שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

מטחים כבדים למרכז ולדרום: הרוג במעבר ארז, שתי פגיעות בבתים באשקלון

הפסקת האש קרסה והירי לעבר המרכז חודש: עשרות רקטות נורו במשך כל אחר הצהריים ולפנות ערב מהרצועה. מערכת כיפת ברזל יירטה יותר מ-15 רקטות במשך כל היום. צה"ל חידש את התקיפות ברצועה

אחרי קריסתה של הפסקת האש החד-צדדית שעליה הכריזה הבוקר (ג') ישראל, חודשו אחר הצהריים תקיפות צה"ל ברצועה ביומו השמיני של מבצע צוק איתן. סמוך לשעה 20:00 דווח על הרוג ישראלי ראשון מאז תחילת המבצע. האזרח נפצע אנושות באזור מעבר ארז ופונה לבית החולים ברזילי באשקלון, ושם מת מפצעיו כעבור זמן קצר.

 

הארגונים הפלסטיניים שיגרו ללא הפסק יותר מ-100 רקטות במהלך היום, עשרות מהן במטח כבד מהדרום ועד תל אביב בסביבות 19:00: 28 רקטות ופצמ"רים נורו במקביל לעבר עוטף עזה, באר שבע, ירוחם, דימונה, מצפה רמון, אופקים, גן יבנה, קריית מלאכי, יישובי השפלה וגוש דן. דווח על שני יירוטים באזור תל אביב ואשקלון. כמו כן דווח על שני בתים שנפגעו במטח האחרון לאשקלון. במטח לכיוון אשדוד שבוצע בסביבות 21:00 יירטה כיפת ברזל רקטה אחת. ב-21:15 נשמעו אזעקות בבית שמש, ביישובים שונים בבקעה (קליה, כפר אדומים ומצפה יריחו), וכן במועצה האזורית חוף אשקלון.

 

 

עוד על מבצע צוק איתן:

 

מאז הבוקר נמשך הירי ללא הפסקה, ובמהלך היום נורו מטחים לעבר כל יישובי הדרום, השפלה ואפילו הכרמל. בסך הכול נרשמו מהבוקר לפחות 15 יירוטים. חמאס והג'יהאד האיסלאמי קיבלו אחריות משותפת לירי רקטות M-75 לתל אביב. מנגד נמסר מצה"ל שמאז ההכרזה על קריסת הפסקת האש הותקפו כ-30 מטרות, בהן משגרים מוטמנים, מנהרות, אתר לאחסון אמצעי לחימה ועוד. במקביל אמר בכיר חמאס בראיון לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית: "אין לנו עדיין עמדה רשמית לגבי היוזמה המצרית, הלילה אבו מאזן יגיע לקהיר ויהיו איתו שיחות".

 

הן בעזה והן בישראל השלטון מתמודד עם גורמים נצים בין השותפים שלו. בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו סופג ביקורת מאביגדור ליברמן וחברי ליכוד, חמאס צופה בג'יהאד האיסלאמי עוקף אותו מימין. העמדה העמומה של חמאס, כפי שמבטא אותה אבו מרזוק, באה בניגוד להצהרה הרשמית של הג'יהאד האיסלאמי אחר הצהריים: הארגון הודיע על דחייה רשמית של היוזמה המצרית בנימוק שהיא לא עונה על צורכי העם הפלסטיני: "נמשיך בפעילות על מנת להגן על עמנו".

 

בראיון שנתן לרשת אל-מיאדין הוסיף אבו מרזוק: "לפי שעה אין לחמאס עמדה רשמית לגבי היוזמה. לא עיינתי בנוסח שעליו הכריז משרד החוץ המצרי. איומי ישראל בהמשך התוקפנות הם הוכחה לחוסר אונים. הרגיעה של 2012 לא מספיקה ואין מנוס לסיים את המצור על עזה וליצור משוואות חדשות בסכסוך. בכוונתנו להתמודד עם המלחמה הזאת בדרך שונה. החיים בעזה חייבים להיות טובים יותר".

 

בינתיים ממשיכים הדרגים המדיניים והצבאיים בישראל לבחון את האופציה הקרקעית של המבצע, וב-21:00 תתכנס בקריה בתל אביב ישיבת קבינט. בינתיים אמר בכיר בצה"ל בתדרוך לכתבים: "התמרון יביא הישגים בנושא המנהרות הרבות שיש ברצועה היכן שחיל האוויר לא אפקטיבי".

 

עם חידוש התקיפות ברצועה התפוצצה רקטה בין בניינים בשדרות וגרמה לנזק קל, מבלי לגרום לנפגעים. גם בסביבות 16:00 יורטה רקטה ששוגרה לעבר אשקלון. מאז שוגרו פצצות מרגמה כמעט ללא הפסקה לכיוון יישובי עוטף עזה, ובמקביל כמה מטחים כבדים לאזור אשקלון, אשדוד וקריית גת.

 

צה"ל תקף באמצעות כלי טיס פעיל טרור בצפון רצועת עזה, שעסק בהכנות אחרונות לשיגור ירי רקטי לעבר שטח מדינת ישראל. זוהתה פגיעה. במקביל דיווחו הפלסטינים על הרוג ראשון מאז חידוש התקיפות – בחאן יונס. בנוסף, עם או בלי קשר, צה"ל טוען שמתחילת המבצע נרשמו 118 אירועים שבהם רקטות ששוגרו לעבר ישראל התפוצצו בשטח הרצועה וגרמו נזקים כבדים. סטטיסטית, כמעט כל רקטה תשיעית שמשוגרת לישראל מתפוצצת בשטח הרצועה.

יירוטים בשמי אשקלון, אחר הצהריים (צילום: יוסי ברמי) (צילום: יוסי ברמי)
יירוטים בשמי אשקלון, אחר הצהריים(צילום: יוסי ברמי)

שרידי טיל כיפת ברזל ורקטה באשקלון ובשפלה (צילום: מתן תשובה) (צילום: מתן תשובה)
שרידי טיל כיפת ברזל ורקטה באשקלון ובשפלה(צילום: מתן תשובה)

 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

כמו כן נורו רקטות לעבר יישובים במועצה האזורית אשכול. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בעקבות חידוש התקיפות: "מול רצועת עזה מדינת ישראל חייבת ללכת עד הסוף. יש לסיים את המבצע כשצה"ל שולט בכל רצועת עזה".

 

"הכוחות מאומנים לכניסה קרקעית"

בשעות הבוקר ישראל נצרה אש, כחלק מקבלת היוזמה המצרית. אבל הירי הכבד מהרצועה, ובכלל זה רקטות ארוכות טווח לכרמל ולשפלה, הביא לשינוי. גורמים מדיניים אמרו כי אחרי שחמאס והג'יהאד האיסלאמי סירבו להצעה המצרית וירו עשרות רקטות, הורו לצה"ל נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון לפעול בעוצמה נגד מטרות הטרור בעזה.

חיילי צה"ל בגבול הרצועה. ממתינים לכניסה הקרקעית? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילי צה"ל בגבול הרצועה. ממתינים לכניסה הקרקעית?(צילום: רויטרס)

שיגורים מרצועת עזה לכיוון ישראל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שיגורים מרצועת עזה לכיוון ישראל(צילום: AFP)

הריסות ברפיח בעקבות תקיפות צה"ל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הריסות ברפיח בעקבות תקיפות צה"ל(צילום: רויטרס)

"קיבלנו אישור לתקוף מהאוויר בזמן הקרוב בעקבות המטחים מהשעות האחרונות", אמר בכיר צבאי. "תהיה תגובה ולא נעבור על זה לסדר היום. ההמלצות שלנו לדרג המדיני היו ברורות בנושא הכניסה הקרקעית. תמרון קרקעי לצורך השמדת המנהרות ייקח שבוע-שבועיים והכוחות מול הרצועה מאומנים לזה וזה נמצא בליבת המוכנות שלהם. יש מספר מנהרות בודד אבל משמעותי שטרם חשפנו והן מטרות בתמרון".

 

לפי הבכיר, "לפעולה קרקעית נגד המנהרות יש סיכויי הצלחה גבוהים. זה ידרוש חיכוך עם האויב ופינוי אוכלוסייה ויביא להגברת השיגורים לישראל, אבל אנחנו סומכים על הכוחות. הפתרון יבוא מהכוחות הלוחמים בשטח, מלמטה, לא רק מהמטכ"ל".

 

הגורם הצבאי הבכיר אמר עוד כי "אין ספק שתמרון קרקעי מביא הישגים גדולים יותר. ההמלצות ברוח הזו היו ברורות. לחמאס יש רקטות לטווח הבינוני ללחימה של חודש. כדי להרוס את המנהרות אתה צריך לפעול בשטחם, עד עכשיו הם בנו אותן מתוך הנחה שלא נפעל ברצועה".


פורסם לראשונה 15/07/2014 18:04

 

בהכנת הידיעה יואב זיתון, רועי קייס, אליאור לוי, אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
חידוש התקיפות בעזה
צילום: EPA
מומלצים