שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

טוני בלייר: אי אפשר להשמיד את חמאס

בראיון בלעדי באולפן ynet אומר ראש ממשלת בריטניה בעבר ושליח הקוורטט כיום: "אם רוצים להשמיד את חמאס כתנועה שהורגת חפים מפשע, חייבים למצוא דרך שתתן תקווה לעתיד לתושבי עזה"

ראש ממשלת בריטניה לשעבר ושליח הקוורטט כיום, טוני בלייר , מבהיר: אי אפשר להשמיד את חמאס כישות פוליטית. היום (ה'), בראיון בלעדי באולפן ynet, אמר בלייר: "האם אפשר להשמיד את חמאס כתנועה שהורגת אנשים חפים מפשע בצורה מכוונת? האם אפשר לעצור אותם מלעשות זאת? אני לא יודע. אבל מה שאני כן יודע זה שדבר כזה יקרה רק אם זה יקרה בקונטקסט של מציאת דרך קדימה, במיוחד בשביל תושבי עזה, דרך שתתן להם קצת תקווה לעתיד". צפו בראיון עם בלייר.

 

בלייר התייחס למצב הנוכחי, מטח רקטות על ישראל ומבצע צבאי ברצועת עזה, ואמר: "אני חושב שזו סיטואציה נוראית. אני מכהן בתפקיד הזה כבר כמה שנים ואני לא זוכר מתי הייתי יותר מודאג מהמצב. יש בעיה קצרת טווח ובעיה ארוכת טווח. הבעיה קצרת הטווח היא כמובן איך נשנה את המצב הקיים שבו רקטות נורות מעזה ויש ירי תגובה נגד עזה. בטווח הארוך, אנחנו צריכים להסתכל על הבעיות היותר בסיסיות כאן".

 

"צוק איתן" - כותרות אחרונות:

אזעקה באו"ם: "יש לכם 15 שניות להתפנות"

פצוע קשה מפגיעת רקטה באשדוד

בגלל הטילים: 'לפנות חומרים מסוכנים מחיפה'

צוק איתן? למה לא חולד יבש?

 

ראש ממשלת בריטניה לשעבר למוד ניסיון ומגיע מאזור שבמשך שנים רבות היה שקוע עמוק בתוך סכסוך עקוב מדם. "אני חושב שיש כעס אמיתי, אבל הדבר החשוב בפוליטיקה הוא איך מנתבים את הכעס הזה לדבר שיפלס דרך קדימה. הדבר בלתי נמנע - חווינו מצבים כאלה פעמים רבות במדינה שלי כשניצבנו מול טרור. יש לנו היסטוריה ארוכה של התמודדות עם טרור - מה שקורה זה שכאשר אתה פועל בדרך ההכרחית להבסת הטרוריסטים, לא מן הנמנע שיהיו אלה שיתקעו באמצע", אמר בלייר בהתייחסו על המשבר בצפון אירלנד. "פתרנו את המשבר בסוף, אבל זאת הייתה עבודה מתמשכת. אבל עברנו שנים רבות, עשורים רבים, של יוזמות שנכשלו, שיחות שלום שנכשלו".

 

בלייר סיפר שהוא עצמו לא פנה לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו והציע את עזרתו. "זאת לא הדרך שבה אני פועל כאן. אני לא מגיע ויוצא בהצהרות גדולות. אני נוטה לעבוד מאחורי הקלעים. אבל כמובן שאדבר עם נתניהו ועם ההנהגה בצד הפלסטיני". אך שיחה עם שני הצדדים לא מספיקה לדעתו של שליח הקוורטט, והוא תומך בניהול שיח עם שחקנים נוספים באזור. "אני חושב שהשחקנים האחרים באזור גם חשובים מאוד. תפקידה של מצרים במשבר יהיה מאוד חשוב".

 

ראש ממשלת בריטניה לשעבר התייחס לשאלת הקושי של האיחוד האירופי לתווך בהצלחה בסכסוך הישראלי-פלסטיני. "זה חשוב שנהיה חלק מזה. לאירופה יש תפקיד מרכזי - היא חלק מהקוורטט - ויש לה תפקיד מרכזי במזרח התיכון, אבל אפשר לעשות זאת רק אם יש לך את האמון של שני הצדדים. וזה דבר שקשה להשיג", אמר בלייר.

 

בלייר הגיע היום לישראל וחווה בעצמו את האזעקות הרבות, בדיוק כמו תושבים רבים במדינה. כאשר התבקש להביע את תחושתו האישית, הוא אמר שאינו פוחד. "נתנו לי היום כוס תה בריטי אז הכול בסדר. אם לבריטים יש כוס תה, שום דבר לא מטריד אותם יותר מדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוגב אטיאס ואורי דוידוביץ
בלייר
צילום: יוגב אטיאס ואורי דוידוביץ
מומלצים