שתף קטע נבחר

גלאון: "איפוק זה כוח", לוין: "מתי תתעוררו?"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון אלקין מתח ביקורת באולפן ynet על הקבינט: "אי אפשר לצאת אחרי יום כמו אתמול בלי החלטה". השר כץ דרש "פעולה תקיפה יותר", ח"כ שקד דורשת לפגוע משמעותית בחמאס. ח"כ חוטובלי "לא רוצה פעולה שמטרתה נקמה" וח"כ גלאון הביעה חשש מהסלמה: "לא להפעיל ענישה קולקטיבית"

מציאת גופות שלושת הנערים החטופים הציתה ויכוח פוליטי נוקב בנוגע לתגובה שאותה צריכה ישראל לנקוט. בזה אחר זה התארחו הבוקר (יום ג') באולפן ynet כמה פוליטיקאים ודנו באפשרויות שעומדות לפתחה של ממשלת נתניהו. יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה במשדר כי "נדרש מראש הממשלה איפוק, לא להוביל להסלמה", ועל כך הגיב יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין (ליכוד): "מתי תתעוררו כבר? תסתכלי מה קורה כאן".

 

ח"כ גלאון ציינה במשדר עוד כי "איפוק זה כוח, הסלמה והידרדרות משרתות את אלה שרוצים להלהיט את הרוחות. צריך להעניש את הרוצחים במלוא חומרת הדין, אבל בוודאי לא להפעיל ענישה קולקטיבית שהוכחה כלא מרתיעה".

 

ח"כ לוין אמר בתגובה בעימות כי "האוכלוסייה הפלסטינית כולה תומכת ברוצחים האלה, מגבה אותם, תומכת בשחרורם מבתי הכלא, מקבלת אותם כגיבורים, קוראים על שמם רחובות וכיכרות וכולם מוחאים כפיים ומחלקים סוכריות". גלאון אמרה: "אם הייתם מעצימים את אבו מאזן, לא היינו במקום הזה, קח נשימה", ועל כך השיב לוין: "אנחנו לוקחים נשימה והם חונקים אותנו".

שר התחבורה ישראל כץ אמר במשדר כי על הממשלה לנקוט צעדים חריפים יותר. לדבריו, "ממשלת ישראל וראש הממשלה קבעו שחמאס אחראי לחטיפה ומאתמול לרצח. יש לזה משמעות, יש לנו ציפיות מהעולם ומול אבו מאזן יש ציפייה לפרק את ממשלת האחדות שהוא הקים. ב-18 יום נעשו פעולות שפגעו בחמאס, אבל נדרשת פעולה יותר תקיפה. חייבת להיות כאן תגובה ברורה מעצם ההגדרה של אחריות חמאס".

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), ביקר את החלטת הקבינט שלא להכריע בסוגיית התגובה. לדברי אלקין, "מה שמצופה מהקבינט זה לקבל החלטה ובסוף להכריע עד שייצא עשן לבן, לתמוך בכיוון כזה או אחר. אי אפשר לצאת אחרי יום כמו שהיה אתמול בלי החלטה. אם נכונה התמונה הזאת, שלא התקבלה החלטה בגלל חילוקי דעות, אני חושב שזו טעות".

 

סגנית שר התחבורה ציפי חוטובלי (ליכוד) אמרה במשדר: "צריך להחליט מה אנחנו רוצים, אני לא בעד פעולה שהמטרה העיקרית שלה היא נקמה. בהסתכלות רחבה צריך להגדיר יעדים אסטרטגיים מול חמאס. יש גם חמאס ביהודה ושומרון, שממנו יצאו הרוצחים של הנערים. קו פרשת

המים המדיני הוא הרגע שבו אבו מאזן החליט לחבור לחמאס, אז יש כאן אפשרות אמיתית לנהל את המאבק הציבורי מול פתח וחמאס ביהודה ושומרון".

 

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, דורשת לפגוע באופן משמעותי בחמאס. לדבריה, "אני מקווה שהקבינט יאמץ צעדים משמעותיים. לא יכול להיות שהארגון הזה לא ישלם מחיר כבד, ומחיר שיגרום לו להתחרט על היום שבו בוצעה החטיפה. אם הוא לא ישלם מחיר, כושר ההרתעה של מדינת ישראל ייפגע אנושות. ברמה האסטרטגית צריך לגבות מחיר כבד מאוד מחמאס, לרסק את הארגון הזה ביהודה ושומרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"מצופה מהקבינט לקבל החלטה". ח"כ אלקין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים