שתף קטע נבחר

תוכניות מתאר לבניית 11 אלף דירות חדשות

הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה אישרו תוכניות מתאר שיאפשרו הקמה של יותר מ-11 אלף דירות חדשות ברחבי הארץ: 600 דירות בשכונה רחביה בירושלים, 10,000 יחידות דיור ביישוב עוספיא שליד חיפה ועוד 720 יחידות מגורים בשכונה חדשה שתוקם ליד היישוב עראבה שבגליל התחתון

הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה אישרו בימים האחרונים תוכניות מתאר חדשות, שיאפשרו הקמה של כ-11,620 יחידות דיור ברחבי הארץ. מדובר בתוכניות מתאר לשכונת רחביה בירושלים, ליישוב עוספיא שליד חיפה ולהקמת שכונה חדשה בצמוד ליישוב עראבה, הממוקם מדרום-מזרח לכרמיאל.

 

כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

ירושלים: 600 דירות בשכונת רחביה

בירושלים, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז את תוכנית המתאר של שכונת רחביה בבירה, לאחר תכנון של לא פחות מעשור. על פי ההערכות, תוכנית המתאר החדשה תאפשר הקמה של 600 יחידות דיור חדשות בשכונה בשנים הקרובות.

 

במשרד הפנים הסבירו כי אישור התכנית מהווה "סגירת מעגל תכנוני מורכב", במהלכו נבחנו נושאים רבים, ובהם הגדרה ותיעוד של ערכי השימור בשכונה, מאפייני הבינוי והתווך הירוק שבין הבינוי לבין הרחוב וכן פיתוח השכונה - תוך שימור ערכיה האדריכליים וההיסטוריים.

 

התוכנית מתווה מסגרת לתוספת שטחי בנייה ויחידות דיור בשכונה, לבנייה חדשה ולתוספת לבניינים קיימים. היא כוללת שימור חזיתות הבניינים לאורך הרחובות; שימור מבנים היסטוריים; וכן שמירה על אופיין המיוחד של הגדרות והחצרות הסמי-ציבוריות שבחזיתות הבניינים הפונות אל הרחוב והעצים הוותיקים הקיימים בהן.

 

כמו כן, קובעת התוכנית מדרג להרחבות הבנייה ותוספת קומות, המתייחס למרקמים השונים בשכונה. היא קובעת גבהים מרביים לבנייה באזורים השונים, בין 4 קומות ברחובות הפנימיים ל-6 קומות ברחבות ראשיים - והכל תוך שמירה על אופי השכונה.

 

"התוכנית מתייחסת לצורך בהכנסת אוכלוסייה חדשה וצעירה לשכונה, ולשם כך קבעה מגבלות על שטח הדירות המרבי האפשרי, כמו גם אפשרות ליצירת יחידות דיור קטנות", נמסר ממשרד הפנים. בנוסף, יצרה התוכנית תשתית להגדלת היצע החניה בשכונה, באמצעות קביעת מיקום לחניונים ציבוריים, התרת חניות עודפות בבניינים עבור דירות בבתים שכנים והקלות המאפשרות הקמת מקומות חניה נוספים.

 

דלית זילבר, הממונה על מחוז ירושלים במשרד הפנים, אמרה כי "אישורה יאפשר תוספת יחידות דיור במרכז העיר בהליך פשוט של היתר, ולא כפי שהוא נעשה היום. התוכנית מתווה מסגרת ראויה, מידתית ומאוזנת לפיתוח השכונה, תוך שמירה על אופייה הייחודי".

 

עוספיא: 10,300 יחידות מגורים

בעוספיא, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז חיפה אישרה להפקיד להתנגדויות הציבור את תוכנית המתאר החדשה לישוב עוספיא, אשר הוכנה ביוזמת מינהל התכנון במשרד הפנים ובמימון משרד הפנים בתקציב של 1.7 מיליון שקלים.

 

התוכנית מציעה מסגרת תכנונית לטווח ארוך להסדרת הבנייה הקיימת ביישוב, וצפויה לאפשר הקמה של כ-10,300 יחידות דיור ובסך הכל כ-35 אלף תושבים. ממשרד הפנים נמסר שהתוכנית יוצרת סדר תכנוני חדש ביישוב לטווח ארוך, תוך קביעת שטחי פיתוח ובנייה ושטחים פתוחים לשימור.

 

"התוכנית מהווה הזדמנות לקביעת ממשק ברור עם פארק הכרמל, ואופיים של השטחים הסמוכים אליו", הוסיפו במשרד הפנים. במסגרת התוכנית מוצעים מתחמים חדשים לפיתוח שכונות מגורים, וכן שכונות מגורים בשטחים שבניהול רשות מקרקעי ישראל במערב היישוב ובדרומו.

 

התוכנית כוללת הקמת פארק, אזור מלאכה, מוקדי תיירות מסחר ותעסוקה, מרכז אזרחי ומערכת דרכים לפיזור התנועה בשכונות ולהפחתת העומסים מכביש 672. כמו כן, התוכנית מציעה פתרונות בתחום תשתיות המים, הביוב, הניקוז והתחבורה.

 

עראבה: 722 יח"ד בשכונה חדשה

במועצה המקומית עראבה, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז צפון אישרה להפקדה את התוכנית של רשות מקרקעי ישראל להרחבת היישוב ב-722 יחידות דיור חדשות. מדובר בתוכנית להקמת שכונה חדשה הצמודה ליישוב, שמשתרעת על פני שטח של כ-1,690 דונם.

 

התוכנית כוללת הקמת שטחי ציבור, שטחים פתוחים, מקומות תעסוקה ופתרונות מגורים לאוכלוסייה מחוסרת קרקעות לבנייה. לדברי רשות מקרקעי ישראל, מטרתה היא להביא למודעות שינוי בצפיפות מגורים ולבנות תדמית מושכת יותר לשכונה, כך שתהווה מעבר מיישוב כפרי ליישוב סמי-עירוני.

 

המגורים מתוכננים בצפיפות של כ-4.5 יחידות דיור לדונם נטו, בשטחים שירוכזו לאורך הכבישים הראשיים ביישוב. תמהיל דירות מורכב מ-197 צמודי קרקע מסוג דו-משפחתי, גן-גג או בתים מדורגים; 432 מבני מגורים מסוג קוטג'ים טוריים, גן-גג ובתים מדורגים; ועוד 93 יחידות דיור במבנים בהם קומת קרקע היא מסחרית.

 

בשלבים הראשונים יפותחו המגרשים הממוקמים על הצירים הראשיים, שם רוכזו הקרקעות בבעלות המדינה. הקרקעות לבנייה פרטית, בהן הבנייה לא מתבצעת במרוכז ובתקופה אחת, רוכזו לאורך הרחובות המשניים.

 

ברשות המקרקעין הוסיפו כי השכונה החדשה ממוקמת על גבעה ובראשה מתוכנן פארק גדול שניתן להגיע אליו דרך זרוע ירוקה גם מהשכונות הבנויות. בצמוד לגן יוקם בית ספר יסודי וכן מתוכננים שני גנים שכונתיים נוספים ולכל אחד צמוד מבנה חינוכי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים