שתף קטע נבחר

מאבק בעוני: "רוב התקציב לא מגיע ליעדו"

דו"ח הוועדה שהוקמה כדי לצמצם את שיעור העוני בישראל דורש השקעה של כ-8-6 מיליארד שקל בשנה, וחבריה חוששים מ"מריחת ההמלצות וקבירתן"

ממשלות ישראל לדורותיהן לא טיפלו בעוני והזניחו את העניים במשך עשרות שנים, אלו ההנחות שעמדו היום (ב') במוקד דו"ח הוועדה למלחמה בעוני. במסיבת עיתונאים בהשתתפות שר הרווחה מאיר כהן וחברי הוועדה הוצגו המלצותיה, בצל ביקורת פומבית על הקשיים הפוליטיים והתקציבים הכרוכים ביישומם. "החברה בישראל ומוסדותיה נוהגים כלפי אנשים החיים בעוני בניכור ומתנערים מדאגה ואחריות למצבם", נכתב בדו"ח.

חברי הוועדה, היום (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חברי הוועדה, היום(צילום: ירון ברנר)
 


המלצות ועדת אלאלוף - והמחיר

המלצות ועדת אלאלוף - והמחיר

ההמלצה

תקציב תפעול לשנה (במיליוני ש')
הגדלת קצבאות הבטחת הכנסה 2,000-1,200
הגדלת קצבאות זקנה 800-600
הרחבת מענק עבודה למשפחות עם ילדים, שבהן שני בני הזוג עובדים, וכן למשפחות עם הורה בודד 1,400-700
העלאת קצבת השלמה בזקנה בכ-200 ש' ליחיד ובכ-400 ש' לזוג 600-500
הגדלת הסיוע בשכר דירה והצמדתו לשכר דירה ריאלי באופן הדרגתי. התאמת הסיוע במקרים מיוחדים 1,000-700
שכונה שווה – הקמת תכנית לאומית חדשה המתמקדת בשכונות מצוקה, שתשלב שיקום פיזי עם השקעה חברתית ותכלול בנייה חדשה 300 לפיילוט (10 שכונות ב-4-3 שנים)
העלאת היצע הדיור ב-650 עד 850 יחידות דיור לשנה למשך עשור 200-100
הגדלת תקציב האחזקה לרמה של 1,500 ש' לדירה לשנה

50

הגדלת הסיוע ברכישה לקבוצות אוכלוסייה שונות – הרחבת תכנית "זכות ההמרה", המאפשרת לזכאי סיוע בדיור הציבורי לבחור במסלול רכישת דירה ולקבל השתתפות בהחזרי משכנתה

100

הגדלת התקציב הגמיש הפרטני לשימוש עו"ס המשפחה, למימוש תכנית התערבות 500-200
עו"ס המשפחה כאחראי לטיפול בחיים בעוני – התאמת המשאבים כך שעו"ס משפחה יטפל בכ-60-50 משפחות החיות בעוני 400-200
תקציב עבור תכניות התערבות ממוקדות 200
הקמת כ-110 מרכזים מקומיים, שיפעלו למיצוי הזכויות של הפרט ויטפלו בכל נושאי הבירוקרטיה 70 שוטף + 30 להקמה
הוספת 29 מרכזי יום אינטגרטיביים לגיל הרך, הכוללים את טיפות החלב, וניהולם על ידי אגפים לגיל הרך ברשויות 5 שוטף + 15 להקמה
המלצות בריאות 500

 

דו"ח הוועדה ממליץ, בין היתר, להעלות את מלאי הדירות בדיור הציבורי, להגדיל את כמות הזכאים למענק עבודה, להגדיל את מספר העובדים הסוציאליים, להעלות את רמת קצבאות הזקנה והבטחת ההכנסה ולאסור על ניתוק משפחות עניות מחשמל וממים.

 

בנוסף, המליצה הוועדה להגדיל את קצבת הבטחת ההכנסה לרמה של 67% מקו העוני. ההמלצה לוותה בקריאת דעת מיעוט לבחון קודם את יעילות הקצבאות ולגבש מבחן תעסוקה אפקטיבי, אך עמדה זו, לטענת חברים בוועד, תביא לקבירת ההמלצה. כך, טענו, הוביל לחץ שהופעל עליהם לגנוז המלצה להעלאת קצבאות הילדים.

 

העלות התקציבית של המלצות הוועדה הוערכה על ידי ראשיה בכשישה-שמונה מיליארד שקל לשנה למשך העשור הקרוב. "הממשלה כולה חייבת להתגייס כעת למלחמה בעוני. רבים מהתקציבים כבר קיימים במערכת, אלא שהם לא מגיעים ליעדם", אמר במסיבת העיתונאים יו"ר הוועדה אלי אלאלוף. "באמצעות פישוט ההליכים הבירוקרטיים, מיצוי זכויות ושידוד מערכות ניתן יהיה להפיק הרבה יותר גם בלי תוספת תקציבית. עם זאת, אם הממשלה מתכוונת ברצינות להילחם בעוני, עליה להכניס את היד לכיס".

 

דבריו כוונו, בין היתר, ללחץ שהופעל על הוועדה מצד פקידים באוצר ובמשרד ראש הממשלה כדי שזו תרכך את המלצותיה ותצמצם את עלותן. אלאלוף עצמו הסביר לעמיתיו כי עלות גבוהה מדי תביא לקבירת ההמלצות, וחברי הוועדה העריכו בשבועות האחרונים כי חלק גדול מההמלצות לא ייושם. "הממשלה מתכוונת למרוח את ההמלצות. שר האוצר כבר הודיע שלא תהיה העלאת מסים, אז מאיפה יקחו את הכסף?", אמר ל-ynet ציון גבאי, מנכ"ל הקרן לידידות וחבר הוועדה.

 

שר הרווחה מאיר כהן התייחס במסיבת העיתונאים לטענות ואמר כי "ההמלצות האלה ייושמו. ברור שלא במהירות שכולם רוצים, אבל הן ייושמו. ברור לכולם שכך, עם מיליון ו-800 אלף עניים, אי אפשר להמשיך".

 

הוועדה הוקמה כדי להביא לצמצום שיעור העוני בישראל בכמחצית בתוך עשור, כך שיותאם לממוצע במדינות ה-OECD. לפי דו"ח העוני והפערים החברתיים של המוסד לביטוח לאומי שהתפרסם בדצמבר האחרון, בשנת 2012 הוגדרו 19.4% מהמשפחות בישראל כעניות, ורק

במקסיקו נרשמו יותר משפחות עניות יחסית לגודל האוכלוסייה. על פי חברי הוועדה, ללא יישום מלא של כל המלצותיהם תוך שלוש עד חמש שנים, לא ניתן יהיה להשיג יעד זה.

 

שר הרווחה מאיר כהן התייחס במסיבת העיתונאים לטענות כי מסקנות הוועדה לא ייושמו: "זה בסדר שפקידי האוצר אומרים שאין כסף לשום דבר, כך גם אמרו לנו לפני חצי שנה כשבאנו ביחד עם שר האוצר והצענו שתהיה תוספת של מיליארד שקלים לניצולי שואה".

 

השר כהן הוסיף כי "ההמלצות האלה ייושמו, ברור שלא במהירות שכולם רוצים אבל הן ייושמו. ברור לכולם שכך, עם 1.8 מיליון עניים, אי-אפשר להמשיך". לדבריו, הוא ינסה למצוא את הדרך כדי שהוועדה תמשיך לפעול כדי לפקח אחר יישום ההמלצות, והתחייב כי תוך חודשיים יוגש דו"ח הוועדה לממשלה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אילוסטרציה
צילום: עידו ארז
מומלצים