שתף קטע נבחר

תיעוד: פיצוץ בית המחבל מהפיגוע בליל הסדר

אחרי כמעט עשור - צה"ל חזר להרוס בתי מחבלים: זיאד עוואד רצח את נצ"מ ברוך מזרחי, ביתו בכפר אידנא שבאזור חברון פוצץ ברקע יידוי אבנים

צה"ל הרס הבוקר (יום ד') בכפר אידנא שבאזור חברון את ביתו של זיאד עוואד, המחבל שרצח את ברוך מזרחי בערב פסח. הבית פוצץ באמצעות מטענים, בפעולת הריסה ראשונה של בית מחבל כענישה זה כמעט עשור. הפרות סדר נרשמו באזור, פלסטינים יידו אבנים על כוחות הביטחון ואלה הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לא ידוע על נפגעים. צפו בתיעוד הפעולה:

 

 

הריסת ביתו של עוואד           (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הריסת ביתו של עוואד (צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בערב ליל הסדר האחרון פתח עוואד - מחבל ששוחרר בעסקת שליט - באש מקלצ'ניקוב לעבר כלי רכב ישראליים בכביש 35 סמוך לחברון. בפיגוע נהרג ניצב-משנה מזרחי, נפצעה רעייתו ונפצע קל ילד נוסף שנסע בכלי רכב אחר. כוחות הביטחון הישראלים עצרו את עוואד בתחילת החודש שעבר. יחד עמו נעצר בנו, עז א-דין (18) שסייע לו להימלט ולהסתתר לאחר הפיגוע ואף השתתף בתכנון. גם הבן נאשם ברצח.

 

האירוע הוביל להמלצה צבאית על הריסת בית המחבל, וזו עמדה בפני מבחן בג"ץ. "לאחר הדיון ולאחר כתיבת פסק הדין, נודע למרבה הצער כי שלושת הנערים החטופים נרצחו", אמרה השופטת מרים נאור במהלך הדיון, תוך שהיא קושרת את החלטתה להידרדרות הביטחונית המגמתית בשנתיים האחרונות, ולעלייה במספר הפיגועים. לדבריה, אף שבשנים האחרונות צה"ל לא הרס בתים, עדיין החוק מאפשר לו זאת, ובפרט נוכח שינוי הנסיבות. "על פי הידוע, לא מדובר במשפחה תמימת דרך שנקלעה בעל כורחה ל'חטאי אבות'", הדגישה.

 

לפי הודעת דובר צה"ל, "כחלק מהלחימה המתמשכת בטרור ובתשתיותיו, בהתאם להחלטת מפקד פיקוד המרכז ולאחר שנדחתה עתירה בנושא על ידי בג"ץ, כוחות צה"ל הרסו הלילה את הבית".

 

בצה"ל הזכירו כי עוואד, בן 42, הוא מחבל פעיל בחמאס אשר נעצר ב-1999 בגין רצח פלסטינים שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל ושוחרר ב-2011 במסגרת עסקת שליט. "הריסת בתי מחבלים מהווה מסר מרתיע וחמור למחבלים ושותפיהם, כי ישנו מחיר שאותו הם ישלמו אם יבחרו להמשיך בפעילות הטרור ובפגיעה בחפים מפשע".

 

מזרחי, יליד תל-אביב, שירת בצה"ל במשך 25 שנה בתפקידים מבצעיים וטכנולוגיים, האחרון שבהם כסגן-אלוף ביחידת המודיעין 8200. ביוני 2011 הוא גויס למשטרה כסגן-ניצב ועמד בשלוש השנים האחרונות בראש מדור טכנולוגיות ביחידת סיגינט, חטיבת המודיעין באגף החקירות של המשטרה.

 

שעות ספורות לאחר איתור גופות שלושת הנערים החטופים, כיתרו כוחות צה"ל את בתיהם בחברון של שני החשודים בפיגוע. חיילים התפרסו ליד ביתו של עמאר אבו עיישה ופוצצו חלק ממנו מחשש שהוא ממולכד או שתיפתח ממנו אש לכיוונם. חלק מקירות הבית נהרסו, אש שפרצה במקום כובתה. איש לא נפגע. במקביל, דיווחו סוכנויות הידיעות כי החיילים פוצצו את דלת הכניסה לביתו של מרואן קוואסמה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסות הבית לפנות בוקר (תיעוד שהפיצו פלסטינים בפייסבוק)
מומלצים