שתף קטע נבחר

'ג'יהאדיסטים בעיראק מחזיקים בחומר גרעיני'

שגריר עיראק באו"ם פנה לבאן קי מון במכתב, שתוכנו הגיע לידי רויטרס, ובו טען כי גורמי טרור השתלטו על חומרים גרעיניים שהוחזקו באוניברסיטת מוסול

התפתחות מדאיגה: גורמי טרור קיצוניים בעיראק הצליחו להשתלט על חומרים גרעיניים ששימשו למחקר מדעי באוניברסיטה בצפון המדינה - כך טוענת עיראק במכתב שהגישה לאו"ם ובו ביקשה סיוע "כדי למנוע משימוש בחומר על ידי הטרוריסטים בעיראק או מחוצה לה".

 

עוד חדשות בעולם :

ברזיל באבל: הנשיאה עלולה לאבד את הכיסא

לבחור בין תרופות לחינוך. הפליטות הסוריות

בבית אחד: ילדי מחבלים וילדי קורבנותיהם

 

שגריר עיראק באו"ם מוחמד עלי אל-חקים ציין במכתבו למזכ"ל האו"ם באן קי מון כי כ-40 קילוגרמים של תרכובות אורניום הוחזקו באוניברסיטת מוסול. סוכנות רויטרס, שלידיה הגיע המכתב, דיווחה כי נכתב בו ש"ארגוני טרור השתלטו על חומר גרעיני באתרים שיצאו משליטת המדינה". אל-חקים הוסיף כי בחומרים שנתפסו ניתן להשתמש "עבור ייצור נשק להשמדה המונית".

 

"חומרים גרעיניים אלו, למרות כמותם המוגבלת, עשויים לאפשר לארגוני טרור עם המומחיות הנדרשת לכך להשתמש בהם בנפרד או יחד עם חומרים אחרים בפעילות טרור", אמר אל-חקים. הוא הזהיר כי הם עלולים להיות מוברחים אל מחוץ לעיראק.

 

מקור בממשל האמריקני המעורה בנושא אמר כי האורניום לא מועשר ולכן יהיה קשה להשתמש בו לייצור נשק. בכיר ביטחוני אמריקני אחר אמר כי הוא לא יודע על התפתחות מדאיגה כמו זו שבה מטפלות הרשויות האמריקניות.

 

חמושי דאעש (המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט) הסונים השתלטו לאחרונה על אזורים גדולים בסוריה ובעיראק. הארגון, שהחל כזרוע של אל-קאעידה, החליף את שמו לאחרונה ל"מדינה האיסלאמית" והכריז על עצמו כחליפוּת.

 

"הרפובליקה של עיראק מתריעה את הקהילה הבינלאומית מפני ההתפתחויות המסוכנות הללו ומבקשת סיוע

ותמיכה כדי להתמודד עם האיום והשימוש בחומרים בעיראק או מחוץ לגבולותיה", כתב אל-חאקים.

 

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מסרה כי עיראק הצטרפה לאמנה להגנה פיזית על חומרים גרעיניים ביום שני האחרון. האמנה דורשת ממדינות להגן על מתקנים וחומרים גרעיניים שברשותן.

 

לפי סבא"א, "האמנה מעניקה גם שיתוף פעולה בין המדינות החתומות עליה בנוגע לצעדים מהירים לאיתור ולאחזור חומרים גרעיניים שנגנבו או הוברחו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיג דאעש, אבו בכר אל בגדדי
מומלצים