שתף קטע נבחר

איטליה מזדקנת: יותר מבוגרים, פחות לידות

הסטטיסטיקה העגומה של ארץ המגף: הנשים יולדות פחות - גם המהגרות - ותוחלת החיים היא בין הגבוהות באיחוד האירופי. ואם בזה לא די, מספר החתונות בירידה ועשרות אלפים עוזבים לחו"ל בגלל המשבר הכלכלי

מספר התינוקות שנולדו באיטליה בשנה שעברה היה הנמוך ביותר מאז שהחלו לתעד את שיעור הילודה בשנות העשרים של המאה הקודמת. הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה ISTAT מסרה כי פחות מ-514 אלף תינוקות נולדו בארץ המגף בשנת 2013, וששיעור הילודה ירד מ-1.45 תינוקות לאישה ב-2008 ל-1.39.

 

עוד חדשות בעולם :

דרך היופי: מיס גיי ניקרגואה נגד הומופוביה

מהכיס של הבריטים: הארמון בזבז מיליונים

זמרת הציעה בתוליה תמורת הנערות החטופות

פער בין עשירים לעניים? הצחקתם את דנמרק

 

אפילו בקרב המהגרים באיטליה, ששיעור הילודה אצלם גבוה מסורתית, נרשמה ירידה מ-2.65 תינוקות לאישה ל-2.20 - ביטוי נוסף להשפעות השליליות של המשבר הכלכלי. "בקנה אחד עם השינויים החברתיים והכלכליים שעברה המדינה בחמש השנים האחרונות, שנת 2013 בלטה בדינמיקה דמוגרפית שלילית", מסרה הלשכה לסטטיסטיקה.

 

אפילו המהגרות יולדות פחות. נמל אוגוסטה בסיציליה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אפילו המהגרות יולדות פחות. נמל אוגוסטה בסיציליה(צילום: רויטרס)
ירידה גם במספר המהגרים שהגיעו לארץ המגף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ירידה גם במספר המהגרים שהגיעו לארץ המגף(צילום: רויטרס)

באיטליה חיים 60 מיליון תושבים, ובשנים האחרונות נאלצה המדינה להתמודד עם עשרות אלפי מהגרים שהגיעו אליה בסירות מצפון אפריקה והתדפקו על דלתותיה. אלא שבשנה שעברה חלה ירידה גם במספר המהגרים שהגיעו לארץ המגף בהשוואה ל-2008 - מ-494 אלף ל-307 אלף.

 

21.4% מהאוכלוסייה - בני 65 ומעלה

המשמעות הגדולה ביותר של המגמות שצוינו היא שאוכלוסיית איטליה מזדקנת. תושבים בגיל 65 ומעלה מהווים 21.4 אחוזים מאוכלוסיית המדינה - השיעור הגבוה ביותר באיחוד האירופי. רק 13.9 אחוזים מהאוכלוסייה הם ילדים בגיל 14 ומטה - שיעור נמוך שממקם את איטליה בתחתית הגוש שבו חברות 28 מדינות. במקביל, תוחלת החיים של האיטלקים היא אחת הגבוהות באירופה: הגיל הממוצע לגברים עומד על 79.8, ולנשים עומד על 84.6.

 

שיעור אבטלה גבוה בקרב הצעירים - 43.3 אחוזים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שיעור אבטלה גבוה בקרב הצעירים - 43.3 אחוזים(צילום: EPA)

סדקים במעוז הקתולי. האפיפיור פרנסיסקוס ופעוט איטלקי שלבוש בבגדי הכס הקדוש (AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO) (AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO)
סדקים במעוז הקתולי. האפיפיור פרנסיסקוס ופעוט איטלקי שלבוש בבגדי הכס הקדוש(AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO)

הכלכלה המקרטעת גם אחראית לצמצום מספר החתונות באיטליה, בייחוד בקרב אנשים צעירים, עם 3.3 חתונות לכל אלף איש - אחד השיעורים הנמוכים ביותר באירופה לצד ספרד. האיטלקים יכולים להתנחם בעובדה שבסלובניה, פורטוגל ובולגריה, שיעור הנישואים נמוך יותר. על פי נתוני ISTAT, בשנה שעברה נערכו באיטליה - שנחשבה תמיד למעוז הכנסייה הקתולית - פחות מ-200 אלף חתונות אזרחיות או דתיות. מדובר בשיעור הנמוך ביותר שנרשם במדינה מאז מלחמת העולם הראשונה.

 

לאיטליה היסטוריה ארוכה של הגירת אזרחיה לצפון ודרום אמריקה במאות ה-19 וה-20. בשנה שעברה היגרו מארץ המגף 82 אלף מאזרחיה ו-44 אלף תושבים זרים - פי שניים מהתקופה שקדמה לפרוץ המשבר הכלכלי ב-2008. רוב האנשים שעזבו את איטליה עשו זאת בגלל הזדמנויות עבודה טובות יותר בבריטניה ובגרמניה, כל זאת בשעה ששיעור הצעירים שמובטלים במדינה עומד על 43.3 אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תוחלת חיים גבוהה לאיטלקים. ברלוסקוני
צילום: AFP
מומלצים