שתף קטע נבחר

לפני שקונים דירה: גלו מה בונים באזור שלכם

יוזמה של משרד הפנים מאפשרת איתור תוכניות בנייה בהליכי אישור במוסדות התכנון - כבר בשלבים הראשוניים ולפני הגשת התנגדויות. המטרה: להנגיש את המידע לציבור הרחב; האמצעי: מפות מקוונות. איך זה נראה? הצצה

הדו"חות הרבים שמפרסמים משרדי הממשלה על המתרחש בשוק הנדל"ן בישראל, כמו למשל סקירת משרד האוצר על מכירות דירות שפורסמה הבוקר (ג') , לא תמיד מספקים לציבור הרחב תמונה אחידה. בשנים האחרונות הוקמו כמה אתרי אינטרנט, חלקם ממשלתיים וחלקם ביוזמה פרטית, במטרה לספק פתרון לבעייתיות בהשגת או הבנת המידע - ולהנגיש אותו לכלל הציבור.

 

 

כך למשל, הוקם לפני כשנתיים האתר של המרכז למיפוי ישראל שמפעיל משרד השיכון, המספק מידע על שכונות מגורים ברחבי הארץ. לצדו הוקם האתר הפרטי "מדל"ן" המנתח את שוק הדיור עבור רוכשי הדירות, ובמסגרתו נפתח פרויקט "מפת הנדל"ן של ישראל" ב-ynet. כמו כן, עמותת "הסדנה לידע ציבורי" הקימה מפה מקוונת שמכילה מידע על נכסי נדל"ן בירושלים בלבד, ואת האתר "תב"ע פתוחה" המכיל את המידע התכנוני בעיר הבירה ומונגש על גבי מפות.

 

כעת גם משרד הפנים יוצא ביוזמה דומה, והחל מהיום יפעיל שירות חדש באתר האינטרנט של המשרד, המאפשר איתור תוכניות בנייה הנמצאות בהליכי אישור במוסדות התכנון המחוזיים. במשרד מבהירים כי בשירות החדש ניתן לראות תוכניות עוד בטרם הוגשו למוסדות התכנון בכל הארץ, בעוד שהמיזמים הקודמים עוסקים במיפוי כללי וניהול גבולות המקרקעין, ולא בהצגת תוכניות שמתוכננות כבר בשלבים הראשוניים.

 

מדובר במערכת מיפוי מקוונת באתר האינטרנט של המשרד, במסגרתו כל אזרח יוכל לצפות בכל תוכנית שהוגשה לאישור אחת מהוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה. התוכניות מיועדות לבניית יחידות דיור, כבישים, תשתיות, מבני ציבור ועוד והן בהיקף של אלפי יחידות דיור, לצד תוכניות נקודתיות של יחידות דיור בודדות.

 

לצפייה בשירות המקוון של משרד הפנים לחצו כאן או על המפה

 


 

איתור תוכנית לפי מיקום גיאוגרפי

המערכת המקוונת מאפשרת לאזרח לצפות בכל תוכנית הנמצאת באחד מהשלבים התכנוניים הבאים (והם רבים): תוכנית הממתינה להחלטה להפקדה, תוכנית הממתינה להפקדה, תוכנית הממתינה לפרסום הפקדה, תוכנית הנמצאת בהליך הפקדה, תוכנית שנמצאת בבחינת התנגדויות הציבור או לפני אישורה, תוכנית הממתינה לפרסום ברשומות וכן תוכנית בהליך אישור וכמובן תוכנית מאושרת לבנייה.

 

התוכניות מוצגות על גבי מפה, באופן המאפשר את איתור התוכנית לפי מיקומה הגאוגרפי. לחיצה על תוכנית המסומנת על גב המפה מציגה מסך עם כל פרטי התוכנית: תשריט, פרטים, גושים וחלקות, הוראות התוכנית, פרוטוקולים והחלטות.

 

כך, למשל, לחיצה על תוכנית המסומנת בצבע אדום (תוכנית הנמצאת בהתנגדויות או לפני אישור) באזור עמק האלה, מעלה את התוכנית המתוכננת בגן לאומי עמק האלה. במפה ניתן לראות את גודל השטח שלה בדונמים, כמה יחידות דיור למגורים צפויות בה (כאן מדובר באפס יחידות דיור משום שזו תוכנית לגן לאומי) ומה ייעוד הקרקע.

 

 

לחיצה על תוכנית המסומנת בצבע כחול (תוכנית הנמצאת בהליך אישור) באותו אזור פחות או יותר, מעלה את התוכנית המתוכננת בשכונת מגורים חדשה בדרום בית שמש. גם כאן ניתן לראות את גודל השטח של התוכנית בדונמים, את מספר יחידות הדיור למגורים הצפויות להיבנות במסגרתה (כ-2,524 דירות) ואת ייעוד הקרקע.

 

 

עלייה צפונה לכיוון אזור פרדס חנה-כרכור מציגה תוכנית המסומנת בצבע כתום (תוכנית הממתינה לפרסום הפקדה). לחיצה על הצבע הכתום מעלה את תוכנית המתאר המקומית לפרדס חנה-כרכור. גם בתוכנית זו מוצג גודל השטח בדונמים, וגם כאן מספר יחידות הדיור למגורים המוצעות בתוכנית הוא אפס. זאת משום שייעוד הקרקע הוא עבור מסחר, מבנים ומוסדות ציבור.

 

 

יצוין כי המהלך נעשה על רקע התלונות בשבועות האחרונים על כך שבמועצה הארצית לתכנון ובנייה הוחלט לבטל את השתתפותם של חלק מנציגי הציבור ואיכות הסביבה בוועדות התכנון. ממשרד הפנים נמסר כי "המשרד הקים מערכת מקוונת זו כשירות לאזרח, במטרה להגביר את השקיפות ואת שיתוף הציבור בהליכי התכנון והבנייה בישראל. הנתונים במערכת מתעדכנים מדי בוקר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים