שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

בסריקות ובמחסומים: צפו בכלבים בחברון

80 כלבי גישוש של יחידת "עוקץ" בצה"ל הופעלו בשיא מבצע "שובו אחים", במטרה למצוא כל ראייה וממצא שיכול לסייע במציאת החטופים. צפו בהם בפעילות לילית

הכלבים שמחפשים בכל מקום ומקום: צוותים של יחידת הכלבנים "עוקץ" הוקפצו לגזרת חברון כבר בימים הראשונים של מבצע "שובו אחים" לאיתור שלושת הנערים החטופים. בימים האחרונים הם מיקדו את פעילותם בסריקות הנרחבות שצה"ל עורך בשטחים הפתוחים והבנויים צפונית לחברון. גורם בכיר ביחידה סיפר היום (ד') כי בשיאו של המבצע הופעלו כ-80 כלבי גישוש, אך בימים האחרונים - עם הירידה בהיקף הפעילות הכללי של צה"ל ביהודה ושומרון, הצטמצמו גם סדרי הכוחות ביחידה זו.

 

 

כלבי "עוקץ" מיומנים במבצע לאתר מגוון שלם של ממצאים שעשויים לפתור את תעלומת מקום הימצאם של החטופים. מראיות וממצאים, כגון בגדים ועד לחטופים עצמם, מתים או חיים. בנוסף, לוחמי ולוחמות היחידה השתתפו בעשרת הימים האחרונים גם בסריקות של כלי רכב פלסטיניים במחסומי הביקורת שהצבא הציב בכניסות לחברון וחלקם הוסרו בימים האחרונים.

 

סריקות עם כלבים באזור חברון. מקפידים על כבוד הפלסטינים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
סריקות עם כלבים באזור חברון. מקפידים על כבוד הפלסטינים(צילום: דובר צה"ל)
 

הגורם הבכיר ביחידה ציין כי עיקר הפעילות של הכלבים היא בשטח הבנוי בכפרים ובעיירות שנמצאים צפון מערבית לחברון, אך במקביל נמשכת הפעילות של כלבי היחידה ולוחמיה גם בגדרות הגבול עם סוריה ורצועת עזה. לדבריו, פעילות הכלבים מתבצעת תוך הקפדה על כבודם ורכושם של הפלסטינים, בעיקר בתוך בתיהם.

 

היום, בטקס סיום קורס קציני יבשה בבה"ד 1, פנה הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ אל הקצינים הטריים והתייחס למבצע המתמשך: "חטיבות החי"ר ממשיכות גם היום במבצע 'שובו אחים' ובביצוע מעצרים וסריקות באזור יהודה ושומרון. החיילים והמפקדים הופכים כל אבן ואבן וערוכים לכל התרחשות. הם חדורי מטרה ועושים כל מאמץ להשיב את החטופים לבתיהם וימישכו לפעול לילות כימים עד למציאתם".

 

בכנסת נערך היום מפגש בין חברי כנסת לאימהות החטופים, שחזרו ממועצת זכויות האדם בז'נבה, שם ניסו לגייס את דעת הקהל העולמית לנושא. בת-גלים שער, אמו של אחת החטוף גיל-עד, אמרה כי התפלאה לשמוע על ההסכם בין השב"ס לאסירים הביטחוניים: "קמתי הבוקר, פתחתי חדשות, ואני משפשפת את האוזניים חזק. ראש הממשלה נערך להסכם עם האסירים הבטחוניים. האמנם? הייתכן?".

 

"גיל-עד, נפתלי ואייל חיים במקום מסתור, מוחזקים על ידי חוטפים בני עוולה - וראש הממשלה מבקש לפייס אותם, לרצות אותם?", תקפה בת-גלים שער. "לא ייתכן שעם ישראל בארצו חי בחוסר ביטחון, והעם הפלסטיני יחיה בשגרה. אדוני ראש הממשלה, השר לביטחון פנים, התבלבלתם. הסכם עם שובתי הרעב הוא טעות חמורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הכלבים בפעילות לילית
צילום: דובר צה"ל
צילום: יואב זיתון
וגם ביום
צילום: יואב זיתון
מומלצים