שתף קטע נבחר

גורם בכיר: הטיל נורה מעמדת צבא סורית

הטיל התפוצץ על גדר המערכת ורסיסיו, יחד עם חלקים מהגדר עצמה, פגעו בישראלים. אחת הסברות היא שהירי היה יוזמה של קצין או חיילים ללא אישור מגבוה. בדמשק אמרו שישראל תומכת "בכנופיות הטרור החמושות" ובנוסף דרשו לגנות את ישראל באו"ם

גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet כי יש כעת ודאות מוחלטת שהטיל שפגע בבני משפחת קראקרה ליד גדר המערכת ברמת הגולן נורה מעמדת צבא סורית על ידי חיילים במדים ובתפקיד. היורה, כנראה היורים, היו אנשי צבא סורים מחטיבה 90. צה"ל תקף מפקדות ועמדות ארטילריה של החטיבה עוד לפני שהמידע הזה התברר לחלוטין. הסורים טוענים כי ארבעה בני אדם נהרגו ותשעה נפצעו בתקיפת התגובה של ישראל ובנוסף נגרם נזק כבד למוצבים ולציוד. 

 

לאחר האירוע העריכו בקהילת המודיעין כי היורים היו אנשי מיליציות שמופעלות על ידי חיזבאללה או בסיועו ונלחמות לצד משטר אסד. ההנחה הייתה שלצבא הסורי יש אינטרס להימנע מעימות עם ישראל כיוון שהדבר עשוי להחליש אותו מול המורדים. כעת בודקת הקהילה את הנחות היסוד הללו מחדש.

 

אחת הסברות היא שהירי היה יוזמה של קצין או חיילים ללא אישור מגבוה. הטיל נגד טנקים - דגם חדש של "קורנט" - התפוצץ על גדר המערכת ורסיסיו, יחד עם חלקי המתכת של הגדר עצמה, פגעו בישראלים, כיוון שמערכת הטיל מצויידת במיכשור הנחייה ועקיבה אוטומטיים שמאפשרים דיוק בפגיעה בטווחים של עד עשרה ק"מ.

 

הטיל נורה ממרחק קצר, עובדה שמחמירה את משמעות האירוע. כעת ייתכן שבצה"ל יצטרכו לשנות את הוראות ההתנהלות והפעולות הננקטות לאבטחת הגדר. בעבר היה לפחות מקרה אחד של חייל סורי שירה ממקלע כבד ביוזמתו לעבר ג'יפ סיור צה"לי שנע ממערב לגדר. ייתכן שכאן מדובר במקרה דומה, אף כי חמור יותר בגלל כלי הנשק שבו השתמשו. גורם מדיני ביטחוני הסביר כי ייתכן מאוד שהאירוע התאפשר מפני שבצבא הסורי קיימת התרופפות משמעת חמורה שאובחנה כבר לפני יותר משנה.

 

במקביל, משרד החוץ הסורי הגיב לראשונה לתקיפה הישראלית הלילה בגולן הסורי ומסר כי "התוקפנות הישראלית החדשה היא במסגרת התמיכה הישירה והמתמשכת שמעניק האויב הישראלי לכנופיות הטרור החמושות באזור המפורז". סוריה שלחה שתי אגרות למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון שבהן התלוננו על התוקפנות הישראלית.

 

מבוקשי חמאס שלא נעצרו כבר נעלמו מהשטח

בצה"ל התקבלה היום החלטה להפחית את כמות וקצב הפעילות המיועדת לפגוע בתשתיות חמאס בגדה. אחת הבעיות היא שמבוקשי חמאס ופעילי הארגון שצה"ל עדיין לא עצר כבר ברחו ונעלמו מהשטח עד יעבור זעם. החלטת שר הביטחון וראש הממשלה היא להמשיך את הפעילות אך לבסס אותה על מודיעין ורק במקום שאפשר יהיה להפיק ממנו תועלת ממשית ואיכותית.

 

אשר לפעולות להשבת החטופים, אלה יימשכו במלוא הקצב ובהיקף כוחות דומה לפחות עוד ימים אחדים. אחר כך יוחלט אם להקטין את היקף הכוחות הפועלים ולהחליף אותם בפעילות מודיעינית חשאית "בחתימה נמוכה", לשון הצבא. החקירות והפעילות האלקטרונית יימשכו בהיקף הנוכחי ואולי אף יוגברו, ועל בסיסם יאסף המידע החשאי.

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים