שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ועדת הכלכלה תקדם חיבור מפעלים לגז טבעי

  בדיון בוועדת הכלכלה התריע היו"ר ברוורמן נגד "הביורוקרטיה הממשלתית שמעכבת את המעבר של מפעלי התעשייה לגז הזול ולא עושה אותו נגיש". לדבריו, בגללה התעשייה המקומית לא מתפתחת. יקים ועדת משנה שתפעל להסרת חסמים שמונעים חיבור מפעלים לגז

  יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) תקף היום (ב') את שרי התשתיות והתחבורה על "אוזלת ידם שמעכבת חיבור של מפעלים לגז טבעי ובגללה התעשייה לא מתפתחת". הוא אמר זאת בדיון על הצעת הממשלה לתיקון חוק הגז, כשהתברר כי רק מפעלים בודדים נהנים היום מהגז הטבעי למרות שהתגלה מול חופי ישראל כבר לפני 5 שנים.

   

   

  הצעת החוק אמנם עוסקת בפיקוח על החברות המספקות את גז הבישול ובאכיפת כללי הבטיחות במטרה למנוע אסונות. אבל ברוורמן טען כי היא נוגעת גם לתחומי הגז הטבעי, וניצל את הבמה כדי להתריע נגד "הביורוקרטיה הממשלתית שמעכבת את המעבר של מפעלי התעשייה לגז הזול ולא עושה אותו נגיש".

   

  מנכ"ל פניציה, ערן חיימוביץ, הוסיף כי פעילות רשות הגז מול התעשייה היא כמו "הזנב שמכשכש בכלב". לדבריו, "גוף אחד צריך לאשר כל דבר במדינה, כך שחיבור מפעל לגז לוקח שנים". עד היום חוברו רק שלושה מפעלים מחדרה צפונה - נייר חדרה, בתי הזיקוק, וחברת החשמל. פיניציה המשוועת לגז הטבעי כדי לשרוד כלכלית תחובר רק בעוד 3 חודשים. מלבדם לא יחוברו מפעלים נוספים עד 2018".

   

  לעומת זה התברר מפי מנכ"ל חברת נגב גז טבעי, משה שפיצר, כי מתוך 10 מפעלים בדרום שחוברו טכנית לגז הטבעי, לארבעה מהם הגז בכלל לא מגיע. "נוצר מצב בלתי אפשרי שמפעל כמו טבע מחובר לגז מאוגוסט 2013 ולא מקבל אותו, כמו גם מפעל רעפי קוניאל בירוחם. נגב-טקסטיל בשדרות לא היה נסגר אם היה מקבל את הגז הטבעי חצי שנה קודם ומוזיל את עלויות הייצור", אמר שפיצר.

   

  ברוורמן סיכם: "כל שר עובד לבד וישראל נמצאת בתחתית המדינות המפותחות עם שכר נמוך ופריון נמוך. בעיית הממשלה היא חוסר יכולתה לפתח את התעשייה

  בישראל". הוא החליט להקים ועדת משנה בראשותו שתכנס בחדר אחד את כל הגורמים הפועלים לבדם כדי שיפעלו יחד להסרת החסמים שמונעים את חיבור המפעלים לגז ואת אספקתו הסדירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  אסדת קידוח לגז טבעי
  צילום: רויטרס
  צילום: עופר עמרם
  ח"כ אבישי ברוורמן
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים