שתף קטע נבחר

"ידיך מגואלות בדם". צפו בעימות בכנסת

בדיון בוועדת הפנים על תפקוד המשטרה בטיפול בשיחת המצוקה של אחד הנערים החטופים, תקף ח"כ זחאלקה את יו"ר הוועדה מירי רגב שענתה לו: "אתה טרוריסט". זחאלקה: דבריי כוונו לח"כ יוגב

מהומה בוועדת הפנים של הכנסת: הוועדה ערכה הבוקר (ב') דיון בהשתתפות מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו על מסקנות הוועדה שקמה בעקבות הביקורת שנשמעה בגין טיפול מוקד 100 בשיחת המצוקה של גיל-עד שער ז"ל שהתריע על חטיפתו בטרם נרצח. צפו במהומה.

 

דיון הוועדה הפך סוער בתוך דקות בעקבות המצב הביטחוני המתוח. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) התקוממה על כך שהדיון, לטענתה, לא יעסוק בהפרות הסדר של הקיצונים היהודים. ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) קראה ליו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב מהליכוד: "אנשי דמים אתם. צאו אנשי הדמים". ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי השיב לו: "מי נתן לך לשבת כאן, לך לעזה".

 

לאחר מכן זחאלקה פנה לדנינו ותקף אותו. "ידיך מגואלות בדם", קרא חבר הכנסת הערבי ופנה גם ליו"ר הוועדה רגב: "גם ידייך מגואלות בדם. אתם פושעים". רגב הורתה לסדרנים להוציא את זחאלקה החוצה ולא נשארה חייבת. "אתה טרוריסט. להגיד למפכ"ל שידיו מגואלות בדם? תתבייש. עוכרי ישראל נמצאים בכנסת".

זחאלקה מוצא מהדיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זחאלקה מוצא מהדיון(צילום: גיל יוחנן)

דנינו לצד יו"ר הוועדה מירי רגב, היום בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דנינו לצד יו"ר הוועדה מירי רגב, היום בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ באסל גטאס, חברו למפלגה של זחאלקה, תקף את רגב. "אני מנסה לדבר ברצינות, אבל את ממשיכה ועושה מופע שאת הליצנית הראשית בו". חברת הוועדה, ח"כ יפעת קריב (יש עתיד) קראה לזחאלקה להתנצל. "לא מקובל שח"כים מהמגזר הערבי יגנו ויתקפו מילולית את המפכ"ל או את השוטרים ששומרים עלינו יומם וליל. אני מגנה את ההתנהגות הברברית וחסרת האחריות של הח"כים הערבים". מחוץ לאולם הדיון טען זחאלקה כי דבריו כוונו כלפי ח"כ יוגב ולא כלפי המפכ"ל דנינו. מהדיון הוצא גם ח"כ טאלב אבו עראר (רע"מ-תע"ל) לאחר שקרא "טרוריסטים" לעבר כמה מחברי הכנסת

 

בסיעת בל"ד טוענים כי ח"כ זחאלקה לא אמר על המפכ"ל "ידיך מגואלות בדם", אלא ענה לח"כ מוטי יוגב על אמירתו כי צריך לאסור על מוסלמים להתפלל במסגד אלאקצא.

 

דנינו: "מוקד 100 הפך לשק חבטות"

הוועדה כאמור דנה בעיקרי הממצאים של הוועדה לבדיקת תפקוד מוקד 100 של המשטרה בפרשת החטיפה והרצח של הנערים גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל וכן בהתנהלות המשטרה בהפרות הסדר בעקבות חטיפת הנערים ובפעילותה במהלך מבצע "צוק איתן".

 

המפכ"ל אימץ את מסקנות ועדת הבדיקה שפורסמו לפני שבועיים, שלפיהן הוחלט להדיח קצינים מתפקידם בעקבות הכשלים בנוסף לאחראית המשמרת במוקד ואחראית המוקד במחוז. עם זאת, לפי שעה כל המעורבים עדיין משרתים במשטרה ורק לגבי שניים נשקלת אפשרות לפיטורם מהמשטרה.

 

"אכן הייתה כאן תקלה ואני הגדרתי אותה ככשל חמור שאסור שיקרה ואסור לנו לעבור עליו לסדר היום", אמר דנינו בדיון בוועדת הפנים. "אמרתי שבמקום שיש ספק אין ספק ואי מתן מענה לאדם במצוקה הוא אירוע בלתי נסלח. לכן, משטרת ישראל, כגוף אחראי ומקצועי, בחנה את עצמה כדי למנוע תקלות בעתיד".

 

מפכ"ל המשטרה הביע את כעסו על הביקורת החריפה שנמתחה על הגוף שהוא עומד בראשו. "מוקדי משטרת ישראל הפכו לשק חבטות והשתלחות בלתי מבוקרת. אנחנו לא נוותר על סטייה מערכים ומי שלא איתנו בדרך, לא יהיה איתנו תהיה דרגתו אשר תהיה. יש לנו משטרה אחת אז בואו נשמור עליה".

 

מפקד מחוז ש"י ניצב קובי כהן נשאל בדיון אם קצין האג"ם במחוז, ניצב-משנה שי אזולאי שהודח מתפקידו, העביר את האחריות על המוקד לראש ענף המבצעים במחוז. לדבריו, ראש ענף המבצעים לא ידע על ההחלטה הזאת. "בכל התקופה לא הכרתי מצב שהאחריות עברה. מפקד המוקד השתתף בישיבות השבועיות והוא לא העלה את העניין הזה. בעיקרון, קצין לא התייעץ איתי". ראש ועדת הבדיקה המשטרתית, תת-ניצב משה ברקת, נשאל באותו נושא והשיב כי היה מדובר בהחלטה מקומית.

 

המפכ"ל דנינו התייחס בדיון גם להפרות הסדר שהחלו לאחר רצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפט. "המבצע התחיל אחרי כמה ימים של הפרות סדר, השלכת בקבוקי תבערה ומטענים על אזרחים ושוטרים. לדעתי, המשטרה התמודדה בהצלחה תוך הכלת האירועים. יותר מ-540 נעצרו, קיימנו הידברות עם הנהגת ערביי ישראל, שם גילינו צד מרגיע ומתון בניגוד להתנהלות הצעירים. האיפוק שלנו לצד הנחישות הביא לתוצאה של אפס הרוגים". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הנערים שנחטפו ונרצחו
צילום: שאול גולן
צילום: מוטי קמחי
מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים