שתף קטע נבחר

רוצח דרק רוט ישוחרר: "בושה למדינה"

משה בן-איבגי, שרצח כנער בן 14 את נהג המונית, שדד חנות מכולת בחופשתו הראשונה וברח לארגנטינה - ירצה עונש מופחת. בתו של רוט: "בושה למערכת המשפט, חבל על הכסף שהושקע בהסגרה"

"זו בושה למדינה ולמערכת המשפט". זוהי תגובתה של שרון רוט, בתו של נהג המונית דרק רוט, על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע היום (ג') לאשר את בקשתו של אחד מרוצחי אביה - משה בן-איבגי - להשתחרר מהכלא ב-19 באוגוסט. בן-איבגי הוסגר לישראל בנובמבר האחרון מארגנטינה, לשם נמלט ב-2004.

 

עוד בחדשות:

 

שרון רוט הדגישה כי המשפחה סירבה בתוקף להסגרה, בדיוק מסיבה זו: "קולנו לא נשמע אז ולא היום. החלטת השופט וכל הליך ההסגרה מהווים תקדים לשנים הבאות. חבל על הכסף והמשאבים שהושקעו בהחזרתו. זו בושה למדינה ולמערכת המשפט, הכוללת את שרת המשפטים, המחלקה הבינלאומית והשופט".

 

דרק רוט ז"ל        ()
דרק רוט ז"ל

משה בן-איבגי (ארכיון)         (צילום: זום 77) (צילום: זום 77)
משה בן-איבגי (ארכיון) (צילום: זום 77)

בן-איבגי עתר לבית המשפט בבקשה לנכות מימי מאסרו את התקופה שבה היה עצור בארגנטינה במסגרת ההליך לצורכי הסגרה לישראל. בן-איבגי נידון לחמש שנות מאסר בעקבות הרשעה בשוד ובניסיון שוד, אולם בית המשפט קבע כי יש לנכות ממאסרו 1,553 ימים שבהם שהה במעצר בחו"ל. עם זאת, המדינה הגישה ערר ובשל כך נדחה השחרור ב-15 יום. בנוסף מסרה הפרקליטות כי היא שוקלת לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון. 

  

ב-9 בינואר 1994 בשעות הערב עלו בן-איבגי וארבל אלוני, אז נערים בני 14, על מונית בהרצליה, שבה נהג דרק רוט. במהלך הנסיעה, שלפו השניים אקדח וירו בו חמש יריות מטווח אפס. רוט, נשוי ואב לשלושה מנתניה, מת במקום. לאחר הרצח, חשדו תחילה במשטרה כי הרקע לאומני, מפני שתיקו של רוט לא נשדד. למחרת השתנתה התמונה כאשר הנערים התרברבו בפני חבריהם לכיתה במעשה. המידע הגיע למשטרת מחוז תל-אביב ובערב כבר נעצרו. בביתו של אחד מהם נמצא אקדח גנוב.

 

בחודש אוקטובר 1994 נגזרו על כל אחד מהם 16 שנות מאסר בפועל, למרות שהתביעה דרשה מאסר עולם, ולמרות דברי השופטים בפסק הדין: "זאת הייתה רשעות לשם רשעות. לא שוד היה שם כי אם ירי לשם ירי". בשנת 1998, בעת חופשתם הראשונה מהכלא, שדדו השניים חנות מכולת, תוך שהם מאיימים על המוכרת באקדח וסכין. הם דקרו אותה בידה, ואיימו לשסף את גרונה אם לא תשתף איתם פעולה. השניים הורשעו ונגזרו עליהם חמש שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי.

 

במאי 2004 נמלט בן-איבגי מהארץ, במהלך חופשה לרגל חג השבועות שקיבל מהכלא. חמישה חודשים לאחר שנמלט, בתום מבצע בינלאומי, עצרה משטרת ארגנטינה את בן-איבגי בדירה בבואנוס איירס יחד עם חמישה עבריינים. הוא נחקר שם גם בחשד לרצח ולסחר בסמים ובנשק. בן-איבגי ברח לארגנטינה, מכיוון שלה אין הסכם הסגרה עם ישראל. בארגנטינה הציבו תנאים לפיהם הרוצח יוסגר רק בתנאי שיזכה להקלות מפליגות בעונש - ולא יועמד לדין על הבריחה מן הכלא.

 

ב-2009 נעצר בן-איבגי שוב וברח ממעצרו בארגנטינה. הוא נתפס ונידון לשלוש שנות מאסר בגין עבירות אחרות שביצע במדינה - עונש שהסתיים באחרונה. במהלך סוף השנה שעברה נדחו העררים של המדינה ושל בן-איבגי על עילת ההסגרה וההסגרה בכלל, ובית משפט העליון בארגנטינה הכריז עליו "בר הסגרה" לישראל בגין עבירת השוד בלבד. בסופו של דבר, לפיכך, הוא ירצה עונש מופחת על השוד ולא את העונש בגין הרצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חטיבת דובר המשטרה
בן-איבגי (ארכיון). "בושה למדינה"
צילום: חטיבת דובר המשטרה
מומלצים