שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

בין שריפה למשפחה: כבאי הדרום תחת אש

מאז תחילת מבצע "צוק איתן" פעלו לוחמי האש בעשרות שריפות שפרצו עקב נפילת רקטות. רוב הכבאים פועלים בשטח ונאלצים להשאיר את משפחותיהם לבד בעת שהירי נמשך. "יש תחושת שליחות שהולכת ומתעצמת"

שבוע חלף מאז החל מבצע "צוק איתן" והשטח בוער. מי שאחראי לכבות אותו הם לוחמי האש, שבמבצע הנוכחי עובדים ללא הפסקה כדי לכבות את השריפות שפורצות ברחבי הדרום בעקבות ירי הרקטות והפצמ"רים. בניגוד למבצעים אחרים, דוגמת עופרת יצוקה ועמוד ענן, שהתנהלו במזג אוויר קריר יחסית, הקיץ מבעיר את השטח.

 

כתבות אחרונות על מבצע "צוק איתן":

ליברמן: "האופציה הנכונה היא מיגור שלטון החמאס וסילוקו מהאזור

צפו: כמה זה עולה? "צוק איתן" במספרים

נמלטים מהבתים: "כל רצועת עזה בוערת"

 

רק בתחנה אזורית באר שבע פעלו לוחמי האש לכיבוי יותר מ-40 שריפות קוצים שפרצו בעקבות נפילת הרקטות בשטחים פתוחים. בחמישה מקרים סייעו למשפחות שנתקעו במרחבים המוגנים ופעלו בשמונה זירות של פגיעות במבנים וסייעו בסריקות לכודים.

 

כבאי מרחב לכיש טיפלו ב-17 שריפות קוצים בעקבות נפילות, לא כולל האירועים השוטפים. כבאי הדרום עובדים במשמרות ללא הפסקה, עוזבים את המשפחות שלהם בערי הדרום המופגזות ויוצאים לכבות שריפות.

 

"הכבאים קרועים בין שני עולמות, אבל בראש מעיינם נמצאת המשימה – הצלת חיים ומניעת נזק לרכוש", הסביר מפקד משמרת בתחנת אשקלון, רשף-משנה שי קריסי. לדבריו, "המבצע הזה שונה מהמבצעים שפקדו אותנו בעבר כמו עופרת יצוקה ועמוד ענן. העבודה שלנו סיזיפית ומסביב לשעון. אנחנו למעשה יוצאים כמעט לכל נפילה, אם זה בשטח פתוח או בשטח בנוי".  

שריפה שפרצה עקב נפילת רקטה (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום) (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)
שריפה שפרצה עקב נפילת רקטה(צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)

כבאי בפעולה בדרום הארץ (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום) (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)
כבאי בפעולה בדרום הארץ(צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)

 (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום) (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)
(צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)

קריסי הסביר כי לכל נפילה בשטח פתוח ישנה סכנה להתפשטות של שריפה בשטחים שקרובים ליישובים, דבר המסכן אותם. "בשטחים הפתוחים סמוך לגדר המערכת, הלוחמים עובדים תחת אש כדי להשתלט על השריפה ולמנוע התפשטות לתוך שטחי היישוב".

 

לקריסי, בן 40 המתגורר באשקלון, ישנם שלושה ילדים בני 11, 12 ו-15. למרות זאת, הוא משוכנע כי המשימה עומדת לפני הכול. "לוחמי האש עובדים מסביב לשעון בזמן שהמשפחות שלהם נמצאות כל אותה עת תחת אש ותחת איום הרקטות".

 

"לוחמי האש חדורי מוטיבציה"

רס"ל רפי שטרית, המשרת בתחנת הכיבוי המרחבית בנתיבות, השאיר מאחוריו אישה ושלושה ילדים בני 4, 6 ו-8 בשדרות. "מבחינת הבית זה קשה. אנחנו משאירים את המשפחה באזור יחסית די מסוכן. אנחנו רגילים לספוג שם, אבל לא בכמויות כאלה", הסביר שטרית בן ה-34.

אורן פרידמן (משמאל) עם עמית לעבודה. "תחושת שליחות" (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום) (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)
אורן פרידמן (משמאל) עם עמית לעבודה. "תחושת שליחות"(צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)

 (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום) (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)
(צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)

רקטה שאותרה בשטח (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום) (צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)
רקטה שאותרה בשטח(צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום)

התחנה שבה משרת שטרית חולשת על כל עוטף עזה כולל היישובים כיסופים, רעים, עין השלושה ואופקים ואף נותנת מענה מבצעי לרהט. "העבודה הקשה החלה עוד הרבה לפני המבצע. כשהתחילו לירות טילים, והממשלה עדיין לא החליטה על מתן תגובה מיוחדת, עבדנו כל הזמן כמו במקרה של נפילת הרקטה במפעל צבעים בשדרות שבו היו מעורבים חומרים מסוכנים".

 

רס"ר אורן פרידמן, המתגורר באופקים, משרת ככבאי כבר 17 שנה. "מתחילת ההסלמה כל הצוות של מועצת אשכול מתוגבר. אנחנו עובדים עם שלושה-ארבעה כבאים במשמרת ונפתחה עוד תחנה בבארי כדי לתגבר את הכוח ולצמצם פערי נסיעות".

 

פרידמן בן ה-39 ציין כי כל פצצת מרגמה או קסאם שנופל באזור כמעט בוודאות גורם לשריפה. "יערות שלמים בוערים ואנחנו מחכים לאישור של הצבא לעבוד תחת אבטחה. ברוב האירועים אני בקשר עין עם עזה וכולם עובדים במשנה זהירות. קרה לנו שהיו נפילות תוך כדי אירוע ותפסנו מחסה. יש תחושת שליחות בעבודה שלנו והיא אפילו מתעצמת בזמנים כאלה", סיפר פרידמן.

 

מפקד תחנת הכיבוי באר שבע, טפסר אלי פרץ, סיכם: "הכבאים חדורי מוטיבציה ועובדים מסביב לשעון. גם ביום החופשי כולם נמצאים בתחנות. אנחנו מגנים על התושבים ועל המשפחות שלנו, שצריך לשבח אותן על כך שהן תומכות בלוחמים. אין מה לעשות. אנחנו במלחמה וצריכים להתמודד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום
כבאי בפעולה בדרום
צילום: דוברות כיבוי מחוז דרום
מומלצים