שתף קטע נבחר

נאשמי 'תג מחיר' לא יקבלו את דו"חות השב"כ

שני תושבי חוות גלעד דרשו לקבל חומר חקירה סודי כדי להוכיח שנמנע מהם מפגש עם סנגוריהם. בית המשפט סירב וקבע שמדובר בחומר חסוי

שני פעילי "תג מחיר" שלאחרונה הוגש נגדם כתב אישום בגין פגיעה ברכוש פלסטיני טענו שהפרקליטות מנעה מהם את המפגש עם סנגוריהם במשך תקופה ארוכה שלא כדין. כדי להוכיח זאת הם דרשו להעביר להם דו"חות סודיים של השב"כ, אולם בית המשפט דחה את בקשתם.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בכתב אישום שהוגש לאחרונה נגד יהודה לנדסברג ויהודה סביר, תושבי המאחז חוות גלעד, נטען שבנובמבר 2013 הם הגיעו באישון לילה לכפר הפלסטיני פרעתא וריססו את חצר אחד הבתים ביישוב בסמלי מגן דוד, הציתו משאית ומכונית ונמלטו. לבעל הרכוש, נטען, נגרם נזק של כ-100 אלף שקל.

 

לנאשמים יוחסו בין היתר עבירות של קשירת קשר לפשע ממניע גזעני, הצתה, השחתת פני מקרקעין וניסיון היזק בזדון. טרם הגשת כתב האישום הוארכו מעצריהם מעת לעת, ולאורך ימים ארוכים נמנעה מהם האפשרות להיפגש עם עורכי דין בהתבסס על דו"חות מודיעיניים שנמסרו למדינה על ידי השב"כ.

 

סנגוריהם של לנדסברג וסביר טענו שהתנהלות זו אינה חוקית, ומקורה בהטעיית בית המשפט לחשוב שלנאשמים מיוחסות פעולות "תג מחיר" נוספות, שבסופו של דבר לא נכללו בכתב האישום. לטענתם, המטרה האמיתית של מניעת המפגש הייתה להתיש את הנאשמים ולהביא אותם להודות במעשיהם.

 

כדי להוכיח את טענתם, ביקשו הסנגורים לחשוף את המידע מודיעני שעליו התבססו צווי המעצר. אלא שהפרקליטות הגישה לבית המשפט תעודת חיסיון חתומה על ידי שרי הפנים והביטחון. בקשת הסנגורים להסיר את החיסיון נדחתה בביהמ"ש העליון.

 

בניסיון נוסף לחשוף את החומר פנו הסנגורים לשופטת דנה מרשק מרום מבית המשפט המחוזי מרכז, בטענה שמדובר בחומר חקירה שחייב לעבור לידי ההגנה לפי חוק. הם טענו שהמידע שמתפרש על פני דו"חות ופרוטוקולים של חקירות בשב"כ נחוץ להגנת הנאשמים.

 

פרקליטות המדינה התנגדה לחשיפת המידע בטענה שהוא חסוי. לדברי הפרקליט חלק מהחומר הוא תרשומת פנימית, שאינה נחשבת לחומר חקירה, ועלולה לחשוף את דרכי הפעולה של גופי החקירה. עוד נטען, כי ללנדסברג וסביר יש את כל החומר שעל בסיסו התבקש מעצרם והוגש כתב האישום, ובכלל זאת סרטון מצולם ומידע מודיעיני.

 

המידע המודיעיני לא יסייע להגנה

השופטת מרשק מרום אישרה ש"חומר חקירה" - אותו מידע שזכאי הנאשם לקבל במסגרת זכותו להליך הוגן - הוא מונח שנוטים לפרש בהרחבה. עם זאת, הוסיפה, כל מקרה מוכרע באופן פרטני בהתאם לטיב החומר: ככל שהזיקה בינו לבין השאלות שבמחלוקת הדוקה יותר, כך יטה בית המשפט לראות בו "חומר חקירה", אך יש להתחשב בפגיעה שעלולה חשיפתו לגרום לציבור ולמדינה.

 

השופטת ציינה כי לאחר שעיינה בתשעה דו"חות סודיים הנוגעים לנאשמים, וכן בפרוטוקול החקירה ותצהירי השב"כ והמשטרה, היא הגיעה למסקנה שמדובר במידע מודיעיני חסוי ובתרשומות פנימיות של גופי החקירה בדבר היערכות לחקירות הנאשמים, שאין לחשוף אותם.

 

החומר הסודי, קבעה השופטת, לא יוכל לסייע לנאשמים להוכיח את טענתם שנמנע מהם המפגש עם הסנגורים שלא כדין, מה גם שהעניין כבר נדון בבתי המשפט בעת הארכות המעצר של הנאשמים.

 

עוד ציינה השופטת, שכתב האישום הוגש בסופו של דבר בהסתמך על חקירות הנאשמים ועל סרטון מצולם, שכבר הועבר לידיהם, ולא על המידע המבוקש. היא קבעה שהחומר לא יעזור להגנה ואסרה על העברתו לידי הנאשמים.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד ענת אסידו-תורג'מן עוסקת במשפט פלילי
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ב"כ הנאשמים: עו"ד קידר, עו"ד קינן
  • ב"כ המאשימה: עו"ד רועי רייס

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים