שתף קטע נבחר

מחיר עסקת שליט: אחד המשוחררים רצח את נצ"מ ברוך מזרחי בליל הסדר

בערב החג הוא נסע עם משפחתו לארוחה - ונהרג בירי הקטלני. אשתו הצילה את הילדים. כעת הותר לפרסום שזיאד עווד מהכפר אידנא שליד חברון מואשם ברצח קצין המשטרה המוערך ברוך מזרחי. יחד עמו נעצר בנו שסייע לו להימלט. המחבל אמר לבנו: "מי שהורג יהודי מגיע לגן עדן". צה"ל הוציא צו הריסה לבית המחבל. האלמנה: להטיל עונש כבד ומרתיע

החג האחרון הביא עמו אסון למשפחת מזרחי, שעשתה את דרכה לארוחת ליל הסדר בקריית ארבע. אב המשפחה, ניצב-משנה ברוך מזרחי, נורה ונרצח מירי של מחבל. ילדיו ואשתו שמרו על קור רוח מדהים וחייהם ניצלו. במשך שבועות ארוכים הסתובב הרוצח חופשי - וכעת מתבררת זהותו: אחד ממשוחררי עסקת שליט.

 

היום (ב') הותר לפרסום כי בתום מאמץ מודיעיני של חוקרי השב"כ נעצר זיאד עווד, שהיה ממשוחררי עסקת חילופי האסירים שהחזירה הביתה את גלעד שליט, בגין רצח ניצב-משנה ברוך מזרחי ז"ל בחודש אפריל האחרון צפונית לחברון. למעצרם של עווד ובנו אין קשר לחקירת השב"כ במסגרת מבצע "שובו אחים" להשבת שלושת הנערים החטופים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל

 

עוד בעקבות הפענוח:

נועם שליט: לא נחנו קבענו מי ישוחרר

האלמנה: "עונש מוות למחבלים"

 

 
מעצר חשוד באידנא בחודש שעבר ()
מעצר חשוד באידנא בחודש שעבר
הנאשם ברצח, זיאד עווד  ()
הנאשם ברצח, זיאד עווד
בנו עז א-דין עווד  ()
בנו עז א-דין עווד
כלי הנשק שנתפס עטוף בשקית  ()
כלי הנשק שנתפס עטוף בשקית
עווד בן ה-42, תושב הכפר אידנא, נעצר בתחילת החודש שעבר באזור הכפר הגדול, על ידי אנשי השב"כ בסיוע משטרת מחוז ש"י, כוחות ימ"מ וצה"ל. יחד עמו נעצר בנו עז א-דין (18) שסייע לו להימלט ולהסתתר לאחר הפיגוע ואף לקח חלק בתכנון. השניים הם אנשי חמאס והוגש נגדם כתב אישום בגין רצח ועבירות של ניסיון לרצח. כמה ישראלים נפצעו בירי המחבל לעבר שבעה כלי רכב בכביש 35 סמוך למחסום תרקומיא. הירי היה ככל הנראה מטווח של מטר וחצי.
כוח צה"ל הגיע לבית משפחת המחבל באידנא ומסר צו הריסה שימומש תוך יממה. גורם בכיר בצה"ל אמר: "הרצח בוצע בצורה מקצועית והמחבל נמלט באופנוע לביתו בכפר". מה שהוביל לפענוח היו אמצעי DNA וזיהוי פלילי של קליעים. בשב"כ ובצה"ל מחפשים מעורבים נוספים בפיגוע.

 

בחקירות הנאשמים עלה כי האב רכב על אופנוע והשיג רובה קלצ'ניקוב או קנה אותו מדודו לטובת ביצוע הפיגוע. שבוע לפני כן הוא הגיע למקום הפיגוע לשם איסוף מידע ותצפית לקראת מימושו. לאחר הפיגוע התבטא עווד בפני בנו עז א-דין שהמניע לביצוע הפיגוע הוא דתי וכי "על פי דת האיסלאם, כל מי שהורג יהודי מגיע לגן עדן".

ברוך מזרחי, אלמנתו הדס וחמשת ילדיהם ()
ברוך מזרחי, אלמנתו הדס וחמשת ילדיהם

המשפחה בהלוויה. איתי בן ה-8 קרא קדיש (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
המשפחה בהלוויה. איתי בן ה-8 קרא קדיש(צילום: גטי אימג'בנק)

האלמנה הדס מזרחי ביקשה להודות לכוחות הביטחון על תפיסת האחראים לרצח בעלה. "אנו שמחים שהמחבלים השפלים יישבו בכלא ולא יוכלו לפגוע באחרים. החוסר של ברוך לא יתמלא. הכאב הפיזי והרגשי קיים ונמצא שם לצערנו. אנו דמותו המופתית של ברוך האב, הבן, האח והבעל איננה".

 

למרות הכול, האלמנה שלחה מסר בנוגע להרתעה. "התנאים הלא הוגנים של האסירים מעוררים כעס וכאב. עונש שאינו מרתיע יגרום למחבל לחזור על התנהלותו. אנו סבורים כי על פשע כזה אין מחילה ורוצים לשמוע שהמדינה תבחר להכיל עונש כבר ומרתיע שימנע ממחבלים לחזור ולרצוח שנית כמו עכשיו", אמרה הדס מזרחי וביקשה גם להביע תקווה לשובם של שלושת הנערים החטופים. "עם ישראל חי".

 

בשיחה עם ynet הגיב נועם שליט לראשונה לכך שמשוחרר מעסקת האסירים מואשם ברצח: "לא אנחנו הרכבנו את רשימת האסירים המשוחררים. אנחנו לא דרשנו שחרור של אסירים כאלה ואחרים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את השב"כ על הפענוח המהיר והודיע כי הריסת בית המחבל כפופה לאישור בית המשפט. גורמים מדיניים הוסיפו: "חמאס שעשה את הפיגוע בליל הסדר הוא אותו חמאס שחטף אזרחים". לדבריהם, במהלך מבצע "שובו אחים" נעצרו עשרות מתוך משוחררי עסקת שליט - 23 מתוכם שפוטים למאסרי עולם - וכעת פועלים להשיבם לכלא לריצוי העונש המלא. חלקם הובא כבר ביום שישי בפני גורם שיפוט אזרחי כדי לדון אותם על הפרת תנאי המאסר. במהלך המבצע נעצרו 361 פעילים, מהם 250 אנשי חמאס, נסרקו 1,700 בתים, נסגרו 65 מוסדות חמאס ובוצעו 62 פעולות לחילוט כספים. 

 

ריצה פחות מחצי מתקופת המאסר

במהלך החקירה נמצא רובה הקלצ'ניקוב שבאמצעותו ביצע עווד את הירי. במהלך החקירה התגבר החשד כי מדובר היה במחבל אחד ולא בשני מחבלים. משום שבדיקת זיהוי פלילי לעשרות התרמילים והקליעים שנמצאו בזירה העלתה כי כל הכדורים נורו מאותו רובה קלצ'ניקוב. בנוסף, אותרו במהלך החקירה טביעות אצבע ושרידי DNA מהם הופק פרופיל השוואתי בין טביעות האצבע והפרופיל שהניבו התאמה לחשוד.

 

עווד, הנאשם כעת ברצח, נעצר בדצמבר 1999 וריצה פחות מתקופת המעצר שנקצבה לו - 27 שנים - בגין רציחת משתפי פעולה פלסטינים. הוא שוחרר ב-2011 במסגרת עסקת שליט.

 

זירת הפיגוע בחודש אפריל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע בחודש אפריל(צילום: AFP)

הרכב שבו נסעו בני משפחת מזרחי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרכב שבו נסעו בני משפחת מזרחי(צילום: AFP)

בשבועיים האחרונים ערכו כוחות הביטחון גל של מעצרים בכפרים אידנא ובית עווא כדי להגיע לקצה חוט בפרשה. גורם צבאי בכיר בגזרת איו"ש ציין כי פוטנציאל ההרג בפיגוע היה גדול והעובדה כי רק אדם אחד קיפד את חייו מלמדת על נס. בעקבות הפיגוע, צה"ל תגבר את פעילותו החשאית והגלויה במרחב הצירים ובהצבת חוליות מארב בנקודות רגישות ליד הכבישים בגזרה כדי לסכל ניסיונות פיגוע נוספים. לפי ההערכות, השניים פעלו כהתארגנות מקומית של חמאס באזור חברון, ולא בהכוונה או בתכנון מבחוץ.

 

הפיגוע שבו נהרג מזרחי הוא הראשון בקרב שורה של פיגועים באזור חברון שפוענחו. בזמן שבחקירה סביב הפיגוע שבו נהרג מזרחי חלה התקדמות מסוימת בשבועות האחרונים, חקירת מותו של לוחם גבעתי, סמ"ר גל (גבריאל) קובי ז"ל, בספטמבר 2013 עדיין לוטה בערפל. הפיגוע האחרון הוא כאמור חטיפת שלושת הנערים.

 

מזרחי, יליד תל אביב, שירת בעבר בצה"ל במשך 25 שנה. הן כחייל סדיר והן כאיש צבא קבע הוא ביצע תפקידים מבצעיים וטכנולוגיים, שהאחרון שבהם כסגן אלוף ביחידת המודיעין 8200. ביוני 2011 הוא גויס מצה"ל למשטרת ישראל כסגן ניצב ועמד בשלוש השנים האחרונות בראש מדור טכנולוגיות ביחידת סיגינט - שהיא חטיבת המודיעין באגף החקירות של המשטרה.

 

יומיים לאחר הפיגוע שחזרה את האירוע אלמנתו של מזרחי, הדס, שנפצעה בינוני. "המשכנו בכיכר ואז ברוך ראה מחבל ואמר לי 'יורים, יורים, יורים. הנה מחבל'. אמרתי לילדים לפרום את חגורות הבטיחות ולשכב על הרצפה. ראיתי שברוך מת וכשהגיעו חיילים אמרתי להם לחבוש אותי ולהוציא את הילדים לרכב ממוגן כדי שלא יראו את אבא שלהם שוכב מת".

 

במוצאי חג הפסח סיפרה הדס את הבשורה הקשה לילדים. "אני אהיה חזקה בשבילם כי זה מה שברוך היה רוצה. אנחנו נישאר חזקים וזה יהיה הניצחון שלי נגד המחבלים".  

 

בהלוויה של מזרחי התייחס מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו לעבודתו של מזרחי במשטרה. "ברוך בלט והוערך כקצין מקצועי, חרוץ ובעל מוטיבציה גבוהה. הוא הצליח להוביל ולרתום את פקודיו להצלחה בעמידה ביעדי המשטרה וזאת בצניעות האופיינית לו בתבונה וברוחב לב".

 

רב-פקד מאיר חיון, ששירת לצד מזרחי בשנים האחרונות, סיפר על חברו. "היינו מתווכחים לפעמים על רקע מקצועי, אבל ברוך תמיד ידע איך לשמור על אווירה טובה. תמיד הוא היה אומר לי: 'מאיר, בסוף הכי חשוב שנהיה חברים. זה הכי חשוב'. הוא היה איש של אנשים".

 

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, בירך היום על מעצר החשודים. "זהו וידוא הריגה לרעיון שחרור המחבלים. כשהממשלה משחררת מחבלים, באותו רגע אנו גוזרים את דינם של משפחות שלמות. אחרי 30 שנה ברור שלישראל אסור לשחרר יותר מחבלים בשום סיטואציה. נקודה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נצ"מ ברוך מזרחי ז"ל
המחבל זיאד עווד
מומלצים