתר, פשט צה"ל על הכותלא, אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ביר זית, והחרים ציוד. גורם צבאי מסר בתדרוך הבוקר כי "יש חיכוך הולך וגובר בפעילויות בהשוואה ללילות הקודמים. ירינו על שני זורקי מטענים במחנה הפליטים ג'נין ופגענו בהם. היה חיכוך גם באזור בית לחם. זה לא יום הכיפורים, מעגל החטיפה ייפרץ רק עם סבלנות". גם הלילה נעזרו הכוחות במזל"ט הקטן ביותר של צה"ל, "רוכב שמיים" שמופעל על ידי לוחמי תותחנים. צפו בסרטון.

 

 

במקביל, מדי יום כמעט נרשם ירי רקטות ופצמ"רים מרצועת עזה, והגורם הבכיר אמר כי הג'יהאד האיסלאמי הוא שאחראי ככל הנראה לירי הזה. הלילה תקף צה"ל ברצועה בתגובה לירי אתמול, שפגע במבנה במועצת שער הנגב. כלי טיס של חיל האוויר פגעו במשגר מוטמן, תשתית טרור ומוקד פעילות טרור בצפון רצועת עזה, ובשני מוקדי פעילות טרור נוספים במרכז הרצועה. הפלסטינים דיווחו כי שלושה נפצעו בתקיפה, שלטענתם כוונה נגד בסיס אימונים של חמאס, מתקן שירותי הביטחון בעזה ומתקן ביטחוני בעבר בג'בליה. עוד בעזה: חמישה אנשי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו בפיצוץ במנהרה ממזרח לעיר עזה, לא הרחק מגדר המערכת עם ישראל. תחילה הכחישו בחמאס שיש נפגעים בפיצוץ אולם בצהריים אישרו שחמישה נהרגו.  

 

בשעות הבוקר ארע פיצוץ במנהרה מזרחית לעיר עזה לא רחוק מגדר המערכת עם ישראל. בתחילה הכחישו בחמאס כי יש נפגעים בפיצוץ וסירבו לומר מה מקורו, אך כעת מדווחים מקורות שונים כי בפיצוץ נהרגו חמישה אנשי הזרוע הצבאית של חמאס.

 

במסגרת מבצע "שובו אחים" ביהודה ושומרון, פשטו הלילה כוחות של המנהל האזרחי בליווי צה"ל על תשעה מוסדות השייכים לחמאס או פועלים מטעמו בנפות חברון, שכם, רמאללה וג'נין, וביניהם על משרדים ואגודות שונים. באוניברסיטת ביר-זית נתפס במשאיות ציוד רב מאוד של חומרי הסתה ותעמולה כגון אלפי דגלי חמאס, תמונות של שאהידים, שלטי תעמולה ומדיה מגנטית. מטרת הפשיטה הייתה איסוף מסמכים וחומרים נוספים המפלילים את המוסדות וקושרים אותם לפעילות טרור.

 

גדוד נח"ל בפעילות בשכם (צילום:חטיבת דובר צה"ל) (צילום:חטיבת דובר צה
גדוד נח"ל בפעילות בשכם(צילום:חטיבת דובר צה"ל)

בדיקת הרכב השרוף ששימש את החוטפים (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
בדיקת הרכב השרוף ששימש את החוטפים(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 

הגורם הצבאי אמר כי ביום שישי יינקטו באזור יהודה ושומרון פעולות שלוקחות בחשבון את המבצע: "לא סביר שיום שישי יהיה שונה במהותו מקודמיו. נצטרך להחליט אם לתת גם לצעירים להתפלל בהר הבית ביום שישי של הרמדאן, כפי שעשינו בשנים שעברו, אז נכנסו 250 אלף איש".

 

הלילה החמישי

בלילה שבין שלישי לרביעי נעצרו 64 פלסטינים, מתוכם 51 אנשי חמאס ששוחררו בעסקת גלעד שליט. בנוסף פשט הצבא על משרדי רדיו אל-אקצה, הפועל בחסות חמאס ברמאללה ובחברון, וכן על משרד התקשורת "טרנסמדיה" בחברון. בצה"ל אמרו כי מטרת הפשיטה היא לאסוף מסמכים וחומרים נוספים המפלילים את המוסדות וקושרים אותם לפעילות טרור ביהודה ושומרון. את הפשיטה ניהל המנהל האזרחי.

 

בין 51 המשוחררים בעסקת שליט ששוחררו היה גם נאיל ברגותי, שנחשב לאחד מסמלי העסקה. הוא נכלא בישראל בשנת 1978 ונידון למאסר עולם לאחר שהורשע ברצח קצין ישראלי. קצין בכיר בחטיבת כפיר, שחייליה עצרו את ברגותי בביתו בסמוך לרמאללה, אמר כי הלוחמים תודרכו גם למצב שבו ייתקלו בחוטפים או בחטופים, וכי כל עצור ופיסת מידע בשטח מסייעים בחקירה.

 

הלילה הרביעי

בלילה שבין שני לשלישי נעצרו 41 פעילי טרור. כאלף חיילי נח"ל פעלו במחנה הפליטים בלאטה ובעווארתה, ובסריקות נמצאה בין היתר מחרטה לייצור כלי נשק. בשכם, שהוגדרה על ידי גורם צבאי "בירת הטרור", התנהל "מבצע לניקוי אורוות". נמצאו בה כלי נשק, חלקם מייצור מקומי, מטענים, רימוני רסס, אקדחים ותחמושת רבה. במהלך הפעילות לא נרשמו עימותים.

 

פעילות צה"ל בגדה, אתמול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פעילות צה"ל בגדה, אתמול(צילום: EPA)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

בבית לחם נתפסו מחשבים של פעילי טרור. הגורם הצבאי אמר כי בצה"ל "לא מרגישים ששעון החול אוזל", והדגיש כי צה"ל יוסיף "לתת מכה חזקה לחמאס ולפגוע בכל מה שצבוע חמאס". עוד אמר כי התיאום עם הגורמים הפלסטיניים ברמת השטח "ענייני מאוד".

 

במהלך המבצע פשטו כוחות של המנהל האזרחי בליווי הצבא על כמה מוסדות השייכים לחמאס או פועלים מטעמו בבית לחם. מטרת הפשיטה הייתה לאסוף מסמכים וחומרים נוספים המפלילים את המוסדות וקושרים אותם לפעילות טרור ביהודה ושומרון. צה"ל גם הרס מבני מוסדות חמאס שנבנו באופן לא-חוקי בכפר אידנא שמצפון לחברון. עוד דווח כי כוחות צה"ל עצרו ברמאללה את עזיז כאיד, מנהל תחנת הטלוויזיה "אל-אקצה" של חמאס בגדה המערבית.

 

הלילה השלישי

בלילה שבין ראשון לשני נעצרו עשרות פעילי חמאס נוספים. אחד מהם הוא הדמות הפוליטית הבכירה ביותר של התנועה בגדה המערבית - יו"ר הפרלמנט מטעמה, עזיז דוויק, שנלכד באזור חברון. דוויק (66), שנלקח לכלא הישראלי גם לאחר חטיפת גלעד שליט, נעצר בביתו באזור חברון. יחד עם דוויק נעצרו עוד חברי פרלמנט ופעילים בולטים של חמאס במחוז חברון. עימותים נרשמו במוקדים צפוניים יותר, ואחד ממיידי האבנים נהרג.

 

הלילה השני

לילה קודם לכן נעצרו בגדה 80 פלסטינים, מרביתם אנשי חמאס - ובהם בכירים בארגון ואנשי המועצה המחוקקת. בעצורים נמנים גם השייח חסן יוסוף, לשעבר דובר חמאס ואחד ממנהיגי הארגון ביהודה ושומרון, וגם חברי הפרלמנט פתחי אל-ערקאווי מרמאללה, חסן בוריני ועבד א-רחמן זידאן משכם. נעצרו גם השרים לשעבר וספי כבהא וחאלד ערפה.

 

הלילה הראשון

בלילה הראשון לפעולת המעצרים – בין שישי לשבת – עצרו כוחות הביטחון 16 מפעילי תנועת חמאס, בהם שתי נשים. בין היתר דווח כי נעצרו שני אסירים משוחררים – דראר אבו מנשאר ואיאד שבאנה – שהיו בכלא בישראל.

נציג המשטרה מביא את קלטת השיחה למשפחת שער (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נציג המשטרה מביא את קלטת השיחה למשפחת שער(צילום: מוטי קמחי)

יו"ר הכנסת בתפילה לשלומם של הנערים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר הכנסת בתפילה לשלומם של הנערים(צילום: גיל יוחנן)

ההורים שמעו את הקלטת השיחה מרגעי החטיפה

הוריהם של שלושת החטופים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל שמעו אמש את הקלטת שתיעדה את אחד הנערים לוחש "חטפו אותנו" במהלך האירוע בלילה של יום חמישי שעבר. את הקלטת הביאו לבתיהם נציגים של המשטרה וגורמי הביטחון. ההקלטה הובאה כפי שנקלטה על ידי המוקד המשטרתי וללא כל סינון ועיבוד.

 

בני משפחות החטופים עודכנו בצהריים גם על ידי שר הביטחון משה יעלון בהתפתחויות האחרונות. אורי ואיריס יפרח, הוריו של אייל, אמרו לאחר הפגישה: "הייתה פגישה טובה מאוד, הוא עדכן אותנו בכל הדברים.

אנחנו מקווים שהילדים יחזרו בריאים ושלמים בקרוב".

 

אבי פרנקל, אביו של נפתלי פרנקל, אמר לאחר הפגישה: "ההתרשמות שלנו היא שמערכת הביטחון עושה כל מה שהיא יכולה כדי להחזיר את הבנים. יש לנו אמון מוחלט במערכת הביטחון ובכל הפעולות שהיא מבצעת".

 

מוקדם יותר היום תקף יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את החוטפים. "מי שביצע את החטיפה רוצה להרוס אותנו", אמר אבו מאזן בכנס מועצת שרי החוץ של מדינות האיסלאם בסעודיה. "שלושת הנערים הם בני אדם כמונו וצריך להחזיר אותם למשפחותיהם. המשך התיאום הביטחוני עם ישראל הוא אינטרס שלנו, כדי שנימנע מאינתיפאדה החדשה".

 

בישראל עדיין שוקלים אם להחמיר את תנאי המאסר של אנשי חמאס בבתי הכלא בארץ. הכוונה היא בעיקר להגבלת תקציב הקנטינה של האסירים, הגבלת ביקורי המשפחות וצמצום מכשירי החשמל בתאיהם כגון טלוויזיות ומאווררים.


פורסם לראשונה 18/06/2014 23:13

 

אליאור לוי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים