שתף קטע נבחר

חזית צפונית: 3 רקטות נורו לעבר הגליל

שעות ספורות לאחר הירי הכבד על גוש דן מכיוון הרצועה, נשמעה אזעקה בנהריה וביישובים הסמוכים לה. רקטה נפלה בחצר בית בגליל המערבי, ושתיים נוספות בקרבת יישובים באזור. לא דווח על נפגעים. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי

אחרי הירי לתל אביב, אזעקות גם בגליל המערבי: אזעקה נשמעה אמש (שבת) בשעה 22:42 בנהריה וביישובים נוספים בגליל המערבי. רקטה נפלה בתחומי יישוב בגליל המערבי, ושתיים נוספות נפלו סמוך ליישובים באזור. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. צה"ל השיב באש ארטילריה לעבר מקורות הירי בלבנון. מחקירה ראשונית עולה כי מדובר בקטיושות בקוטר 122 מ"מ והן נבדקות על-ידי צה"ל והמשטרה. דיווח על האירועים הועבר לכוחות יוניפי"ל.

 

בעלי הבית הסמוך למקום הנפילה, ליזי ואייל, היו במסעדה סמוכה לבית בזמן האזעקה. הם סיפרו שהילדים הגדולים, בני 16 ו-14, התקשרו אליהם ודיווחו על האזעקה ואז בהנחייתם לקחו את בתם הקטנה ליאור בת ה-9 וירדו עמה למרתף הבית. "הם היו איתנו כל הזמן בטלפון וסיפרו כי שמעו פיצוץ עז וכי כנראה הנפילה הייתה ליד הבית. בזכות התושיה שלהם אף אחד לא נפגע", סיפרה האם. "זה היה מזל גדול כי היא ישנה בחדר השינה שניזוק בצורה הכי קשה. רסיסים התפזרו בכל שטח הבית, הרקטה נפלה בתוך מחסן חקלאי שנמצא בחצר וזרעה הרס רב. היה קצת חשש", סיפר הבן שחר, "אי אפשר להכחיש, אבל אני שמח שככה זה נגמר".

 

ראש המועצה האזורית מטה אשר, יורם ישראלי, אמר כי לא הייתה התרעה ספציפית או חשש לשיגור קטיושות. "אנחנו יודעים מי השכנים מעבר לגבול, וידענו לצפות לזה", הוא אמר. הרשויות בחלק מיישובי הגליל המערבי החליטו באופן עצמאי על פתיחת מקלטים בעקבות הירי, אולם מדובר צה"ל בפיקוד הצפון נמסר כי אין שינוי בהנחיות לאוכלוסייה אזרחית וכי השגרה נמשכת.

 

תושבי הגזרה המערבית בגבול הצפון הופתעו מהאזעקה שפילחה את השקט היחסי ששרר באזור בתקופה האחרונה. ביישובי המועצה נמשכת שגרת החיים כרגיל, אך ניתנה הנחיה לגלות עירנות. שלמה בן לולו משלומי סיפר כי שמע את קולות הנפץ, אולם לא הבחין בנפילות, שהיו ככל הנראה רחוקות מהיישוב. תושב נהריה שבילה עם בני משפחתו בבית קפה סיפר כי לאחר שחלפה הבהלה הראשונית החליט להמשיך את הבילוי אם לא יהיו אזעקות נוספות.

 

שלשום בסביבות 6:30 בבוקר נורתה מלבנון רקטה שהתפוצצה באזור מטולה. לא היו נפגעים. הצבא הגיב בירי ארטילרי לכיוון מקורות הירי. שעות ספורות לאחר מכן, הודיעו מנגנוני הביטחון בלבנון על מעצר שניים מהמעורבים בירי. בתקשורת הלבנונית דווח כי אחד העצורים, חוסיין עטאווי מהכפר אל-הבארייה שבדרום לבנון, נאלץ להגיע לבית חולים בבקעת הלבנון כשהוא סובל מכוויות קשות בכל חלקי גופו בשל תקלה שהתרחשה במהלך ניסיון הירי לעבר יישובי הצפון. על פי הפרסומים בלבנון, מדובר בפעיל לשעבר בארגון אל-גמאעה אל-איסלאמיה, שמקושר לארגון האחים המוסלמים.

יירוט רקטה בשמי גוש דן (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יירוט רקטה בשמי גוש דן(צילום: עידו ארז)

רסיסים ברחובות, אתמול ()
רסיסים ברחובות, אתמול

רסיס באזור רמת גן, אמש ()
רסיס באזור רמת גן, אמש

זמן קצר לאחר שהוצג איום פומבי לתקוף את תל אביב מצד חמאס, שוגרו לפחות תשע רקטות לעבר ערי המרכז. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שתי רקטות, ושבע נוספות נפלו בשטחים פתוחים באזור ראשון לציון. לא נגרם נזק. מד"א טיפל באדם אחד שנפגע באורח קל מרסיס ברחובות, ובכמה אזרחים שסבלו מחרדה.

 

בשעה 21:07 הופעלה האזעקה הראשונה בגוש דן. כעבור כדקה נשמעו פיצוצים עזים, וכמה דקות לאחר מכן הופעלה שוב אזעקה באזור המרכז - בין היתר בפתח תקווה. הירי נמשך בשעה 21:12 - אז נשמעה עוד אזעקה בתל אביב ובגוש דן. כעבור כשעה דיווח צה"ל על תקיפת המשגר שירה את הרקטות במהלך הערב מבית להיא. על פי דיווחים פלסטיניים, לפחות 15 בני אדם נהרגו במהלך תקיפות הצבא מזרחית לעיר עזה, ועשרות נוספים נפצעו.

מרחב מוגן בירושלים במהלך האזעקה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מרחב מוגן בירושלים במהלך האזעקה(צילום: גיל יוחנן)

ירי הרקטות לעבר אזור המרכז גרר מראות שמחה וחגיגות ברצועת עזה. "תכה, תכה את תל אביב הוא

שיר פלסטיני, אבל גם מציאות שקרתה. ברכות לכל מי שהיכה את תל אביב", אמר שדרן הטלוויזיה בערוץ השייך לחמאס. בהמשך התפתח דיון באולפן שעסק בהשפעה הרבה של הטילים על החברה הישראלית ועל הרצון של ישראל להגיע לרגיעה.

 

"לאור העובדה שחמאס מסתתרים מאחורי אזרחים, נעבור לדפוס של פינוי אוכלוסיה פלסטינית בצפון הרצועה, משם ירו את הרקטות ארוכות הטווח", אמר גורם בכיר בצה"ל. "הנהגת חמאס מסתתרת בבונקרים, מה שמקשה עלינו לפגוע בהם, ובכל זאת אנו במאזן הישגים מצטבר מולם. האזרחים יקבלו הודעות להתפנות ונבהיר להם שגורמי טרור פועלים לצידם. לאחר הפינוי - התקיפה שם תהיה משמעותית. עשינו את זה בלבנון וזה לא נעשה עד היום ברצועת עזה. זה יגדיל את היקף הנפגעים".


פורסם לראשונה 12/07/2014 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
ירי קודם לאזור הצפון
צילום: אביהו שפירא
צילום: אחיה ראב"ד
המשפחה שמתגוררת סמוך למקום הנפילה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים