שתף קטע נבחר

"ישראל תקלוט משלוח הנפט הכורדי הראשון"

סוכנות רויטרס דיווחה כי מכלית נפט מחבל כורדיסטן בעיראק עגנה מול חופי אשקלון לקראת פריקה בנמל אשדוד. מדובר בעסקת הנפט העצמאית הראשונה של הכורדים, שיצאה לפועל חרף איומי הממשל בבגדד

משלוח הנפט הגולמי הראשון מחבל כורדיסטן שבעיראק יגיע דווקא לישראל - כך דיווחה היום (ו') סוכנות הידיעות רויטרס. לפי הדיווח, המכלית "SCF Altai" כבר עגנה הבוקר מול חופי אשקלון והיא צפויה להיכנס לנמל אשדוד מחר בבוקר. מדובר בעסקת הנפט העצמאית הראשונה של האזור, שמבקש להגביר את עצמאותו מהשלטון המרכזי נוכח חוסר היציבות הכללית בעיראק. הממשלה בבגדד כבר ניסתה לבלום כל ניסיון שכזה ואיימה על קונים פוטנציאליים בצעדים משפטיים.

 

זו המיכלית מחבל כורדיסטן? מיקום SCF Altai לפי אתר מעקב ימי (צילום מתוך אתר אינטרנט ציבור למעקב ימי) (צילום מתוך אתר אינטרנט ציבור למעקב ימי)
זו המיכלית מחבל כורדיסטן? מיקום SCF Altai לפי אתר מעקב ימי

 

הממשל המקומי בכורדיסטן יצרו נתיב חלופי להעברת הנפט תוך עקיפת מערכת הצינורות הפדרלית של בגדד, ובכך יצרו סכסוך מר בנוגע לזכויות על הנפט. בעוד ישראל, כך מתברר, צדדה בכורדים בוויכוח הזה, ארצות הברית הביעה באחרונה תמיכה בממשל בבגדד והתנגדה לכל מכירה עצמאית של נפט מכורדיסטן. בדיווח ברויטרס צוטט גורם רשמי שציין כי ישראל מעוניינת ליצור קשרים טובים עם הכורדים, כחלק מקידום יחסיה הדיפלומטיים במזרח התיכון ויצירת הזדמנויות חדשות לאספקת אנרגיה.

 

סוכנות הידיעות ציינה גם כי לישראל יש פחות סיבות לחשוש מעשיית עסקים עם הכורדים מאשר ארצות הברית או מדינות אירופה,

שכן אין לה חוזים אחרים לייבוא נפט עיראקי. עיראק משתתפת בחרם על ישראל, כמו רבות מדינות ערב. הממשל בבגדד גם הזהיר את החברות הגדולות שפועלות בשטחו מפני הסיכונים המשפטיים שכרוכים ברכישת נפט מכורדיסטן, ורבות מהן סירבו לשתף פעולה עמו.

 

בדיווח לא צוין אם הנפט הכורדי נמכר לשימוש מקומי בישראל או שהוא יאוחסן וייתכן שבעתיד יועבר למדינה אחרת. לפי רויטרס, בתי זיקוק ישראליים השתמשו בעבר בנפט גולמי מכורדיסטן אולם רק בכמויות קטנות, שהועברו במשאיות מעיראק לנמל בטורקיה, ומשם לישראל. סוכנות הידיעות ציטטה תגובה של משרד האנרגיה הישראלית, שבה נכתב כי ישראל לא מפרטת את מקור הנפט הגולמי שמיובא לשימוש בבתי זיקוק פרטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מתוך אתר אינטרנט ציבור למעקב ימי
המיכלית מול אשקלון, לפי אתר למעקב ימי
צילום מתוך אתר אינטרנט ציבור למעקב ימי
מומלצים