שתף קטע נבחר

חשש מפשרה עם איראן: משלחת ישראלית לארה"ב

ביקור דחוף בוושינגטון: השר שטייניץ מוביל את הצוות שידרוש הסכם על בסיס מודל פירוק ולא פיקוח, וגם התייחסות לסוגיית הטילים

משלחת ישראלית רמת דרג תצא הבוקר (יום א') לשיחות בהולות בוושינגטון על רקע תחילת השלב האחרון של המשא ומתן בין המעצמות לבין איראן. בראש המשלחת עומד השר לענייני מודיעין ד"ר יובל שטייניץ וחברים בה היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, סמנכ"ל לעניינים אסטרטגיים במשרד החוץ ג'רמי יששכרוף, ראש אגף במשרד לעניינים אסטרטגיים, ד"ר סימה שיין, ונציגים של הוועדה לאנרגיה אטומית, המוסד ואמ"ן.

 

ישראל ביקשה מהאמריקנים לקבל את המשלחת רק ביום שלישי האחרון ולמרות ההתרעה הקצרה, בוושינגטון נענו. המשלחת תפגוש בין היתר את ראש צוות המו"מ מטעם ארה"ב וונדי שרמן, תת מזכיר המדינה ביל ברנס ומומחים.

 

המשלחת של הרגע האחרון נובעת מחשש בירושלים מכך שהמעצמות יתפשרו עם האיראנים יתר על המידה כדי להגיע להסכם קבע. בין המעצמות לבין איראן נותרו פערים גדולים בכמה תחומים והצדדים טרם החלו בשלב הניסוחים של הסכם הקבע. עם זאת, בישראל קיימת דאגה מכך שהמעצמות מוכנות להשאיר בידי האיראנים יכולת העשרה מעבר למינימום הנדרש לפעילות לצורכי שלום.

 

ישראל עומדת על כך שהסכם צריך לחתור לאפס העשרה - ואם כבר משאירים בידי האיראנים יכולת העשרה, עליה להיות סמלית כך שגם מספר הצנטריפוגות שיישארו בידי האיראנים יהיה נמוך מאוד וגם כמות האורניום המועשר לרמה של 3.5 אחוז שיישאר בידיהם צריך להיות מזערי, כדי שמשך הזמן שייקח ל"פריצה לעבר פצצה" יעלה מחודשים לשנים.

 

ישראל גם תבהיר לאמריקנים שההסכם חייב להתבסס על מודל הפירוק שיושם הן במקרה של איראן והן במקרה של סוריה -

 ולא על מודל הפיקוח. עוד סבורים בירושלים שההסכם צריך להתייחס גם לסוגיית תוכנית הטילים של האיראנים.

 

ישראל מקיימת דיאלוג עמוק עם המעצמות ובעיקר עם האמריקנים, הצרפתים, הבריטים והגרמנים. לפני כמה ימים ביקר בישראל ראש צוות המו"מ מטעם הבריטים סיימון גאס ונפגש עם שטייניץ. השר לענייני מודיעין גם שוחח באחרונה עם ראשי הצוותים של צרפת והאיחוד האירופי. שטייניץ אמר אמש כי "העובדה שהאמריקנים הסכימו לקבל את המשלחת הישראלית בהתרעה כה קצרה ראויה להערכה רבה".

 

המעצמות ואיראן סיכמו להגיע להסכם קבע עד 20 ביולי ואולם בישראל מעריכים שהמגעים יתארכו בשבועות מספר. עם זאת, ההערכה בירושלים היא שהאמריקנים נחושים להגיע להסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מזכיר המדינה קרי ושר החוץ האיראני זריף
צילום: רויטרס
מומלצים