שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

בג'יהאד האיסלאמי דוחים את יוזמת הפסקת האש של מצרים; חמאס: "לא התייעצו איתנו"

הארגון הודיע שלאחר בחינת היוזמה הבין כי היא לא עונה על צרכי העם הפלסטיני: "נמשיך בהתנגדות עם שאר הפלגים". בחמאס נחרצים פחות, אך דובריה הרשמיים מצהירים: "היוזמה של מצרים להפסקת אש היא ניסיון להכניע אותנו". הניצחון העיקרי המסתמן של חמאס הוא על פני אבו מאזן

נכון לשעות אחר הצהריים (ג'), בחמאס עדיין לא הגיבו באופן ענייני ליוזמה המצרית להפסקת האש שלכאורה נכנסה לתוקף ב-9:00, אך בפועל הופרה מהרגע הראשון של ירי רקטות לעבר יישובי הדרום והשפלה. אולם הג'יהאד האיסלאמי, הארגון השני בחשיבותו ברצועה, כבר הודיעו רשמית על דחיית היוזמה.

 

מהארגון נמסר: "התנועה אמנם מעריכה כל מאמץ שמושקע לעצירת התוקפנות על עמנו, אך היא הודיעה לצד המצרי על שלא תקבל את היוזמה הזאת, אשר לא נענית לצרכי עמנו ולתנאי ההתנגדות, שלא הייתה שותפה בהתייעצות בעניינה. לכן היוזמה הזאת לא מחייבת אותנו, ופלוגות אל-קודס (הזרוע הצבאית של הג׳האד) ימשיכו בפעולותיהן יחד עם כל הפלגים והזרועות הצבאיות על מנת להגן על עמנו בפני התוקפנות".

 

בינתיים, הזרוע הצבאית של חמאס לקחה אחריות על חלק מהירי מהבוקר, כולל השיגורים לעבר יישובי חוף הכרמל. בתוך הנהגת חמאס קיימת התלבטות ונשמעים חילוקי דעות בנוגע לצעדים שיש לנקוט בשלב הבא. חלק רוצים לסיים את המערכה הנוכחית בשל הנזק הרב שנגרם ברצועת עזה ולחזור להבנות "עמוד ענן" ואפילו פחות מזה. דובר חמאס סאמי אבו זוהרי התייחס ליוזמה המצרית ואמר: "לא עדכנו אותנו על ההצעות המצריות. ידענו מכך רק דרך אמצעי התקשורת. אף אחד לא התייעץ איתנו בנוגע ליוזמה הזאת". דובר נוסף, פאוזי ברהום, אמר: "היוזמה המצרית היא ניסיון להכניע אותנו".

 


השוואה בין עופרת יצוקה לעמוד ענן
השוואה בין צוק איתן לעמוד ענן
עמוד ענן צוק איתן
מהלך הפתיחה - חיסול ג'עברי והשמדת הרקטות ארוכות הטווח אין מהלך פתיחה משמעותי
167 הרוגים ברצועה 194 הרוגים ברצועה
חיסול חלק מבכירי הזרוע הצבאית אף אחד מהבכירים לא חוסל
ירי לגוש דן ירי לפאתי חיפה
רקטות בודדות למרכז עשרות רקטות לגוש דן
בלי כניסה קרקעית בלי כניסה קרקעית
חמאס יצא מחוזק עדיין לא ברור
אבו מאזן יצא מוחלש עדיין לא ברור
ההפרש מעופרת יצוקה - 4 שנים ההפרש מעמוד ענן - פחות משנתיים
 

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אמר בראיון לאל-ג'זירה: "שמענו על היוזמה בתקשורת. אחרי שיצרנו קשר עם הצד המצרי הבנו שמדובר באותה יוזמה. לא יפחידו אותנו כל האיומים, ישראל הפכה את עזה לבריכת דמים, ונישאר מתנגדים לכיבוש ולתוקפנות יהיו אשר יהיו הנסיבות".

 

מוקדם יותר הבהיר חבר המועצה המחוקקת מטעם חמאס, מושיר אל-מסרי, כי הדיבורים על רגיעה הם בגדר "בלון תקשורתי". בנוסף, הוא שלח מסר מזלזל כלפי מצרים, שיזמה את הפסקת האש. "מי שמתעלם מההתנגדות הפלסטינית, לא צריך להתחשב בו. סעיפי הרגיעה מהווים שירות חינם לאויב הישראלי. היוזמה נולדה מתה. היא לא הוצגה בפנינו אלא בפני ישראל", אמר אל-מסרי, והוסיף לגבי החלטת הקבינט לקבל את היוזמה: "זה רק מעיד על חולשת ישראל"..

 

השיח בתוך חמאס מתנהל כעת בשלושה מוקדים עיקריים: הנהגת חמאס בעזה בראשות איסמעיל הנייה, הנהגת חמאס בחו"ל בראשות ראש הלשכה המדינית חאלד משעל, ומוסא אבו מרזוק שנמצא במצרים ומשמש ככל הנראה כחוט המקשר בין הצדדים. הנהגת הרצועה נוטה להסכים ולסיים את המהלך הנוכחי, ואילו בסביבתו של משעל נוקטים גישה רדיקלית יותר כדי להשיג תנאים טובים יותר.

 

בחמאס יש גורמים המבינים כי בסבב הנוכחי הם שילמו מחיר כבד והם מודעים לנזק שנגרם. חוסר תגובת חמאס ליוזמה המצרית מבטא סוג של מבוכה, משום שהתנועה מבינה כי היא מוקפת בשלב זה בגורמים שרוצים להביא לסיום ההסלמה – החל מאבו מאזן ועד לשחקנים האזוריים כמו מצרים, קטאר וירדן.

הנייה ומשעל. כל אחד מנסה למשוך לכיוונו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנייה ומשעל. כל אחד מנסה למשוך לכיוונו(צילום: רויטרס)

הרס בעזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרס בעזה(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נראה כי הסיבה שאין עדיין תגובה רשמית ביחס ליוזמה נובעת מכך שעדיין לא התקבלה החלטה שתהיה מקובלת הן על ההנהגה בעזה, הן על ההנהגה בחו"ל והן על הזרוע הצבאית. ישנן שתי סיבות שבגינן המצרים הכריזו על היוזמה רק אתמול ולא קודם לכן. הראשונה, היוזמה דרשה תהליך הבשלה של כל הצדדים. השנייה, מצרים לא מצאה דרך לסיים את העימות בגלל שפל היחסים בין קהיר של משטר הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי לבין עזה.

 

מפסידים בעזה, מנצחים בגדה

בידי חמאס עומדות כרגע שלוש אפשרויות. הראשונה היא קבלת התהליך והיוזמה המצרית. האפשרות השנייה היא המשך הירי והידרדרות להסלמה משמעותית. לבסוף ישנה אפשרות גם שבחמאס יעלימו עין לנוכח ירי של פלגים אחרים ברצועה והטלת האחריות עליהם.

 

הג'יהאד האיסלאמי יוצא מהמערכה הנוכחית במאזן לא טוב, אף שהזרוע הצבאית שלו הייתה זו שירתה ראשונה לעבר גוש דן במהלך המבצע. היא פינתה את הבמה במערכה הנוכחית לחמאס. נראה כי הג'יהאד האיסלאמי לא יאתגר את חמאס אם זה יחליט על קבלת היוזמה המצרית.

אבו מאזן (משמאל) וחאלד משעל. בזירה הפלסטינית עלייה באהדה לחמאס בגדה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו מאזן (משמאל) וחאלד משעל. בזירה הפלסטינית עלייה באהדה לחמאס בגדה(צילום: רויטרס)

בחמאס מסיימים את הסבב הנוכחי עד כה במאזן שלילי מבחינה אזורית: התנועה לא הצליחה לרתום את הזירה הבין-ערבית למערכה, ערוצי החדשות הערביים הבולטים לא סיקרו את ההסלמה באותה אינטנסיביות שלה ציפו בתנועה, ולכן במידה רבה חמאס נותר לבדו במערכה.

 

עם זאת, בזירה הפלסטינית ישנה עלייה באהדה לחמאס, בעיקר בגדה המערבית על חשבון התמיכה באבו מאזן והנהגת פתח, החל מפיגוע החטיפה של שלושת הנערים ועד להכרזה על היוזמה המצרית. ברצועת עזה הדברים נראים מעט שונה. ככל שחלפו הימים, הציבור שם אותת באופן סמוי כי הוא מעוניין בסיום העימות – הן בשל המצב הכלכלי הרעוע בין כה וכה ברצועה והן בשל ההרס שנגרם שם מאז החל העימות.

 

חמאס הצליח במהלך המבצע להמשיך ולשגר רקטות, אך הפגיעה בישראל הייתה נמוכה ממה שהעריכו קודם לכן. הזרוע הצבאית לא הצליחה לממש את ההפתעות שתכננה, ולאורך כל המבצע ירו פעילי הארגון מתוך ריכוזי אוכלוסייה בדומה לסבבים האחרונים ברצועה והסתתרו.

 

זו הסיבה שבישראל לא הצליחו לפגוע בכל המשגרים. עם זאת, סביר כי הנהגת חמאס תנסה לסמן לציבור הפלסטיני הצלחה במבצע. ראוי לציין כי בעיני הציבור הפלסטיני, לחמאס היו הצלחות תודעתיות רבות במהלך המבצע הנוכחי וזה תרם לאהדה ואפילו לגילויי הערצה ליכולותיה.


פורסם לראשונה 15/07/2014 13:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הזרוע הצבאית של חמאס. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים