שתף קטע נבחר

טיפשים בדּוּמָה? הצעות חוק מגוחכות ברוסיה

אסור לנשים לעשן מתחת לגיל 40, פרסומות לקונדומים לא יהיו בטלוויזיה ושלא יעזו לקלל בסרטים ובהצגות: חברי הפרלמנט במוסקבה הגישו באחרונה שורה של הצעות חוק ביזאריות והרוסים לא יודעים אם לצחוק או לבכות

דומה שמישהו שם קצת השתגע: אם המחוקקים ברוסיה היו עושים כל מה שמתחשק להם, החיים במדינה היו נראים אחרת לגמרי - ולא בהכרח לטובה. העישון היה נאסר על נשים מתחת לגיל 40, פרסומות לקונדומים ולערכות לבדיקת הריון היו מועלמות מכלי התקשורת ושימוש במילים זרות היה גורר אחריו קנס כספי גבוה.

 

עוד חדשות בעולם :

איטליה מזדקנת: יותר מבוגרים, פחות לידות

דרך היופי: מיס גיי ניקרגואה נגד הומופוביה

מהכיס של הבריטים: הארמון בזבז מיליונים

זמרת הציעה בתוליה תמורת הנערות החטופות

 

חברי בית הנבחרים במוסקבה הציגו באחרונה שורה של הצעות חוק ביזאריות במיוחד עד כדי כך שהרוסים אומרים שהם לא יודעים אם לצחוק או לבכות. חבר פרלמנט אחד מהבית התחתון, הדומה, הציע לקבוע סטנדרטים רשמיים לנעליים ולפיהם נעלי עקב גבוהות ונעלי בלט שטוחות מזיקים לבריאות האישה.

 

עקבים גבוהים מזיקים לבריאות הנשים? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עקבים גבוהים מזיקים לבריאות הנשים?(צילום: AFP)
מחוקקת ממפלגת השלטון "רוסיה מאוחדת", אלנה מיזולינה שמה, הניחה בפני הפרלמנט מספר כה גדול של הצעות חוק שנויות במחלוקת, בהן איסור הפלות ופונדקאות, שהוביל את הרוסים ליזום עצומה מקוונת שקוראת לבדוק את שפיותה.

 

100 אלף קראו לבדוק את מצבה הנפשי של מחוקקת

"אין זה סוד שאלנה מיזולינה, יו"ר הוועדה לענייני משפחה בדומה, מציגה הצעות חוק מגוחכות יותר ויותר", נכתב בעצומה שעליה חתמו כבר יותר מ-100 אלף בני אדם. "אנו דורשים שמשרד הבריאות יקצה את מיטב המומחים שלו לבחון את בריאותה הנפשית של אלנה מיזולינה. לאנשים עם בעיות נפשיות אין מקום בדומה".

 

אף שכמה מהצעות החוק ההזויות לא צפויות לעבור בפרלמנט, יש כאלה שדווקא לא יתקשו לקבל אישור ולהפוך לחוק.

 

אישר חוק שאוסר לקלל בסרטים ובתיאטרון. פוטין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אישר חוק שאוסר לקלל בסרטים ובתיאטרון. פוטין(צילום: AFP)
הנשיא ולדימיר פוטין חתם על האיסור לקלל בסרטים, בתיאטרון, בתקשורת ובאמנות. איסור זה אמור להיכנס לתוקף ב-1 ביולי, והוא קובע גם שסרט שבו יהיו ניבולי פה לא ייחשב לעולם כמורשת התרבות הרוסית.

 

"כמו בתקופת סטלין"

הצעות החוק השנויות במחלוקות באות על רקע גל של תעמולה אנטי-מערבית ברוסיה ומשבר חריף וקטלני עם אוקראינה.

 

רבים ברוסיה אומרים שכמה מהצעות החוק - כמו האיסור על שימוש במילים זרות - מזכירות את הקמפיין הידוע לשמצה בתקופת הרודן יוזף סטלין. בקמפיין זה ביקש המשטר הסובייטי לעקור מהשורש כל דבר שקשור לבורגנות.

 

האזרח הרוסי הממוצע לא בורר את מילותיו, וטוען שהפרלמנט "השתגע" על רקע מבול הצעות החוק בדומה. "כששמעתי על איסור על נעלי ספורט ועקבים גבוהים זה בלבל אותי", אמרה אליזבטה קראסנופקבצבה, צעירה בת 17 שגרה במוסקבה. "חשבתי שאי אפשר להגיע לרמה כזו של טיפשות. אינך יכול להטיל את האיסורים האלה על אוכלוסייה שלמה", היא הוסיפה.

 

אלא שהמחוקקים הרוסים לא נלחצים מהביקורת ומתעקשים שהם רציניים ביותר. "איבן ניקיצ'וק, חבר במפלגה הקומוניסטית, מגן בלהט על הצעת החוק שלו שאוסרת על עישון לנשים מתחת לגיל 40 ובנוכחות ילדים מתחת לגיל 4. "אנחנו לא רוצים לאסור הכול", אומר ניקיצ'וק בן ה-70 לסוכנות הידיעות רויטרס. "מה שאנחנו רוצים זה להותיר מאחור דור בריא.

 

"הפרלמנט השתגע" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הפרלמנט השתגע"(צילום: AFP)

מיכאיל דגטייארוב מהמפלגה הליברלית דמוקרטית האולטרה לאומנית, מקדם את הצעת החוק שאוסרת להשתמש במילים זרות. לדבריו, הרוסים זקוקים לדחיפה בכיוון הנכון. "אם מרשים לאנשים לעשות כל דבר שהם רוצים, נשוב לתקופת האבן", אמר ניקיצ'וק בן ה-32 בראיון לסוכנות הידיעות AP.

 

נבחרו בבחירות שהוגדרו "מושחתות"

חברי הדומה הנוכחיים נבחרו בשנת 2011 על רקע טענות רבות לאי סדירויות ולשחיתות לטובת מפלגת השלטון.

 

הפרות סדר גדולות בקלפיות הובילו לפרוץ הפגנות מחאה נגד הקרמלין, אולם לא ריגשו את הנשיא הרוסי יתר על המידה והוא התנגד לפיזור הפרלמנט.

 

ייתכן, אומרים מומחים, שאין זה מפתיע שפרלמנט שמשמש חותמת גומי לשלטון מגיע לשיאים חדשים של אבסורדיות במהלך כהונתו השלישית של פוטין. "המחוקקים אינם טיפשים או פסיכופתים. הם מנסים לנחש מה המערכת - כלומר פוטין - רוצים מהם", אמר האנליסט דמיטרי אורשקין שתומך באופוזיציה. "מה שלפני חמש שנים נראה מגוחך, נידון היום וגם מאושר".

 

זמן קצר לאחר השבעת פוטין לכהונה נוספת, המחוקקים ברוסיה פתחו במבצע דיכוי נגד אנשי האופוזיציה. לאחר מכן הם יזמו הצעות חוק שאסרו תעמולה הומוסקסואלית כדי להפוך את רוסיה למבצר של ערכי המשפחה.

 

"למחוקקים אין כמעט צורך לכתוב הצעות חוק רגילות: כל מה שצריך לעבור מגיע מהקרמלין או מהממשלה לדומה", נכתב ביומון רב התפוצה "מוסקובסקי קומסומול". העיתון רמז שהמחוקקים שמציעים הצעות חוק מגוחכות הונחו על ידי מניע נסתר, והם מבקשים להעלות פרופיל לפני הבחירות הכלליות ב-2016.

 

"התקווה היחידה היא שהסבלנות של הקרמלין תיגמר יום אחד, והדומה תקבל הצעת חוק שאוסרת על מחוקקים לכתוב הצעות חוק בעצמם".

 

הרוסים אומרים שהם לא יכולים לעשות יותר מדי, בייחוד כעת כשהפרלמנט עשה כמעט הכול מלבד הוצאת עצרות של אופוזיציה מחוץ לחוק וצמצום חופש הביטוי. וכמו בפעמים רבות אחרות בעבר, הרוסים פונים להומור כדי להתגבר על המצב. "עכשיו 2015", צייץ המשתמש אלכסיי פדוטוב בטוויטר. "אישה שנעלה נעליים, עישנה בתחנת אוטובוס ואמרה בקול את המילה הזרה "ניהול" נשרפה בכיכר האדומה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הצעות חוק שנויות במחלוקת. הפרלמנט במוסקבה
צילום: AFP
צילום: gettyimages
רוצה לאסור הפלות ופונדקאות. ילדה מיזולינה ממפלגת השלטון
צילום: gettyimages
מומלצים