שתף קטע נבחר

חשיפה: חשוד ברצח אבו חדיר נעצר בעבר כי התכוון לרצוח את בתו התינוקת

קו ההגנה של החשוד המרכזי בפרשה עשוי להתבסס על עברו החמור: ל-ynet נודע שלפני כשנתיים הוא התוודה שביקש לרצוח את בתו, בת חודש, ולפי חוות דעת שהגישה המשטרה אף החל לחנוק אותה עד שאשתו ראתה. האיש אושפז ונעצר, אך בית משפט קבע שניתן להסתפק בשיקום טיפולי

האם העבר האפל של החשוד המרכזי ברצח הנער שהבעיר מהומות בכל הארץ יוכל להקנות לו חסינות מהעמדה לדין? קו ההגנה של חלק מהחשודים ברצח מוחמד אבו חדיר משועפט צפוי להיות אי כשירות נפשית. כעת נודע ל-ynet כי החשוד המרכזי, בן 30 מהתנחלות באזור ירושלים, נשוי ואב לילדים, הוא בעל רקע קשה: כשבתו הייתה בת חודש איים שהוא עלול לרצוח אותה. המשטרה טענה לפי חוות דעת שהוגשה לבית משפט כי הוא אף החל ממש לחנוק את התינוקת הקטנה אך חדל בשל כניסת אשתו לחדר.

 

הטיפול שעבר בזמנו וחוות הדעת שנגזרה ממנו צפויים להוות בסיס לטענתו לאי כשירות לעמוד לדין ויכולים להשפיע על ההליך הפלילי נגד החשוד המרכזי ברצח הנער משועפט, שנשרף כנראה בעודו בחיים וגופתו הושלכה ביער ירושלים לפני כשבועיים.

 

לפי פרוטוקול לא חסוי של בית משפט, לפני כשנתיים אמר החשוד שיש לו מחשבות לפגוע בבתו ותיאר כי היה מקרה שבו כבר נכנס לחדר שלה במטרה לחנוק אותה, אך עצר בשל כניסת אשתו לחדר. בעקבות המקרה

פנה הגורם המטפל לרשויות, והמשפחה אשפזה אותו בבית החולים. בהסכמתו הוא אף הופרד מבתו.

 

בהמשך הגיע המקרה לידיעת המשטרה והחשוד נעצר בחשד לאיומים וניסיון לרצח. בחקירתו ציין כי אין לו שליטה על מעשיו וכי "זה בא לו בפיקים" כלשונו. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בטענה שהוא מסוכן. במהלך הדיון באותה בקשת הארכת המעצר טען בא כוחו כי הוא זה שפנה לבקש עזרה, אבל במקום אפיק טיפולי מצא עצמו בהליך פלילי שמזיק לו ומדרדר את מצבו.

 

השופטת שדנה בתיק קבעה כי על פי הראיות ספק אם החשוד עבר ממחשבה בלבד למעשה כפי שנדרש בהליך הפלילי, וכי נראה שהאפיק המתאים הוא שיקומי. היא ציינה שהתשתית הראייתית אינה חזקה, והוסיפה שהחשוד סיפר על מחשבותיו לאשתו ובהמשך לגורם נוסף מתוך רצון לטפל בבעיה. הוא שוחרר למעצר בית, ובערעור נגד המהלך קבע בית המשפט המחוזי שהטיפול התרופתי עדיף.

 

על רקע זה, ובעיקר בשל הספק של בתי המשפט שהאיום על פגיעה בבתו התינוקת עבר ממחשבה למעשה, הובילו בסופו של דבר לסגירת התיק לגמרי.

משפחתו של החשוד נרתמה לטפל בו, והוא ממילא היה נתון בטיפול פסיכיאטרי עוד כמה שנים לפני אותו מקרה עם התינוקת.

 

כעת, לאחר שיוגש כתב אישום על רצח מוחמד אבו חדיר כפי שיודיעו היום (ב') במשטרה ובפרקליטות, יתבקש בית המשפט להכריע אם האיש אחראי למעשיו ואם הוא כשיר לעמוד לדין. גם אם בית המשפט יחליט שהתשובות לכך חיוביות, תוכל ההגנה לטעון לבקש עונש מופחת ממאסר העולם הקבוע כעונש מנדטורי בחוק.

 

שישה חשודים, כולם תושבי אזור ירושלים וקרובים זה לזה, נעצרו בשבוע שעבר בפרשה. בתחילה חשדה המשטרה שהם פעלו בשתי חוליות – אחת חטפה ורצחה את אבו חדיר ביער ירושלים והשנייה סייעה להם. על פי המשטרה מדובר ברצח לאומני שבוצע כנקמה על רצח שלושת הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל. בשבוע שעבר שוחררו שלושה מהחשודים, לאחר שהוחלט שלא לקחו חלק פעיל ברצח ולא היו שותפים לו.

 

עו"ד אהרון רוזה, המייצג את החשוד מטעם ארגון חוננו, אמר בתגובה: "מאחר שהיום מוגשת הצהרת תובע, יוגש כתב אישום עוד השבוע, אני מצפה לקבלת חומר החקירה בהקדם, ומתוכו אחפש תימוכין להשערה כי יש בעיה מורכבת בנושא אחריותו הפלילית של מרשי, גם במהלך האירוע (הרצח)".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוחמד אבו חדיר
צילום: רויטרס
צילום: עופר עמרם
עו"ד אהרון רוזה, המייצג את החשוד
צילום: עופר עמרם
מומלצים