שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

פגיעה בבית בנתיבות, ירי לדימונה. מבקרים בכיפת ברזל: 'נספוג, אם ייגמר לתמיד'

אחרי לילה ובוקר שקטים יחסית, התחדש בצהריים הירי במטחים כבדים לדרום ויירוט בשפלה. רקטה נפלה ליד בית בנתיבות וגרמה נזק, 2 נפגעו קל מחבלות ו-2 לקו בחרדה. באשכול ושדות נגב אש ונזק לחממות, חמאס: ירינו 3 גראדים לדימונה. צה"ל תוקף, 6 הרוגים בעזה. יעלון: "נערכים לימי לחימה ארוכים"

ביום החמישי למבצע "צוק איתן", אחרי לילה שקט יחסית ובוקר שבו נורו רקטות מעטות התחדש לפני הצהריים (שבת) הירי מעזה לדרום ולשפלה. במטח האחרון, בסביבות 14:00 התפוצצה רקטה בדרך גישה לבית בנתיבות, ולבית נגרם נזק. במקביל ממשיך צה"ל לתקוף ברצועה, ולדברי הפלסטינים בצהריים נהרגו שישה בני אדם בהפצצה של בית בשכונת שייח רדואן בעיר עזה.

 

צוותי מד"א העניקו טיפול לשני נפגעים קל שנחבלו בדרכם למרחב המוגן בנתיבות, בהם נער בן 16 עם חבלת ראש וצעירה בת 19. השניים פונו באמבולנס של מד"א לבית חולים סורוקה בבאר שבע. בנוסף טופלו שני נפגעי חרדה. נזק נגרם לא רק לבית, אלא גם לכלי רכב ולכביש.

 

שידור ישיר מגבול רצועת עזה:

 

פגיעת ירי בבית בנתיבות (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
פגיעת ירי בבית בנתיבות(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

פגיעת ירי בבית בנתיבות (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
פגיעת ירי בבית בנתיבות(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: חטיבת דובר המשטרה) (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

 (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
(צילום: נועם (דבול) דביר)

מוקדם יותר, בשעה 11:40, הופעלו אזעקות באזורים נרחבים בדרום, כולל אזור אשקלון ואשדוד, ובמקביל הופעלו אזעקות גם ביישובים מרוחקים יותר מעזה כמו יבנה, נס ציונה, רחובות, מזכרת בתיה וגדרה. רקטה אחת לפחות יורטה באזור רחובות, וכמה נוספות נפלו בשטחים פתוחים. חמאס טוען כי כיוון רקטה לנמל התעופה בן גוריון.

 

כתבות נוספות על מבצע "צוק איתן ":

צפו בחילוץ קשישה מההריסות בב"ש

לבנון: משגר רקטות לישראל נפצע קשה מהירי

בזמן אזעקה: בעל יילד את אשתו במכונית

בשל דמיון לאזעקה: מד"א עובר ל'אוטו גלידה'

 

בהמשך, מעט אחרי 13:30, נשמעו אזעקות בבאר שבע, דימונה וירוחם. הזרוע הצבאית של חמאס, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", קיבלה אחריות לירי וטענה כי שיגרה שלוש רקטות לעבר דימונה. לטענת חמאס, הארגון ירה שלוש רקטות גם ללבסיס צה"ל באזור אופקים. רקטה אחת לפחות נפלה בשטח פתוח מחוץ לבאר שבע. עד לשיגור זה (לא כולל) נורו מאז חצות 15 רקטות לעבר ישראל - אחת יורטה ו-14 האחרות נפלו בשטחים פתוחים.

 

בין לבין נורו מטחים רבים ליישובי עוטף עזה, בין השאר למועצות האזוריות אשכול, שדות נגב וחוף אשקלון. רקטה נפלה בתוך יישוב. שריפה קטנה פרצה, אולם מעבר לכך לא היו נפגעים או נזק.

 

שולחן השבת ההרוס, שברי הזכוכית והרסיסים על הכביש הם העדות לרקטה שנפלה בנתיבות בין הבית של משפחת יפרח לבית של משפחת אוחנה. נזק רב נגרם למכוניות בחוץ ולחלקים שונים בבתים אך אין נפגעים בגוף. כוחות גדולים של משטרה, מג"ב, פיקוד העורף ומד"א הגיעו למקום ותגובת התושבים נעה בין התרגשות גדולה ומחויכת נוכח האירוע לבין דמעות.

 

רותי יפרח שבביתה פגעו הרסיסים סיפרה: "שמענו את האזעקה והיינו בקומה שנייה אז רצנו למקלט. פתאום שמעתי בום ואמרתי לבעלי שזה נפל פה בבית. יצאנו, ראינו שהכול נשבר והתפוצץ. אני מפחדת. קשה לי".

 

בבית משפחת אוחנה פונתה אם המשפחה לבית החולים עם שלושת הילדים, בני 16, 18 ו-20, לאחר שלקו בחרדה. מורן אחותם, שלא הייתה בבית באותה העת, אמרה: "ראיתי את הבית בתמונות והבנתי שזה הבית שלנו. רצתי לפה, זה מלחיץ מאוד. דיברתי עם אמא שלי והיא אמרה לי שהאחים שלי לחוצים. אי אפשר לתאר מה אנחנו מרגישים. קטסטרופה מהלכת".

 (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
(צילום: נועם (דבול) דביר)

 (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
(צילום: נועם (דבול) דביר)
 

השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ הגיע למקום וביקש לחזק את התושבים. הוא התייחס לפעולה קרקעית אפשרית: "הכל מוכן לגבי כניסה קרקעית. הכנו את הכוחות והצבא ערוך ומוכן לכניסה פנימה. לאיזה מרחק ואיזה כיוון? הכול יישקל לפי הצורך. הדרג המדיני ייתן את ההנחיות, והדברים האלה מתבצעים בשיקול דעת. אנחנו מכים את החמאס, המצב ברצועה הוא קשה מאוד ונמשיך להכות אותו. אנחנו לא חוששים".

 

ברקע הפרסום ב-ynet על כך שחיל האוויר מציע להימנע מכניסה קרקעית ולהמשיך לפעול בעוצמה נגד ארגוני הטרור באמנצעות כלי טיס - שר הביטחון משה (בוגי) יעלון קיים הבוקר הערכת מצב בהשתתפות בכירי צה"ל, שירות הביטחון הכללי, מתאם הפעולות בשטחים ומשרד הביטחון. במהלך הערכת המצב אמר יעלון: "אנו נערכים לעוד ימים ארוכים של לחימה וממשיכים לקדם את המהלכים הבאים. המכות שחמאס סופג הן קשות מאוד, והנזק שהוא מביא על עמו כבד". יעלון הוסיף: "נמשיך להכות בחמאס ובארגוני הטרור האחרים עד אשר ישובו השקט והביטחון ליישובי הדרום ולשאר חלקי ישראל".

 

בינתיים, ממשיכה "כיפת ברזל" ליירט את רוב הרקטות שמכוונות לאזורים מיושבים. לסוללה באזור אשדוד באו הבוקר אזרחים כדי להודות לאנשי ההגנה האווירית, בהם שבעה ילדים עם בני משפחות. שרית שלב מספרת: "הילדים כל הזמן בבית, קשה להם. הם רוצים לצאת החוצה. החלטנו להביא אותם לפה, שיראו מה מגן עליהם ועל העיר שלנו". בעלה של שרית, היא מספרת, קיבל צו 8 וגויס למילואים.

 

הורים לילדים אחרים הוסיפו: "אנחנו מתגעגעים לשקט. לא אכפת לנו להמשיך לסבול ככה ושיהיה ירי, רק שהפעם, לא כמו בפעמים הקודמות, ישימו סוף לכל הנושא הזה ושלא יהיה בכלל בעתיד".

כוחות צה"ל קרוב לרצועת עזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות צה"ל קרוב לרצועת עזה(צילום: EPA)

משאיות עם כלי רכב צבאיים בדרכן לעזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משאיות עם כלי רכב צבאיים בדרכן לעזה(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הילדים ליד סוללת כיפת ברזל, היום. "רצו לצאת" (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
הילדים ליד סוללת כיפת ברזל, היום. "רצו לצאת"(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

הסוללה שבאזור המרכז הפכה למוקד מרכזי אף יותר לעלייה לרגל. עשרות סקרנים ביניהם רוכי אופניים, רוכבי סוסים ורוכבי טרקטורונים הגיעו להתרשם. "אנחנו רוכבים פה כל יום שבת", סיפרו ארנון ומשה מרמת חן ויהוד. "אנחנו סקרנים מאוד להבין איך המערכת הזו עובדת. עלינו גם על הגבעה להסתכל עליה מלמעלה. ההרגשה טובה מאוד שיש את כיפת ברזל, זה מרגיע מאוד. אולי זה גם מה שמאפשר לשקול את הצעדים הצבאיים בצורה לא היסטרית".

 

אזרחים רבים ביקשו להביא לחיילים אוכל ולהודות. "הם עושים עבודה נהדרת וזו ההזדמנות שלנו להגיד להם את זה", אמרה אחת מהם. בצהריים הגיעה לאזור ניידת משטרה שפינתה את מכוניות הסקרנים וסגרה את המתחם.

 

הלילה: בבאר שבע לא הצליחו לישון

אתמול חדרה שוב רקטת גראד את מעטפת ההגנה של כיפת ברזל, פגעה ישירות בבית בבאר שבע והסבה לו נזק עצום. למרבה המזל הבית היה ריק מיושביו, אבל גם בתים אחרים ניזוקו, ובאחד מהם שהתה קשישה בת 86. תודות לחנוך רזילוב, אחד השכנים, הקשישה חולצה תוך דקות ספורות מתוך ההריסות ומצבה מוגדר קל.

 

הלילה שוב נשמעו אזעקות בבאר שבע ובמועצות אזוריות שבסביבה לקראת השעה 4:00, בעקבות שיגור שלוש רקטות לאזור. מדובר צה"ל נמסר כי אחת הרקטות יורטה והשתיים האחרות התפוצצו בשטחים פתוחים בקרבת באר שבע, איש לא נפגע. במקביל לשיגור הרקטות הבלתי פוסק מעזה, צה"ל ממשיך לתקוף ברצועה והדרג המדיני בוחן גם אפשרות של כניסה קרקעית.

 

במקביל נמשכו הלילה התקיפות האוויריות על רצועת עזה. גורמי הרפואה בעזה דיווחו כי בתקיפה שאירעה במרכז הרצועה בשעות הערב המאוחרות אתמול נהרגו לפחות שלושה בני אדם ושניים נפצעו קשה. לפנות בוקר נהרגו שני פלסטינים בתקיפה בבית להיא שבצפון הרצועה ושלושה אחרים נהרגו בתקיפת צה"ל מערבית לעיר עזה. בסך הכול נהרגו 121 פלסטינים מאז תחילת המבצע, ולפי הערכות שונות בין 30 ל-50 אחוזים מהם אזרחים בלתי מעורבים.

  

נתניהו: אין מטרת טרור חסינה ברצועת עזה

במהלך יום אתמול, הרביעי למבצע "צוק איתן", נורו מטחי רקטות בלתי פוסקים מעזה, שוגרו מטחי פאג'רים לתל אביב ורסיסים נפלו בלב העיר. בנוסף, גבר נפצע קשה מפגיעת רקטה במכלית באשדוד ושני חיילים נפצעו מפגיעת טיל נ"ט. 

 

בשעות הערב נורו מטחי רקטות לאזור המרכז, בזמן נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי לקחה אחריות לירי לגוש דן בנאום נתניהו.

 

במסיבת העיתונאים שקיים ראש הממשלה הוא נשאל לגבי אפשרות של מבצע קרקעי וענה: "אנחנו נערכים לכל האפשרויות". נתניהו הוסיף כי "צה"ל, שב"כ וכוחות הביטחון מגיבים בעצמה הולכת וגוברת בחמאס. עד כה פגענו ביותר מאלף מטרות של חמאס והג'יהאד האסלאמי, ועוד היד נטויה. אין מטרת טרור חסינה ברצועת עזה, אבל צריך לציין שראשי החמאס ופעיליו מסתתרים מאחורי תושבי עזה והם האחראים לכל פגיעה בהם".  

 פורסם לראשונה 12/07/2014 11:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רסיס שנפל אתמול בתל אביב
צילום: ירון ברנר
נפל רקטה, אתמול בבית כנסת בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים