שתף קטע נבחר

כך תחשבו כמה דמי הבראה מגיעים לכם

חודש יולי הוא בדרך כלל המועד שבו מתווסף לתלוש המשכורת סכום שמגיע לכם על פי חוק. איך הוא מחושב? ומה ההשפעה של הוותק? מדריך

יולי היא מנקה במשרד פרסום. היא מגיעה לשם בכל יום חמישי לארבע שעות ומקבלת 200 שקל ליום עבודה. ליולי יש יום הולדת החודש, והיא מחכה בקוצר רוח לקבל את דמי ההבראה השנתיים שמגיעים לה, אבל היא לא יודעת לאיזה סכום לצפות השנה. איך היא יכולה לחשב אותו?

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

למי מגיעים דמי הבראה ומתי?

לכולם, ובערך עכשיו. נהוג לשלם דמי הבראה לעובדים בין יוני לספטמבר בכל שנה, ומעסיקים רבים נוהגים לעשות זאת במשכורת יולי. ניתן לשלם את דמי ההבראה גם בחודש אחר של השנה, ואפילו לפרוס את התשלום לאורך כל השנה, אך במקרה כזה חשוב לוודא שהתשלום עומד בכל הקריטריונים שיובאו להלן.

 

יובהר מיד: לא תתקבל טענת מעסיק שלפיה "פיזר" את דמי ההבראה במשך כל השנה והכניס את התשלום לתוך השכר של העובד. מעסיק כזה עלול לשלם כפל דמי הבראה אם לא יצליח להוכיח את טענתו. לכן מומלץ להגדיר מראש בתלוש העבודה תשלום בגין "דמי הבראה", ולייחד את החלק הנ"ל כרכיב נפרד לחלוטין מהשכר השוטף. 

ארכיון. הבראה לכו-לם, כל שנה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ארכיון. הבראה לכו-לם, כל שנה(צילום: אבי מועלם)

כיום, הזכאות לקבל דמי הבראה עומדת לכל עובד במשק, בכל היקף משרה ובכל תחום, אך כמובן שהסכום הספציפי המשולם לכל עובד הוא שונה ותלוי בפרמטרים שונים.

 

כיצד מחשבים דמי הבראה?

כעקרון, הסכום לתשלום מבוסס על המכפלה הבאה:

1) סכום בשקלים ליום הבראה אחד (סכום ספציפי קבוע בהתאם למגזר/לענף העסקי)

X (כפול)

2) מספר הימים המגיעים לאותו עובד באותה שנה (מספר הימים קבוע בהסכם הקיבוצי החל על העובד). מספר הימים עולה ככל שהוותק של העובד במקום העבודה עולה.

 

פירוט הסכום המגיע ליום הבראה

יולי עובדת במשרד פרסום במגזר הפרטי. כיום, התשלום המגיע לעובד במשרה מלאה במגזר זה בגין יום הבראה אחד הוא 378 שקל.

 

ומה קורה במגזר הציבורי? עובדי מדינה? רשויות מקומיות? שם עומדים דמי ההבראה על סכום גבוה יותר. למשל, עובדי הוראה ושירות המדינה זכאים כיום ל- 427 שקל ליום הבראה.

החישוב: דמי הבראה כפונקצייה של ותק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
החישוב: דמי הבראה כפונקצייה של ותק(צילום: shutterstock)

יש לציין כי דמי הבראה, כמו ימי חופשה, הם זכות סוציאלית של העובד. המספר המופיע בהסכם הקיבוצי הוא רק המספר המינימלי, אך יתכן שתוכלו לשפר את מצבכם באמצעות מו"מ מקדים עם המעביד. במקרה שתהיו זכאים למספר גבוה יותר של ימי הבראה לשנה, ההסכם החתום והמיטיב הוא שיגבר.

 

פירוט מספר הימים המגיע לעובד

גם כאן הנתונים מתחלקים בין המגזר הפרטי לציבורי. במגזר הפרטי זכאי עובד במשרה מלאה למספר ימים כדלקמן:

א. עבור שנת העבודה הראשונה - 5 ימי הבראה.

ב. עבור שנת העבודה השנייה והשלישית - 6 ימי הבראה לשנה.

ג. עבור שנת העבודה הרביעית עד העשירית - 7 ימי הבראה לשנה.

ד. עבור שנת העבודה ה-11 עד ה-15- 8 ימי הבראה לשנה.

ה. עבור שנת העבודה ה-16 עד ה-19 - 9 ימי הבראה לשנה.

ו. עבור שנת העבודה ה-20 ואילך - 10 ימי הבראה לכל שנה.

 

את מספר הימים המופיעים בטבלה יש להכפיל בסכום ההבראה היומי. במגזר הציבורי, לעומת זאת, מכסת הימים מופיעה בהסכמים הקיבוציים השונים. כך למשל, עובדי הוראה בשנתם הרביעית זכאים לתשעה ימי הבראה ולא שבעה כמו במגזר הפרטי. לכן יש לבדוק את ההסכם הקיבוצי הספציפי החל בכל מקצוע/ענף.

 

כשעובדים פחות משנה

הזכאות של העובד לדמי הבראה בשנתו הראשונה עומדת על חמישה ימים, אך זכות זו קמה לו רק אם השלים שנת עבודה מלאה, במועד תשלום דמי ההבראה.

 

למשל, אם יולי הייתה מתחילה לעבוד בספטמבר 2013, אזי בחודש יולי 2014 היא לא הייתה זכאית עדיין לקבל דמי הבראה, כי טרם השלימה שנת עבודה. במקרה כזה היא הייתה ממתינה למועד סיום העסקתה, או לחודש יולי 2015, שבו הייתה מקבלת תשלום הבראה מוגדל: שישה ימי הבראה על חשבון 2015, ועוד חלק יחסי של ימי ההבראה שנשמרו לה משנת 2014.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

כדאי לדעת שדמי ההבראה ממשיכים להיצבר עבורכם גם בתקופות שבהן אינכם נוכחים אך יחסי העבודה מתקיימים עדיין, כגון חופשת לידה, חופשה רגילה או מחלה.

 

משרה חלקית

יולי עובדת במשרה חלקית: ארבע שעות שבועיות בלבד. האם מגיעים לה דמי הבראה? התשובה היא: בהחלט כן. מגיעים לה מספר ימי הבראה כמו לכל עובד בוותק שלה, ורק התעריף ליום נמוך יותר. כיצד מחשבים דמי הבראה לעובד במשרה חלקית? בארבעה שלבים פשוטים:

 

1. ראשית נחשב את מספר הימים המגיעים ליולי: למשל, אם זו שנת עבודתה השלישית במשרד, היא תהיה זכאית לשישה ימי הבראה.

2. אחר כך נחשב את סך דמי ההבראה המגיעים לה לו הייתה עובדת משרה מלאה: יש להכפיל את מספר הימים המגיעים ליולי (6), בתעריף היומי כאמור (378) = 2,268 שקל שמגיעים השנה לעובד במגזר הפרטי בשנת עבודתו השלישית.

3. עכשיו יש לחשב את היקף המשרה של יולי, ובאמצעותו "נגזור" את הסכום המגיע לה ליום הבראה: נכפיל את השעות השבועיות (4) במספר השבועות בחודש (4.33) ונקבל 17 שעות חודשיות. אלו מוגדרות, מתוך 186 שעות הנחשבות משרה מלאה, כ-9% משרה בלבד.

4. עכשיו נכפיל את הסך שקיבלנו קודם (2,268 שקל) בהיקף משרתה של יולי (9%) ונקבל בסך הכול 204 שקל.

 

זהו הסכום שמגיע ליולי כדמי הבראה בשנת עבודתה השלישית במשרד.

 

לטורים נוספים של עו"ד דריה כנף:

 

תביעת דמי הבראה

עובדים, שימו לב: אם לא שילמו לכם דמי הבראה, או ששילמו לכם דמי הבראה חלקיים, אתם יכולים לתבוע את המעסיק בבית הדין האזורי לעבודה, ושם לדרוש ממנו להשלים את הסכומים המגיעים לכם.

 

כדאי לקחת בחשבון שקיימת תקופת התיישנות על התביעה, כדלקמן:

 

1. במידה שמגישים תביעה לדמי הבראה לאחר שנותקו יחסי עובד-מעביד בין הצדדים, כלומר אחרי יום ההעסקה האחרון, ניתן לתבוע הבראה רק עבור השנתיים האחרונות, בתעריף המתאים לשנתיים אלו (למשל עבור שנת עבודה 3 ו-4, ניתן לתבוע רק 13 ימי הבראה, לפי הטבלה).

 

2. במידה שמגישים את התביעה טרם נותקו יחסי עובד-מעביד, למשל בתקופת ההודעה המוקדמת, ניתן לתבוע הבראה עד 7 שנים אחורה. מנגד חשוב לזכור כי ההחלטה לתבוע מעסיק בזמן שמתקיימים ביניכם יחסי עבודה, היא החלטה לא פשוטה, שאינה מתאימה לכל אחד ולא תמיד היא נכונה. לכן מומלץ להתייעץ עם מי שעוסק בתחום טרם נקיטת מהלך שכזה.

 

שתהיה חופשה נעימה!

 

  • עו"ד דריה כנף עוסקת בדיני עבודה וחוזים וכותבת הספר "המדריך המשפטי שכל אחד צריך בבית"
  • למאגר פסקי הדין lawdata

פורסם לראשונה 04/07/2014 09:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Index Open
אילוסטרציה
צילום: Index Open
צילום: דלית שחם
עו"ד דריה כנף
צילום: דלית שחם
מומלצים