שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

ניסוי: איתור "מנהרת חמאס" - במרכז ת"א

חיילי "תלפיות" מפתחים מערכת חיישנים לאיתור מנהרות טרור. ל-ynet נודע שכדי להתאמן הם קיבלו בהשאלה את המנהרות שמתחת לנתיבי איילון

על רקע סיום מבצע צוק איתן , לאחרונה נרשמה התקדמות בניסיונות של מערכת הביטחון למצוא פתרון לאיתור האיום המטריד ביותר מצד חמאס בגבול: מנהרות הטרור לתוך ישראל. חיילי פרויקט "תלפיות" של צה"ל, שבשנה וחצי האחרונות אמונים על פיתוח מערכת חדשנית לאיתור מנהרות, רשמו לאחרונה צעד קדימה בדרכם למטרה. ל-ynet נודע כי המערכת שלהם ערכה ניסוי שכנראה הסתיים בהצלחה במקום הכי נמוך בתל אביב. או בעצם מתחתיה.

 

צפו בסיור במנהרות הביוב בעת הבנייה, לפני שנה: 

לומדים על המנהרות, במרכז תל אביב ()
לומדים על המנהרות, במרכז תל אביב
מפתחי הפרויקט חיפשו במשך חודשים מנהרה שדומה למנהרות הטרור שנחשפו מרצועת עזה, כדי לנסות עליה את המערכת, המורכבת מחיישנים ומשדרים מיוחדים. הם ביקשו לעשות זאת במנהרות הביוב התת-קרקעיות של איגודן - החברה המטרופולינית בגוש דן שאחראית על הזרמתם וטיהורם של מי השופכין.

 

הנהלת איגודן אפשרה לאנשי תלפיות לנסות את המערכת במשך שלוש יממות בשלוש מנהרות ביוב חדשות שטרם הושמשו לייעודן המקורי: אחת מתחת למתחם מקווה ישראל הסמוך לחולון ושתיים באזור נתיבי איילון הצמודים לתל אביב.

 

לפי גורמים שהיו חשופים לניסוי הנדיר, המערכת הגיבה בהתאם לציפיות המפתחים, ושלב המחקר והפיתוח צפוי להימשך גם בחודשים הקרובים. אם המערכת תרשום הצלחות גם בבדיקות הבאות, היא עשויה להפוך מבצעית בתוך כשנה, ובכך ירשום צה"ל מהפכה בהתמודדות שלו עם הנשק האסטרטגי של חיזבאללה בדרום לבנון ושל חמאס ברצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהונתן צור
ארכיון. מנהרה מתחת לנתיבי איילון
צילום: יהונתן צור
מומלצים